3. UNUSUAL MARATHON: Ekstremni uvjeti nisu pokolebali trkače, već izazov učinili posebnim
Trči i piše: Ersan Bijedić/Dnevni list
desk@dnevni-list.ba
Trkačka zajednica u Bosni i Hercegovini je u rapidnom usponu od 2015. godine, a ovo se jasno manifestira kroz uvećanje broja trkača, rekreativno – atletskih klubova i posebno broja utrka.
Korak dalje
Dok je većina utrka sličnog, standardnog karaktera i dijele se na cestovne i brdske (trail) trke koje ispunjavaju osnovne kriterije za natjecanje, u Sarajevu su otišli i korak dalje te već treću godinu udruga “Dečki u plavom” organizira pomalo ekstremni maraton specifičnog naziva “Unusual Marathon”, odnosno Neobični maraton. Ako se bh. trkačka zajednica usporedi sa zemljama zapada, ona je još uvijek u povojima i dosta zaostaje, a za utrke ovakvog, poluesktremnog tipa je potrebno imati kritičnu masu sudionika. Zato je ovakva organizacija hrabra i ambiciozna, a polučila je i uspjeh jer je utrka, u sadašnjim pandemijskim uvjetima koji dodatno otežavaju održavanje, imala 69 maratonskih finišera i 56 štafetnih timova (sa po tri člana po timu).
Posebnosti utrke
Neobičnost maratona je u tome da se održava u periodu visoke zagađenosti zraka (trčalo se pod sloganom: "Trčimo za čist zrak - My mission no emission!"), bez zaustavljanja prometa, a u nedjelju je sudionike počastio i sa slabim snijegom te temperaturom od minus 6 stupnjeva C. Dobar dio staze kojom se trčalo je bio prekriven snijegom koji je otežavao kretanje. Ovakve okolnosti i uvjete je na svojoj koži osjetio i potpisnik ovih redova kao jedan od maratonskih finišera.
Hladnoća dosta utječe na mišićni rad jer se proizvodi manje snage, VO2max (maksimalni primitak zraka) je niži, puls je viši, a prag umora spušten. Tijelo brže troši energiju i za pripremu utrke je potrebna specifična adaptacija. Izloženost maratonaca (kojima je dosta i to što trče 42 kilometra), ovim uvjetima je višesatna, a sve to ukupno dosta otežava kompletan izazov.
Ipak uz sve pobrojane okolnosti, i uz dobru organizaciju utrke, maraton je protekao uspješno, bez incidenata po pitanju sigurnosti sudionika kojima su ovi uvjeti očito poseban izazov, a postignuti su i jako dobri rezultati među najboljim trkačima.
Treći Unusual Marathon je bila prva bh. utrka u ovoj godini, a tko se upisao među finišere, bilo maratona ili štafetnog maratona, imao je dobar trkački i mentalni trening za nastavak sezone.
Minuta šutnje za Junuzovića
Pred start utrke su trkači minutom šutnje odali počast 28. prosinca prošle godine preminulom Osmanu Junuzoviću. Atletičar AK Doboj Istok je bio odličan srednjoprugaš i sigurno najbolji dugoprugaš iz BiH, a iznenada je preminuo u svojoj 28. godini prije dvadesetak dana.
Najbolji u Sarajevu
U muškoj konkurenciji maratonske utrke (42.195m) je pobijedio Goraždanin Emir Hastor sa rezultatom od 2 sata, 51 minute i 16 sekundi. Drugi je bio Mladen Stevanović (2:56:09) iz Ugljevika, a treći Vladimir Potrić (3:08:54) iz Kragujevca (Srbija). Njegova sugrađanka Snežana Đurić je pobjednica u ženskoj konkurenciji (3:23:53), slijedile su je Snježana Pisarić (3:38:02) iz Mrkonjić Grada i Ivana Perlain Uzunović (3:59:57) iz Sarajeva. U muškoj štafetnoj utrci (timove su činila tri člana koji su trčali po 14km) prvo mjesto je pripalo sastavu AK Novi Grad Sarajevo (2:47:10), najbrža ženska štafeta je “In Wod we trust” (3:59:49), a mješovita Tim Kondo (2:57:32).