BOSANSKI LONAC Pregovori oko 'europskih zakona' stali?
Piše: Dragan Bradvica
Bosna i Hercegovina pod vlašću ustoličenoj nakon Općih izbora iz listopada 2022. godine ekonomski, demografski ali i moralno tone sve dublje i dublje.
SNSD i HDZ BiH su samo nastavile svoje dosadašnje politike, ali sada ne u petoj, nego šestoj brzini jer za partnere iz tzv. političkog Sarajeva imaju podkapacitiranu, politički slabu ali životom željnu fotelja sarajevsku 'trojku' (SDP, NiP, NS).
A oni su uspjeli pogaziti sve što su ranije obećavali i u gotovo svim segmentima politike biti i gori od SDA, što je gotovo nevjerojatno. Iako smo po razini korupcije uz Rusiju najgori u Europi, iako smo po razini kupovne moći uz Albaniju najgori u Europi, iako nam dulje od godinu dana iz mjeseca u mjeseca ekonomski i demografski parametri idu prema dole 'trojkaši' nas uvjeravaju da je nama svima dobro samo mi to ne vidimo. Jer, kako to 'politički velikan' Elmedin Konaković, čelnik NiP-a, kaže – atmosfera na sastancima je dobra. I Europska unija je nadohvat ruke. A nije i u to mogu povjerovati samo oni koji o europskim integracijama ne znaju ništa.
Bh. političari o Uniji znaju vrlo malo
Naime, sve da, potpuno nezasluženo, dobijemo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora oni će u našem slučaju trajati minimalno deset godina. Uz to, u cijelom tom procesu svaka zemlja članica u bilo kom trenutku može povući ručnu kočnici.
Nadalje, ukoliko bi u tih deset godina sve uspjeli ispregovarati, a ne zaboravimo kako nam je zadatak u svoj sustav ugraditi cijelo pravno naslijeđe Unije (javna uprava nam je najneučinkovitija i najgora u Europi) opet nam za ulazak u Uniju blagoslov mora dati svih 27 zemlja članica.
Put je dalek i neizvjestan, a svima je jasno da ovakvi kakvi smo danas Unije nikada nećemo vidjeti. A upravo je famozni europski put ono na što je 'trojka' bacila sve karte iz čega sve vidi da o svemu tome ne znaju mnogo jer niti pomoću neke magije u ovom mandatu ne da ne možemo postati članice, nego je veliko pitanje hoćemo li otvoriti prvi klaster poglavlja.
U svibnju su izbori za Europski parlament, nakon toga dolaze imenovanja na najviše funkcije, uhodavanje novih čelnih ljudi i, vrlo moguće, nešto drugačije politike Unije. Iluzorno je očekivati da će čelna mjesta uzeti gorljivi zagovornici nastavka proširenja, a da se prije toga ne reformira sama EU, a ono koji su pretendenti za članstvo ne počnu znatno brže isporučivati željene reforme.
Sve u zastoju
A kako to u našoj zemlji ide najbolje sve vidi o pričo oko 3+1 uvjeti kako bi Europska komisija predložila Europskom vijeću zelene svjetlo za otvaranjem pregovora za našom zemljom.
Tako nam iz Unije dolaze signali da moramo usvojiti samo tri zakona, a kod četvrtog ostvariti značajan napredat. Velebne bh. vlasti s dobrom atmosferom ne mogu niti to. Neprikosnoveni vladar BiH, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i SNSD-a, ovih dana hoda po Bjelorusiji i Rusiji, lider HDZ-a BiH Dragan Čović gleda samo osobne i 'partijske' interese, a 'trojka' pokunjeno sa strane sluša zapovjedi i kako ih provesti u djelo te zadržati toliko željene fotelje.
U svemu ih je zaustavila američka administracija i više nego jasne poruke Jamesa O'Briena, pomoćnika državnog tajnika SAD za europska i euroazijska pitanja, i Michaela Murphyja, veleposlanika SAD-a u BiH, kako dogovori vladajuće koalicije nisu dobri za narode i žitelje, nego samo za stranke na vlasti. I stvari su stale.
U vremenu i prostoru pogubljena 'trojka' sada ne može isporučiti ono što je obećala Dodiku i Čoviću, a obećala je sve što ovi traže, a ovi pak sada ne odustaju niti milimetra od svojih ranijih zahtjeva.
Tako zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH Nikola Špirić (SNSD) u srijedu kaže da se politički akteri ne bave konkretnim stvarima. Naglašava kako BiH ne može braniti svoj stav ako ga nema ni EU.
- Sve je izvjesnije da put BiH ka EU vodi preko SAD-a pa je osnovno pitanje – treba li nam posrednik ili izravan link? Kako će BiH imati i braniti svoj stav ako ga nema ni EU kojoj stremi? Tu se opet vraćamo na moju tezu od prije 10 godina - da nismo vođena, nego navođena zemlja, rekao je Špirić.
Ističe da ovih dana 'gromoglasna tišina i političke bedastoće' šalju poruku da je BiH u stanju mirovanja kada je riječ o putu u EU.
- Sada politički partneri trebaju odlučiti hoće li se u EU kaldrmom ili brzom cestom. S obzirom na to da nema više ni razgovora ni pregovora, sve su prilike da je kaldrma pred nama, a put je dalek. Bilo bi pametno prekinuti tišinu i zaputiti se brzom cestom, ali to podrazumijeva unutarnji dijalog i kompromis, zaključio je.