Čović hvali Trojku i pomaže Izetbegoviću da se vrati na vlast
Ima li Trojka pameti za kvalitetno strategijsko djelovanje
Šef HDZ-a BiH Dragan Čović sve češće hvali suradnju sa sarajevskom Trojkom, koju čine SDP, NIP i Naša stranka. Posebno ističe kvalitetnu suradnju u Vladi Federacije kojom kao premijer rukovodi šef SDP-a Nermin Nikšić, napominjući da bošnjački ministri u aktualnom sazivu Vlade nijednom nisu preglasali 'njegove' ministre.
-Nije bila nijedna sjednica Vlade na kojoj je došlo do preglasavanja i to je način. Neke stvari zbog toga idu sporije, ali se jača povjerenje, rekao je Čović u razgovoru za Radio televiziju Herceg Bosne, za čiji se uzlet u posljednje vrijeme pobrinuo upravo on. No to je već neka druga priča.
Premda u SDP-u BiH i Našoj stranci ne vole kada ih se naziva isključivo 'probošnjačkim' strankama, to je upravo ono čime ih Čović etiketira, dakako uz pohvale za sklonost kompromisu na 'važnim' pitanjima.
Odsječena građanska krila
Iako su i SDP i Naša stranka nekada na sav glas isticali svoj 'građanski' opus, čini se da je taj narativ potpuno zamro, te da su se te dvije političke stranke koje su se dičile multietničnošću 'utopile' u opći nacionalistički narativ i prihvatile biti dio 'bošnjačke reprezentacije', tako da priča o nekoj 'građanskoj' opciji više ne pije vode.
Tom je reprezentacijom nekada kormilario Bakir Izetbegović i njegova SDA, koja je nakon posljednjih izbora vlastitom krivicom izgurana iz krugova vlasti, te se sada svim raspoloživim sredstvima nastoji pripremiti za rušenje Trojke na svim nadolazećim izborima, lokalnim u listopadu ove godine, te općim 2026. godine.
Svjesno ili nesvjesno, Dragan Čović hvaljenjem Trojke čini uslugu upravo Izetbegoviću, čija 'armija' poslušnika koristi taj narativ kao jedno u nizu sredstava za diskreditiranje Nikšića, Konakovića i Forte.
Potpuno je očekivano da će iz SDA svakodnevno optuživati Trojku za sluganstvo Čoviću i Dodiku. Taj narativ dizanja količine antagonizma prema šefovima SDP-a NIP-a i NS-a ne bi trebao nikoga iznenaditi. U bh. političkom ratu to je posve normalno. Međutim, Nikšić, Konaković i Forto nikako ne bi smjeli biti uljuljkani u udobne fotelje i zanemariti činjenicu da se svakodnevno po Internet bespućima društvenih mreža uz njihova imena vežu pojmovi 'Izdajnik', 'Čovićev sluga' i slično. Dosada se s tim 'problemom' nisu dobro nosili, reagirali su često ishitreno upuštajući se u verbalne bitke 'tko je veći izdajnik', od čega građani nemaju baš nikakve koristi.
Unutarnja izjedanja
Uz to što ih je Čović svrstao isključivo u 'bošnjačku reprezentaciju', te im tim narativom svjesno odsjekao 'krila multietničnosti' i dao na snazi svojoj strategiji 'legitimnih predstavnika', Nikšiću, Konakoviću i Forti nikako ne ide u prilog ni činjenica da ih šef HDZ-a BiH konstantno hvali po režimskim medijima. To njihovu biračku bazu naprosto iritira i one tvrdokornije 'probošnjake' okreće Bakirovoj struji.
Kada se tome doda da SDA lagano dobija botovsku bitku, te kada se dodaju i pojedina neispunjena predizborna obećanja Trojke poput poboljšanja statusa radničke klase, demografskog oporavka, boljeg životnog standarda i sličnih floskula, što dobivamo? Metu za odstrel na slijedećim izborima.
Trojci ne idu u prilog ni međusobni sukobi oko trivijalnih pitanja, kojima sami sebe urušavaju. Posljednji u nizu primjera jeste sukob NIP-a Elmedina Konakovića i Naše stranke Edina Forte oko takozvanog slučaja 'kišna dova' u kojem se radikalniji dio 'bošnjačke reprezentacije' obrušio na političku analitičarku Ivanu Marić, dok je 'mekši' dio Trojke stao u njezinu zaštitu.
Iz tog bezveznog sukoba koji otkriva nered među partnerima profitirala je SDA.
Imamo tu i neslaganja unutar SDP-a oko Južne interkonekcije i Izbornog zakona, dva pitanja koja potencira Čović, tako da se dobije dojam da u Nikšićevoj stranci prevladava svojevrsni nered i nemogućnost zauzimanja jasnog i zajedničkog stava naspram Čovićevih želja.
Puno kikseva otkriva da Trojka nije konkretizirala vlastito strategijsko djelovanje, što im se u konačnici može osvetiti. Utopili su se u 'bošnjačku reprezentaciju', Čović iritira njihove birače, SDA vodi u botovskom ratu, nisu ispunili dana obećanja, izjedaju se međusobno…
Da. L.