Cvitanović: Stavovi Veleposlanstva SAD-a kao 'crveni alarm' Čoviću
Ilija Cvitanović, lider HDZ-a 1990., kaže da partneri neće podržati prijedlog HDZ-a BiH za izmjene Izbornog zakona BiH uz opasku da bi ga, ako bi se taj prijedlog našao u Domu naroda Parlamenta BiH, on osobno podržao. Iznio je i stav da bi prijedlog HDZ-a BiH, iako, kako kaže, diskriminira Hrvate, u određenim područjima poput Zeničke, Tuzlanske ili Sarajevske županije, zasigurno bio bolji od važećeg Izbornog zakona BiH.
Upitan je li mu prihvatljivo da se člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda bira u svega pet od deset županija u FBiH, čelnik HDZ-a 1990. potvrdio je da je vidio taj prijedlog zakona, za kojeg cijeni da neće proći jer ne postoji volja kod partnera. - Što se mene tiče, ja bih ga podržao ako dođe u Dom naroda i on bi u velikoj mjeri uticao da Hrvati imaju zaštićenu poziciju u Predsjedništvu BiH. Možemo ga smatrati da diskriminira Hrvate u određenim područjima, ali bi sigurno bio bolji od važećeg Izbornog zakona. Onaj tko bi na taj način bio izabran, sigurno bi imao veću empatiju prema Hrvatima od sadašnjeg hrvatskog člana Predsjedništva. Taj prijedlog bi riješio jedan gorući problem koji traje dva desetljeća. Nastavit ćemo se valjati u blatu ako ne dođe do dogovora, stav je Cvitanovića. Govoreći o tome zašto misli da partneri neće podržati prijedlog HDZ-a BiH, referirao se na izjave predsjednika Naroda i Pravde Elmedina Konakovića, gdje su ponovno u prvi plan stavljene presude Europskog suda za ljudska prava, koje, naravno, drži Cvitanović, treba provesti, ali i dodaje da se ne može čekati već se mora u žurnoj proceduri provesti izmjene Izbornog zakona BiH koje se odnose na “legitimno predstavljanje” u Predsjedništvu BiH.
Izmjena Ustava BiH, u ovom trenutku, nije realna
- Bitno je da na izbor člana iz reda hrvatskog naroda presudan utjecaj imaju Hrvati, pojasnio je uz opasku da se u prijedlogu HDZ-a BiH Hrvate u pet županija naglašavaju jer ih tamo živi najveći broj. Na opasku da Veleposlanstvo SAD-a ukazuje da izmjene Izbornog zakona, u dijelu koji se odnosi na izbor članova Predsjedništva BiH, nisu moguće bez izmjena Ustava BiH, Cvitanović je podsjetio da su na pregovorima u Neumu sudjelovali i američko veleposlanstvo i Delegacija EU-a.
- Bili smo na tragu tog rješenja cilj kojeg je bilo otkloniti diskriminaciju u Ustavu, a to je ono famozno proširenje u članku 4 i 5, koji se odnose na Dom naroda i Predsjedništvo, gdje bi se svakome omogućilo kandidiranje. U ovom trenutku nije realno da postoji politička volja da se izmijeni Ustav BiH. Ako se ne izmijeni Ustav, onda mora se tragati za nekim drugim rješenjem, kaže Cvitanović koji je dodao i da bi, da je na mjestu visokog predstavnika Schmidta, ostavio prostor da se pokuša ne utjecati na pregovarački status BiH u smislu donošenja odluke EU-a. No, ako to propadne, očekujem da će Schmidt nametnuti rješenje.
BH-Gas ne može zadovoljiti potrebe hrvatskog naroda
Cvitanović je za gostovanja na N1 komentirao i sve češće kritike i upozorenja američke administracije na račun predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića. Kazao je da ne zna hoće li Čović završiti na 'crnoj listi' SAD-a, ali da bi mu sve navedeno trebalo biti 'crveni alarm' da se mora vratiti povjerenje američke administracije.
- To su naši strateški partneri, hrvatskom narodu i Bosni i Hercegovini, navodi Cvitanović koji je suglasan sa stavom da poduzeće BH-Gas, ovakvo kakvo je, ne može zadovoljiti potrebe hrvatskog naroda.