DIREKTORICA USAID-a ZA BiH: Korupcija u javnim nabavkama u BiH mjeri se milijunima
Korupcija u javnim nabavkama u BiH se mjeri milijunima, a njeni razmjeri se najbolje vide ako se zna da su one jedan od najvećih dijelova ekonomske aktivnosti u zemlji s tri milijarde KM (1,5 milijardi eura) godišnje, kazala je Nancy Eslick, direktorica američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) za BiH, koja upozorava da BiH mora ozbiljno nastaviti i borbu protiv trgovine ljudima, jer joj i dalje prijeti otkazivanje pomoći.
“COVID-19 pogađa svakog građanina u BiH i ne priznaje etničke ili geografske podjele, već zahtijeva odgovor svakog građanina. Od početka našeg rada, USAID i State Department su uložili 1,3 milijarde dolara u borbu protiv pandemije, pomoć u 120 zemalja širom svijeta, uključujući i BiH. USAID je osigurao više od 2,2 milijuna dolara da pomogne BiH odgovoriti na izbijanje pandemije COVID-19 i zaštititi svoje građane. Naša pomoć u financiranju u slučaju nužde pomaže BiH da pripremi laboratorijske sustave, aktivira pronalaženje slučajeva, njihovo praćenje, podupire stručnjake u odgovoru i pripremi, podiže javnu svijest i uključenost zajednice, kao i jačanje prevencije te aktivnosti na odgovor u zajednicama u BiH koje su pod najvećim rizikom“, poručila je Eslick koja napominje i da USAID pomaže daleko više no no samo financijski: on pruža i tehničku pomoć, održava obuke, jača kapacitete, jača zdravstvene sustave, doprema lijekove koji spašavaju živote...
Direktorica USAID.a za BiH, pak, sa žaljenjem konstatira i da nije neuobičajeno za neke grupe ovo turbulentno vrijeme iskoriste ze privatno bogaćenje. U svjetlu rečenog, Eslick upozorava da je borba protiv korupcije jedan od vrhunskih prioriteta, ne samo za USAID, već i za građane BiH.
“Raširena korupcija je glavna prepreka za put BiH ka samoodrživosti. Svi projekti USAID-a u BiH imaju antikorupcijsku komponentu za potporu dobrom upravljanju i demokratizaciji za ekonomski rast i donošenje odluka. Javne nabave se često navodi kao dio sveukupnog problema korupcije u BiH. To je, uglavnom, stoga što javne nabave čine jedan od najvećih dijelova ekonomske aktivnosti u zemlji. Godišnje, radi se o 3 milijarde KM (1,5 milijuna eura). Korupcija u javnim nabavama mjeri se milijunima. Svjesni smo da korupcija slabi vladavinu zakona i stavlja profit iznad spašavanja ljudskih života, tijekom kriza, kao što je COVID-19“, navodi Eslick koja ističe da je vlada SAD-a posvećena nastavku rada s tužiteljima i sucima u onim pravosudnim institucijama koje pokazuju poboljšanja i imaju značajan broj slučajeva korupcije.
“Naš je cilj poboljšati učinak pravosudnih institucija u radu na slučajevima korupcije, ekonomskom kriminalu, transparentnosti i odzivu pravosudnih institucija, kao i povećanju njihove sposobnosti da budu oslobođeni neprimjerenih vanjskih utjecaja“, zaključuje ona.