Ekstremistička ideologija i regionalne nacionalističke grupe ostaju potencijalni izvori terorizma u BiH
U izvješću State Department o borbi protiv terorizma navodi se da u 2019. nije registriran nijedan državljanin BiH koji je pokušao da otputuje u inozemstvo radi sudjelovanja u oružanim sukobima. Međutim, upozorava kako se desetine državljana BiH i dalje nalaze u Iraku, Siriji i Ukrajini, te da je zemlja suočena sa prijetnjom povratnika sa ratišta.
- BiH je i dalje dobar partner u procesu vraćanja inozemnih boraca, a Predsjedništvo BiH suglasilo se u studenom 2019. godine da vrati članove njihovih obitelji iz Sirije, stoji u izvješću za prošlu godinu. U dokumentu se podsjeća da je u prosincu u BiH vraćeno 17 žena i djece, zajedno sa sedam boraca u inozemstva, te da su agencije za provođenje zakona u BiH bile vrlo kooperativne u spomenutom procesu.
Agencije za provođenje zakona
State Department ukazuje kako i dalje postoji problem blagih presuda u slučajevima pod optužbama za terorizam u BiH, te ističe da su i pojedini suci priznali da je potrebno strože sankcionirati takve predmete.
- Iako je ostvaren mali napredak na polju vraćanja boraca i deradikalizacije, razne grupe civilnog društva, Međureligijsko vijeće BiH i vjerski lideri uložili su značajne napore u sprečavanju i borbi protiv radikalizacije i regrutiranja terorista, napominje se u izvješću.
Posebno je naglašeno da se u BiH tijekom prošle godine nije dogodio nijedan incident povezan sa terorizmom, ali da BiH u tom razdoblju nije donijela bilo kakve značajnije promjene u zakonu o borbi protiv terorizma. State Department se u izvješću osvrnuo i na činjenicu da je Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) vodeća agencija za borbu protiv terorizma, ali da je efikasnost ove agencije ograničena, uz oko 25 službenika koji rade na slučajevima terorizma. Dodaje se kako SIPA nastavlja obuku koju financira program State Department za pomoć u borbi protiv terorizma. Nadalje, skreće se pažnja na nedostatak političke volje da se sprovedu inicijative koje financiraju SAD usprkos želji službi za provođenje zakona da imaju na raspolaganju takva sredstva.
Potencijalni izvori terorizma
U dokumentu se navodi i to da je ostvaren određen napredak kada se radi o inicijativama za sigurnost granica, te da Granična policija BiH nastavlja da unapređuje tehnologiju na ključnim graničnim prijelazima, a da je Služba za poslove sa strancima proaktivno radila sa međunarodnim partnerima na razmjeni informacija o nastavku rasta broja migranata koji ulaze u zemlju. State Department naglašava da je BiH nastavila sa provođenjem napora u sprečavanju terorističkih aktivnosti, te da je Sud BiH povećao zatvorske kazne Maksimu Božiću i Edinu Hatoru na šest i tri godine zatvora zbog planiranja terorističkih aktivnosti. U dijelu izvješća o nasilnom ekstremizmu, navodi se da ekstremistička ideologija i regionalne nacionalističke grupe ostaju potencijalni izvori terorizma u BiH. Kada se radi o promoviranju tolerancije i borbi protiv nasilja, State Department ističe napore vjerskih zajednica u BiH, koje rade zajedno u Međureligijskom vijeću BiH protiv nasilja usmjerenog ka bilo kojoj vjerskoj zajednici. Na kraju izvještaja navodi se da Tužiteljstvo BiH nastavlja da surađuje sa SAD, Srbijom, Crnom Gorom, članicama EU kao što su Austrija i Njemačka, kao i sa Velikom Britanijom u istragama koje su povezane sa borbom protiv terorizma.