F1: Holivudski da, ali gledatelji žele vidjeti vatreni udes
'Prikazati to kao da se radi o uratku iz Hollywooda, uopće nije zabavno. Mogli su to napraviti dan poslije, ali ne danas', komentirao je Renaultov Australac Daniel Ricciardo vatreni udes Romaina Grosjeana na startu Formula 1 utrke za VN Bahreina i tako pokrenuo debatu na temu moralne odgovornosti u TV prijenosima.
Bilo je šokantno, Haasov bolid se uslijed silnog udarca u (pod silom od 50G!) prepolovio i automatski zapalio, a Romain se u kokpitu našao bukvalno ugraviran u zaštitnu ogradu – nevjerojatno je da je odšetao tek sa blažim opeklinama. Sjeli su tada ispred TV-a i oni koji nikad ne gledaju Formulu 1, jer ipak je to bio – spektakularan trenutak kojeg bi Hollywood sigurno doradio, ali bio je blizu te produkcije.
Američko (dakle da, malčice i holivudsko) vodstvo Formule 1 od Ricciardovog se napada obranilo konstatacijom da se 'udes prikazao kada je utvrđeno da je vozač OK', što je standardna procedura i zapravo iznio stvari kako one stoje u današnjem svijetu. Sve plaćamo pa sve želimo i vidjeti – ne krv, ne i nečije teže ozljede, pogibiju (što se u motorsportu događa), ali ako je sve prošlo bez posljedica, posebno težih, zašto ne?
To je jednostavno u ljudskoj prirodi, to je onaj dio Formule 1 koji također privlači, ta konstantna opasnost koja je u modernoj, ultra-sigurnoj Formuli 1 naoko nestala, ali nas ovakvim trenucima podsjeti da je itekako prisutna. Dovoljan je bio jedan nesmotreni Grosjeanov pokret volana u desno i vidjeli smo što smo vidjeli. Nekima je to bila sjajna utrka, no tek to bi bila pogrešno plasirana konstatacija.
Prvenstvo se nastavlja novom utrkom u Bahreinu već nadolazećeg vikenda, a nju Grosjean, koji je već ranije tijekom sezone dobio otkaz, neće voziti. Ne zbog toga što je i ranije znao izazvati opasne udese na startu (u Belgiji 2012. svojim je Lotusom zamalo obezglavio Alonsa), nego jer ga je Formula 1 sažvakala i ispljunula. S. Nikšić