Funkcioniranje BHRT-a ponovno dovedeno u pitanje. Tko je kriv?
Opštinski sud u Sarajevu nije uvažio žalbu Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine za obustavu prodaje imovine BHRT-a, zbog duga većeg od 16 milijuna maraka prema Europskoj radiodifuzijskoj uniji. Funkcioniranje BHRT-a kao javnog RTV servisa ponovno je dovedeno u pitanje, kao i egzistencija zaposlenika. Upravo o tome su predstavnici Sindikata zaposlenika BHRT-a razgovarali sa predstavnicima Komisije za promet i komunikacije Zastupničkog doma državnog Parlamenta.
Općinski sud u Sarajevu je odbio žalbu Pravobranilaštva BiH na odluku o prodaji imovine BHRT-a. Inače, riječ je o imovini koja je označena kao državna imovina i to znači da je nad njom na snazi zabrana raspolaganja. Iako menadžment BHRT-a i Sindikat godinama upozoravaju na težak položaj u kojem se nalazi BHRT i njegovi zaposlenici, čini se da problemi ne prestaju, nego se još produbljuju.
"Ovo je također i posljedica nebrige, prije svega Parlamenta BiH, pa i Vijeća ministara i drugih nadležnih institucija prema Javnom servisu na nivou države, iako mi već godinama upozoravamo na težak položaj u kojem se nalazimo i neko će, ako ova licitacija bude završena na nepovoljan način za RTV BiH, morati dati odgovore na teška pitanja koja mi već godinama postavljamo", kazao je BELMIN KARAMEHMEDOVIĆ, generalni direktor BHRT-a.
"Ionako loša egzistencija u kojoj se nalazimo sada i kompleksna situacija u kojoj se nalazimo, bila bi još gora. Ja ne znam ko bi ostao ovdje", kazala je MERIMA KURTOVIĆ PAŠALIĆ iz Sindikata BHRT-a.
Pravobranilaštvo BiH zaprimilo je Zaključak Općinskog suda u Sarajevu, i u skladu s tim priprema tužbu.
"Pravobranilaštvo BiH će u najkraćem roku podnijeti tužbu nadležnom sudu u Sarajevu i tražiti da se izvršenje na nekretninama, koje su bile upisane kao vlasništvo države Bosne i Hercegovine proglasi nedopuštenim i ukine rješenje o izvršenju po prijedlogu tražitelja izvršenja EBU protiv BHRT-a", naveli su iz Pravobranilaštva BiH.
Komisija za promet i komunikacije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH prethodno je na tematskoj sjednici o ovom pitanju zatražila od Vijeća ministara BiH da iz budžetske rezerve osiguraju novac. No, kako su nam kazali, dalje odluke Vijeća ministara neće komentirati. O pitanju prodaje imovine i Zaključka Općinskog suda očekuju obustavu izvršenja. Na zahtjev Sindikata obišli su pogone BHRT-a, one pogone koji su na izmaku snaga, a bez kojih nema ni funkcioniranja BHRT-a kao javnog RTV servisa.
"Ne može više da se popravlja, nema ni dijelova za zamijeniti. Mislim i da je opasno tamo raditi iz aspekta zaštite na radu. Moralo bi se naći sredstva i pomoći da se riješi problem u energetskom postrojenju koje opslužuje ovdje i BHRT, FTV i TVSA", kazao je JASMIN IMAMOVIĆ iz Komisije za promet i komunikacije ZD PSBiH
Zakon koji je propisan, RTRS ne poštuje od 2017. godine otkad novac od prikupljene RTV takse zadržava za sebe, umjesto da ga prebacuje na račun BHRT-a. Dugove ne izmiruje redovno ni Federalna televizija. Podsjetimo, Općinski sud u Sarajevu naložio je prodaju imovine BHRT-a, u svrhu isplate duga Europskoj radiodifuzijskoj uniji većem od 16 milijuna maraka.