GRAĐANI OGORČENI NEBRIGOM Alternativa gradnja naselja prema Glogošnici ili naselje Kolonija
Traže se rješenja za stanove građana Donje Jablanice
U Donjoj Jablanici nezadovoljni su reakcijom vlasti nakon teških poplava i klizišta koji su pogodili ovo područje.
Unatoč zabranama, nakratko je prije dva dana bio blokiran i magistralni put. Mještani traže izvješća Federalnog zavoda za geologiju o stanju sigurnosti područja, kao i da se održi tematska sjednica Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, te da se procijeni šteta koja je nastala.
Prosvjed sutra od 15 sati
Podsjećaju da, pored problema građana koji su raseljeni s ovih područja, problem imaju i oni koji su ostali živjeti u Donjoj Jablanici jer, kako kažu, jedino iz medija dobijaju informacije koje se tiču njihove sigurnosti.
- Danima nema kamiona niti teške mehanizacije da rade na sanaciji - brojne kuće i dalje su zatrpane, problemi su danima isti. Zbog toga će, kažu, ovakvih mirnih skupova biti i u narednom periodu. Priča je da će biti neki stanovi ili nešto, kazao je Emir Maslo.
- Nismo dobili nikakve odgovore, nismo ikakvu ponudu rješenja. I dalje stojimo sa svim našim zahtjevima. Nijedan odgovor na naše zahtjeve koje smo iznijeli prvi put nismo dobili do sada, kazao je Bakir Tufek.
Novi mirni prosvjed je u subotu u 15 sati.
U Civilnoj zaštiti HNŽ-a rečeno nam je kako je županijska vlast uradila sve što je u njihovoj nadležnosti, uključujući i uplatu novca za određene namjene. Sredstva koja je za sanaciju odredilo Vijeće ministara BiH i dalje se čekaju.
- Vijeće ministara BiH će izvršiti uplatu sredstava Federaciji BiH, a onda će se novac spustiti na niže jedinice. Što se tiče Hercegovačko-neretvanske županije, taj novac mi još uvijek čekamo. Civilna zaštita HNŽ-a je ispunila sve obveze. Nemamo ništa neplaćeno. Sve što je zahtijevala Općina Jablanica smo platili, kao i Gradu Konjicu, kaže komandant Štaba Civilne zaštite HNŽ-a, Adil Šuta.
Sanacija pruge
Osim stambenih objekata čeka se i sanacija pruge. Također, put od Jablanice prema Blidinju još nije prohodan.
- Što se tiče sanacije željezničke pruge koja je oštećena, Vlada Federacije BiH zadužila je poduzeća Željeznice i Autoceste. Kako primjećujemo, to ide sporo. Ako govorimo o stambenim objektima – humanitarne organizacije zajedno s općinama trebaju graditi zgrade ili sanirati postojeće objekte. To ovisi od procedura u općinama i od Zavoda za geologiju koji treba dati konkretan sud da li je u Donjoj Jablanici da li teren siguran za izgradnju. Postoji i varijanta kupovine zemljišta u blizini. To je teren prema Glogošnici. To je jedna od opcija. Druga opcija je izgradnja zgrada u naselju Kolonija, dodaje.
Ključni zahtjevi građana u Donjoj Jablanici ostaju procjena sigurnost kamenoloma i eventualno klizišta i da im se osiguraju domovi.
Kamenolom
Županijsko tužiteljstvo otvorilo je istragu koja bi trebala utvrditi odgovornost za kamenolom koji je dvadesetak godina radio 500 metara od kuća u Donjoj Jablanici. Dok čekaju na obnovu sela i saniranje kamenoloma, mještani strahuju da bi nove padavine mogle pokrenuti stotine tona kamena preostalog u klancu iznad naselja.
Kamenolom od koga se nakon tragedije ograđuju svi nivoi vlasti, počeo je s radom 2002., a dokumenti, koje je RSE imao na uvid, pokazuju da je po svemu sudeći do 2008. imao dozvolu vlasti entiteta Federacija Bosne i Hercegovine. Također, nalazi se na državnom zemljištu kojim raspolaže poduzeće u većinskom vlasništvu županijske vlade, dok su njegov rad općinske vlasti 2006. okvalificirale kao "javni interes općine".
S. Ž.