HANA BAŠIĆ: Silovit progres je sprinterku mostarskih korijena lansirao među top atletske zvijezde
Na putu da postane najbrža Australka svih vremena je djevojka porijeklom iz Bosne i Hercegovine – Hana Bašić.
Bašić je rođena 22. siječnja 1996. godine od oca Armina iz Banjaluke koji je držao kafić i majke Žane, advokatice iz Mostara, koji su izbjegli u Australiju početkom rata.
Dobili su dvije kćerke, Miu 1994. godine i Hanu dvije godine kasnije.
- Moji roditelji su radom skupili dovoljno novca i doveli svoje roditelje u Australiju, tako da su me odgajali dedo i nena koji su se vratili u BiH 2014. godine. Zato je bosanski moj prvi jezik, a engleski sam naučila tek u školi, ispričala je Hana Bašić za australski The Sydnay Morning Herald.
Počela s gimnastikom
Starija kćerka Mia je postala advokatica, a Hana je trenutno najbrža australska sprinterka. Ipak njen prvi sport je gimnastika u kojoj je u mlađim dobnim kategorijama osvojila dvije titule državne prvakinje.
- Roditelji su mi bili velika podrška, nisu me forsirali, nije bilo ništa slično iskustvu Jelene Dokić. Zahvalna sam što sam radila gimnastiku, to je majka svih sportova. Izgradila sam snagu, fleksibilnost, koordinaciju, sve. To me danas čini boljom sprinterkom, kaže Hana.
Već 2014. godine je predstavljala Australiju na Svjetskom juniorskom prvenstvu u svojoj glavnoj disciplini: 100m. Tad je trčala 11.64, a onda sljedećih šest godina stagnirala na sličnim rezultatima. Trčanje joj nije ni bilo prioritet, školovala se, a ljeti putovala po Europi, uz obveznu posjetu BiH.
- Bila sam pomalo izgubljena, trenirala sam, ali više zato jer ne znam drukčije, nego sam stvarno imala cilj.
Pandemijska transformacija
Promjenu je za nju donijela pandemija Covid-19 jer se u tom periodu više posvetila sportu. Promijenila je trenera, trening i ishranu te se u “lockdownu” više okrenula atletici.
- Vrlo brzo se promijenilo i moje tijelo jer sam počela ličiti na atletičarku, što nije bio slučaj nekoliko prethodnih godina, govori Hana.
Njeni rezultati su od kraja prošle godine imali dramatičnu progresiju. U prosincu je trčala 11.64, u veljači 11.37, i konačno 27. ožujka ove godine: 11.18. Trenutno se priprema za napad na olimpijsku normu u Tokiju koja iznosi 11.15 te za australski državni rekord od 11.11 koji drži Melissa Breen od 2014. godine.
- Kad se sjetim šta su sve moji roditelji uradili da bi bili ovdje, značilo bi mi sve da oborim rekord ili se plasiram na OI u Tokio, kazala je Hana Bašić.
Prvakinja Australije
Na atletskom prvenstvu Australije Hana je upravo prošle subote po prvi put osvojila titulu prvakinje ove zemlje sa istrčanih 11.23, čime je izjednačila rekord državnog prvenstva. Bila je to prva u seriji prilika pred njom da ispuni normu za Olimpijske igre u Tokiju (11.15).
- Presretna sam zbog titule. Posljednjih nekoliko tjedana su moji najljepši u životu. Osjećam da imam normu u nogama i uradit ću sve da je ispunim što prije, kazala je Bašić.
Čak i ako je ne ispuni u predstojećem periodu, najvjerojatnije će putovati u Tokio kao dio tima Australije jer je prvakinja ove zemlje na 100m i vrlo visoko plasirana na IAAF bodovnim tablicama u sprintu.
Top sprinterke naših korijena
Sličnu, i trenutno još uspješniju priču, iza sebe ima Hanina vršnjakinja Ajla Del Ponte (rođena 15. srpnja 1996. godine), Švicarka čija je majka iz Jajca Senada Del Ponte, djevojački Polažanin. Ajla Del Ponte ima osobni rekord na 100m: 11.08, jedna je od trenutno najboljih svjetskih sprinterki i sportašica 2020. godine u Švicarskoj. Europska je dvoranska prvakinja na 60m. Poređenja radi, državni rekord BiH na 100m od 1978. godine drži Dragana Manojlović sa 12.00.
Piše: Ersan Bijedić
desk@dnevni-list.ba