Ima li šanse pohlepna liga nogometnih velikana?
Sud Europske unije presudio je da su UEFA i FIFA djelovale protiv zakona o natjecanju kad su zabranile održavanje Superlige prije dvije godine.
To ne znači da će se Superliga ponovno formirati, već samo da bi to u budućnosti trebalo biti dozvoljeno. Osnivači Superlige čelnici su moćnih europskih klubova Real Madrida, Barcelone i Juventusa.
U svojoj presudi Europski sud pravde naveo je da su FIFA i UEFA zloupotrijebile svoj dominantni položaj zabranjujući klubovima da se natječu u Europskoj superligi (ESL) iako taj projekt možda i neće biti odobren jer sud o njemu nije konkretno presudio. Brojni su ugledni europski nogometni klubovi promptno reagirali na odluku suda Europske unije te su odbili sudjelovanje u potencijalnoj budućoj Superligi. Protiv toga su dva najveća njemačka nogometna kluba minhenski Bayern i dortmundska Borussia pa je tako prvi čovjek Borussije Hans-Joachim Watzke kratko i jasno poručio da "klub iz Dortmunda nije dostupan za Superligu". Manchester United, Chelsea, Tottenham, Manchester City, Inter i Feyenoord od istaknutijih klubova su izričito odbili ideju Superlige. Takvo što su odbili i francuska Ligue 1, talijanska Serie A te engleska Premier liga koja je u svom službenom priopćenju obznanila.
"Odluka koju je donio sud Europske unije vrlo je važna i sigurno će utjecati na nogomet. No ta odluka ne osigurava osnivanje Superlige, a Premier liga će nastaviti i ubuduće odbijati bilo kakav sličan plan. Navijači su ključan dio nogometa, a oni su puno puta potvrdili svoj stav prema natjecanju koje odvaja europski i nacionalni nogomet."
S druge strane predsjednik Reala Florentino Perez, koji je u travnju 2021. godine imenovan prvim čelnikom Superlige, održao je govor, u kojem je odluku Europskog suda nazvao "pobjedom nogometa, navijača i slobode". Dodao je da je ovo veliki dan za povijest nogometa i cjelokupnog sporta te poručio da europski nogomet "više neće biti monopoliziran".
Plan je da igra 64 ekipe
Nedugo nakon odluke Europskog suda predstavljen je i koncept Superlige. Plan je da se u njoj natječu 64 kluba raspoređena u tri ranga natjecanja. Klubovi iz nižih rangova moći će izboriti plasman u one više, a samim tim će biti i ispadanja u niže rangove. Natjecanje u Superligi bilo bi podijeljeno na dvije faze. Prva bi se igrala po ligaškom sustavu, a svaka momčad odigrala bi 14 utakmica - sedam kod kuće i sedam u gostima. Najuspješniji klubovi izborili bi doigravanje. J.S.