INTERVJU Kathleen Kavalec: Jasno je da građani Mostara žele pozitivne promjene
Razgovarao: D. Lukić
Šefica Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec u intervjuu za Dnevni list pozvala je građane Mostara da 20. prosinca izađu na izbore i ostvare svoje pravo nakon 12 godina uskraćivanja glasačkog prava. Kavalec je komentirala i pitanje regularnosti izbora, kao i pitanje izbornog zakonodavstva...
Građani Mostara na posljednjim izborima glasali su 2008. godine, međutim zbog toga u Mostaru nisu organizirani prosvjedi, a čini se da su Mostarci dobrim dijelom do sada bili indolentni iako izbore željno očekuju. Izuzev manjih inicijativa i aktivista, izgleda da nema kritične 'mostarske' mase koja bi mogla primorati političare na brze djelovanje. Zašto je to tako?
-Nije iznenađujuća činjenica da je uskraćivanje glasačkog prava na 12 godina moglo dovesti do apatije kod nekih građana Mostara. U snažnoj demokraciji glasanje je i tradicija i navika, ali ako ga ne vježbate redovito, mišići će težiti atrofiji. Nijedan drugi grad u Europi nije bio prisiljen proći 12 godina bez izbora. Zbog toga se Misija OSCE-a u BiH, zajedno s ostatkom međunarodne zajednice, toliko zalagala za sporazum o obnavljanju izbora u Mostaru. To se moglo i trebalo popraviti mnogo prije. Sad kad su konačno zakazani izbori, ohrabrena sam kada vidim da građani Mostara, posebno mladi, jedva čekaju da glasaju. Nadamo se da ćemo u nedjelju vidjeti veliku izlaznost. Pozivam sve da izađu i iskoriste svoje pravo glasa!
Naravno, drugo pitanje za birače je pitanje da li glasanje čini razliku i jesu li izbori pošteni i transparentni. Jasno je da građani žele pozitivne promjene i napredak u reformama koje zemlju vode naprijed. Sudeći po broju ljudi koji su emigrirali, čini se da su nažalost mnogi građani odustali od BiH, frustrirani nedostatkom reforme i oslanjanjem određenih političara na nacionalističku retoriku. Birači žele vidjeti da kandidati nude napredne programe, koji pružaju rješenja za izazove s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu. Žele vidjeti poboljšanja u načinu vođenja grada i mogućnosti koje su dostupne na lokalnom nivou. Ukratko, žele znati da su stvarne promjene moguće, a kandidatima bih savjetovala da ponude konkretne planove i programe koji će poboljšati život u Mostaru.
Dobra vijest je da su rezultati općinskih izbora održanih 15. studenog pokazali da su promjene u stvari moguće u BiH. Također smo vidjeli da građani i vlasti mogu biti aktivniji u borbi protiv izbornih prevara. Drugi važan način da se osigura integritet izbora je praćenje od strane nezavisnih posmatrača. I ovdje je dobra vijest da je Koalicija „Pod Lupom“, uz podršku EU-a, Veleposlanstva SAD-a i Misije OSCE-a u BiH povećala svoj kapacitet za nadgledanje izbora i rasporedit će veliku grupu promatrača koji će pokrivati sva izborna područja u Mostaru kako bi se osigurao integritet ovih važnih izbora.
Što očekujete nakon izbora u Mostaru?
-Prije svega, pozivam građane Mostara da ostvare svoje pravo i izađu na izbore 20. prosinca, i da tom prilikom nose masku i poštuju sve propisane epidemiološke mjere, kako bi zaštitili i sebe i sve ljude angažirane na biračkom mjestu, koji pomažu da se izborni proces održi. Građani Mostara su ovu priliku čekali veoma dugo i trebali bi je iskoristiti i glasati za one stranke i kandidate koji mogu pokazati da će odgovoriti na njihove potrebe na lokalnom nivou u cilju poboljšanja kvalitete života svih građana Mostara.
Što se tiče političara i kandidata koji sudjeluju u izborima u Mostaru, nadam se da će pokazati odgovornost i hitno riješiti pitanja koja su veoma važna građanima Mostara, posebno pitanja čije je rješavanje bilo onemogućeno zbog neprovođenja izbora tokom 12 godina. Mostar je jedan od najvećih gradova u BiH i njegovi građani zaslužuju odgovornu upravu koja će odgovoriti na njihove potrebe i želje. Nadamo se da će svi kandidati koji su potpisali izborni kodeks čiju izradu je podržala i Misija OSCE-a u BiH pokazati svoje poštovanje prema glasačima, u skladu s obećanjem da će izbjegavati retoriku podjele, provoditi odgovornu kampanju i poštovati rezultate izbora.
Predsjednici SDA i HDZ BiH, Bakir Izetbegović i Dragan Čović, su u Mostaru u lipnju potpisali Sporazum o novom izbornom modelu za Mostar i izmjenama Statuta Grada, kao i Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, Politički sporazum za Grad Mostar, Statut Grada Mostara, a sve u nazočnosti predstavnika međunarodne zajednice - veleposlanika Sjedinjenih američkih država Erica Nelsona, veleposlanika Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske MatthewaFielda i šefa Izaslanstva EU u BiH Johanna Sattlera, te visokog predstavnika Valentina Inzka i šefice Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec. Sporazum su potpisali lideri dvije najjače stranke uz snažan poticaj međunarodnih dužnosnika, te su tako i gospodin Izetbegović i gospodin Čović preuzeli odgovornost iako godinama isto nije urađeno unatoč presudi Ustavnog suda o izborima u Mostaru ali i presudi Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu. Što to znači?
-To pokazuje da snažno opredjeljenje političkih lidera može dovesti do rješavanja dugogodišnjih političkih problema. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini je pozdravila značajan napredak ostvaren zahvaljujući zaključenju sporazuma između SDA i HDZ BiH. To je bio važan iskorak prema pronalasku zakonskog rješenja za održavanje izbora u Mostaru i usvajanju potrebnih izmjena i dopuna zakona. Tada smo istakli, a ja bih sada ponovila, da politički lideri moraju hitno početi raditi na sveobuhvatnoj izbornoj reformi u skladu sa preporukama Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Grupe država Vijeća Europe u borbi protiv korupcije (GRECO), koje za cilj imaju poboljšanje izbornog procesa.
Međutim, iako je sporazum značio i tračak optimizma i izbore za Mostar, od strane HDZ-a BiH već se može čuti kako je SDA iznevjerio sporazum te da se prema izmjeni Izbornog zakona odnosi kao prema "švedskom stolu". Hoće li međunarodna zajednica budno pratiti i provedbu potpisanog i kako će reagirati ako se potpisano ne provede u roku?
-Izmjene i dopune Izbornog zakona prije svega trebaju vratiti povjerenje građana u izborni proces. Nažalost, predugo čekamo na reformu izbornog sistema. Sada su potrebna urgentna poboljšanja u cilju jačanja integriteta i sigurnosti izbornog procesa. Pozivamo sve političke aktere da se ponašaju odgovorno i pokažu da su iskreno zainteresirani za rješavanje ovih problema i rad u interesu građana. Svaki reformski proces u ovoj oblasti mora uvažiti gore navedene preporuke i presude domaćih i međunarodnih sudova.
Očekujemo da će doći do usvajanja izmjena i dopuna Izbornog zakona. To je prije svega zadatak domaćih institucija i lidera i mora biti proveden na inkluzivan način. Veoma je važno da se politički lideri uključe u konstruktivne i transparentne razgovore i pokažu dobru volju, te da omoguće sudjelovanje svih relevantnih aktera u društvu u tim razgovorima, dakle sudjelovanje opozicionih stranaka, predstavnika organizacija civilnog društva, te predstavnika javnih institucija. Mi ćemo, zajedno sa ostalim partnerima u međunarodnoj zajednici, nastaviti pružati podršku pregovorima i pronalaženju rješenja zasnovanog na konstruktivnom i inkluzivnom političkom dijalogu.
Prije nekoliko dana, gospodin Čović, predsjednik HDZ BiH, uputio je pismo predstavnicima međunarodne zajednice u BiH u kojem je istaknuo da, citiramo, "Kako bi se zaštitili izborni proces, osigurali njegov integritet te sačuvali glasove, odnosno jamčili biračima u Mostaru da će njihov izbor biti poštovan, smatram potpuno opravdanim da Središnje izborno povjerenstvo BiH do potvrđivanja rezultata glasovanja svoje kapacitete, a posebice one koji se odnose na proces prebrojavanja nepotvrđenih glasačkih listića, glasačkih listića prikupljenih u odsutnosti te putem mobilnih i covid-timova, kao i glasačkih listića pristiglih putem pošte i diplomatsko-konzularne mreže, preseli u Mostar". Kako gledate na tu njegovu konstataciju?
-Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ima odličnu suradnju sa Centralnom izbornom komisijom BiH još od 2002. godine, kada je prenijela svoju nadležnost za organiziranje izbora i implementaciju izbornih rezultata na CIKBiH. Centralna izborna komisija je jedina institucija koja je ovlaštena da odlučuje o lokaciji Glavnog centra za brojanje. Odluka o premještanju Glavnog centra za brojanje u Mostar samo nekoliko dana prije izbora predstavljala bi ogroman logistički izazov. Imamo puno povjerenje u sposobnost Centralne izborne komisije da svoju funkciju vrši profesionalno i neovisno. Posjetila sam Glavni centar za brojanje u Sarajevu neposredno nakon izbora održanih 15. studenog i bila sam impresionirana profesionalizmom, efikasnošću i nadzorom zaposlenih CIK-a, koji su bili zaduženi za taj delikatan i veoma važan zadatak - posebno sada kada je taj zadatak još i teži zbog zahtjevnih uvjeta rada uzrokovanih pandemijom. Smatram da svi trebamo podržati CIK i uzdržati se od stvaranja dodatnih problema u ovako kasnoj fazi koji bi mogli potkopati rad CIK-a. Veoma je važno da se svi članovi CIK-a pridržavaju najstrožih standarda profesionalnog rada ali i da se sve političke stranke i lideri uzdrže od vršenja pritiska na CIK i članove CIK-a.
Kako osigurati regularnost izbora? Već postoje naznake da će pojedine stranke pokušati varati na izborima preko kontrole biračkih odbora.
-Godine neaktivnosti u rješavanju navoda o izbornim prevarama potkopale su povjerenje građana u integritet izbornog procesa u BiH. Vraćanje tog povjerenja moguće je postići samo kroz hitan, adekvatan i objektivan odgovor nadležnih institucija, prije svega CIK-a i pravosuđa. Tek kada građani uvide da se njihove prijave mogućih izbornih prevara uzimaju ozbiljno i da se adekvatno istražuju i procesuiraju, tada će početi da ponovo vjeruju ovom sistemu.
Očekujemo da će sve prijave mogućih nepravilnosti biti predmet detaljne istrage nadležnih organa. Već smo svjedočili nekim pozitivnim dešavanjima u ovoj oblasti u 2020. godini. Tokom ove godine pokrenuto je nekoliko istraga u vezi sa prijavama moguće izborne krađe tokom Općih izbora 2018. godine. Također, CIK je unaprijedio transparentnost svog rada i uvjereni smo da je to važan korak prema vraćanju povjerenja javnosti.
Moram odati priznanje na izvrsnom radu Koaliciji „Pod Lupom“, koja je rasporedila 2600 neovisnih promatrača tokom lokalnih izbora održanih 15. studenog, i kako sam spomenula, koja će rasporediti neovisne promatrače i tokom izbora u Mostaru. Prisustvo neovisnih promatrača najbolja je garancija integriteta glasanja i mi očekujemo da će im birački odbori, općinske izborne komisije i CIK omogućiti neometan pristup biračkim mjestima. Na kraju, pozivam sve građane da prijave uočene nepravilnosti Centralnoj izbornoj komisiji, policiji ili tužilaštvu.