Je li korupcija pobijedila? Jeste. I uništava institucije, sustav i demokraciju
Piše: Dragan Bradvica
Transparency International Bosne i Hercegovine organizirao je u petak konferenciju '20 godina poslije, zapadni Balkan i BiH –je li korupcija pobijedila?' a sudeći po svemu što se moglo čuti odgovor je nažalost kako jeste. Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH, kaže kako je iz svih istraživanja koje rade TI i druge međunarodne organizacije jasno kako se stanje korupcije u BiH dramatično pogoršava iz godine u godinu.
- Možemo konstatirati da ne postoji organiziran napor da se stanje korupcije rješava. Izostanak organizirane borbe protiv korupcije i aktuelna situacija ima utjecaja na funkcioniranje institucija. Zbog enormnog prisustva korupcije postoji jedna institucionalna paraliza, rekao je Blagovčanin.
Podcrtao je kako su ključni načini izvlačenja novca su procesi javnih nabavki.
Politika i pravosuđe
Dodaje kako je borba protiv korupcije složen proces i sigurno je da rješenja nema preko noći. Nužan je pojačan pritisak na nositelje vlasti a u tome je važna i podrška međunarodne zajednice koja mora shvatiti da je borba protiv korupcije pitanje svih pitanja u BiH.
- Bez napretka u borbi protiv korupcije nije moguće riješiti nijedan drugi problem u zemlji. Poseban je problem stanje u pravosuđu koje je pod političkom kontrolom. Umjesto da se bore protiv korupcije, oni su srž problema, kazao je Blagovčanin.
Alena Kurspahić, Glavna disciplinska tužiteljica, kazala kako je BiH u izvješću Europske komisije prepoznata kao zemlja s velikim prisustvom korupcije i u kojoj svi stupovi vlasti odaju znakove političke zarobljenosti.
- Svjedoci smo da se u javnosti vrlo često govori o korupciji i ono što ohrabruje jeste nastojanje međunarodne zajednice i njena opredijeljenost na provođenju reformi, a naročito reformi u pravosuđu koje će ojačati postojeće i stvoriti nove alate slamanja te političke zarobljenosti, kazala je Kurspahić.
Voditelj Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Sarajevskoj županiji Erduan Kafedžić je pak istakao da korupcija kao rak rana bh. društva pobjeđuje i kako je neophodan sustavni odgovor institucija, odnosno politike.
- Politička volja je ključna za sistemsku borbu protiv korupcije. Ured je uradio jednu analizu i utvrdio katastrofalno stanje unutar javnog sektora u Kantonu Sarajevo, kaže Kafedžić.
Pomoć međunarodne zajednice
Sudionicima su se online obratili i pojedini veleposlanici pa je tako veleposlanica Švedske u BiH Johanna Stromquist rekla da negativni trendovi nisu samo odlazak žitelja nego trendovi korupcije. Dodaje kako prisustvo korupcije podriva povjerenje u sustav i njegove institucije kao i temeljne demokratske vrijednosti. Jačanje demokratskih procesa, kako je kazala, stvara stabilnost i sigurnost te predstavlja uvjet za ekonomski rast i prosperitet. Potvrdila je spremnost vlade njene zemlje da intenzivira podršku institucijama koje su na liniji rasta demokratskih procesa, uključujući i pomoć na planu borbe protiv korupcije koja se nalazi u samom vrhu prioriteta.
- Jačanje kapaciteta za borbu protiv korupcije je jedan od ključnih prioriteta i BiH mora na tom planu ostvariti značajan napredak da bi postala zemlja-kandidatkinja za članstvo u EU, ustvrdila je Strömquist.
Eric Nelson, veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u BiH, koji navodi kako borba protiv korupcije zaslužuje posebnu pažnju svaki dan u BiH.
- Neću citirati mnoga izvješća koja, nažalost, identificiraju korupciju kao duboko ukorijenjenu u svim segmentima društva u BiH i kao prepreku euroatlantskim integracijama. To bi predugo trajalo. Ono što želim naglasiti je da je korupcija glavni kamen spoticanja na putu ka samoodrživosti BiH. Rješavanje korupcije je preduvjet za zemlju da preuzme svoj vlastiti razvoj, a da ne ovisi o međunarodnoj podršci, kazao je Nelson. Dodao je kako će američka vlada kao dugogodišnji prijatelj BiH nastaviti pomagati građanima BiH u borbi protiv korupcije.
- Napredak u BiH u posljednjih 20 godina nije zaustavljen nedostatkom financija ili ovdašnje stručnosti. Napredak su zaustavili neodgovorni političari koji su pronašli previše načina da natjeraju sektor pravosuđa i privrede da rade za njih, a ne za građane. To je dovelo do erozije demokracije u BiH i dovelo do širenja cinizma i nepovjerenja među ljudima, konstatirao je Nelson, poručivši da ostaje optimista te da vjeruje da korupcija neće pobijediti.