Dnevni.ba - PRELOADER

Je li počela realizacija dogovora iz Bakinaca?

31 Sij 2024


Je li počela realizacija dogovora iz Bakinaca?

U dijelu rasprave o tehničkim izmjenama Izbornog zakona BiH predlagatelj kojih je SDA, a koje je nedavno usvoji Zastupnički dom BiH, na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH u srijedu je izaslanik iz Kluba Bošnjaka Šefik Džaferović poručio da, ako ih Dom naroda BiH odbije usvojiti, onda treba nametnuti visoki predstavnik Christian Schmidt. Uz opasku da svi deklarativno zagovaraju unaprjeđenje integriteta izbornog procesa, iznio je stav da je potrebno odobriti i proceduru usvajanja tog zakonodavnog tješenje, i sam tekst Zakona. Izaslanica iz Kluba Hrvata Marina Pendeš je u reagiranju na njegovo izlaganje ocijenila da on želi anulirati domaće političke aktere. Kada je riječ o samom postupku usvajanja predloženog zakonskog rješenja, izaslanici SNSD-a i HDZ-a BiH obrazložili zašto drže da taj zakon mora ići u redovitu, a ne žurnu proceduru te su navodili da rješenja koja predlaže SDA nisu dovoljno dobra te će u redovitoj proceduri biti ispravljena. Tako je Dragan Čović naveo da je riječ o pokušaju spašavanja izmjena Zakona, za koje mu je nezamislivo da su odobrene u Zastupničkom domu PS BiH. Dom je, na koncu, većinom glasova odbio izmjene i dopune Izbornog zakona BiH razmatrati po žurnoj proceduri te će, umjesto toga, one biti razmatrane u redovitoj proceduri.

Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca 'na čekanju'

Dom naroda razmatrao je i zahtjev Vijeća ministara BiH da se Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti razmatra po žurnoj proceduri. Zbog nedostatka entitetske većine prilikom glasanja o hitnom postupku, to je proslijeđeno Kolegiju doma na usuglašavanje.

Vijeće ministara BiH usvojilo je i uputilo PS BiH predloženi zakon, koji je usklađen s odgovarajućim direktivama i uredbama EU u ovoj oblasti. Kako je ranije navedeno iz Vijeća ministara BiH, usvajanjem ovog zakona s oznakom 'EI' BiH želi poboljšati kapacitete za efikasniju borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u korist poslovne zajednice i građana BiH.

Zakon  o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti jedan je od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije.

Novi zakon harmonizira sustav sprečavanja pranja novca i financiranja terorizma u BiH sa standardima FATF-a i Moneyvala iz posljednjeg kruga evaluacije.

Zakon o Ustavnom sudu BiH kamen spoticanja

Burna se rasprava vodila u srijedu na sjednici Doma naroda nakon što je Želimir Nešković, izaslanik SDS-a, zatražio da se na sjednici razmatra Zakon o Ustavnom sudu BiH, koji, kako kaže, od ljetos bezuspješno pokušava staviti na dnevni red. Da se taj Zakon uvrsti u dnevni red, tražio je i Nikola Špirić, zamjenik predsjedatelja Doma naroda BiH, koji je izrazio podršku teksta navedenog Zakona. Raspravu je, pak, odbijao Džaferović, te je poručeno da će, bude li taj Zakon ipak  stavljen na dnevni red, Bošnjaci napustiti sjednicu.

Izaslanik iz Kluba Srba u Domu naroda Parlamenta BiH Radovan Kovačević (SNSD) je tijekom rasprave poručio da BiH s ovakvim Ustavnim sudom BiH neće opstati, kao i da važeće zakonsko rješenje, kojim je jednom konstitutivnom narodu omogućeno nadglasavati druga dva naroda, uz pomoć stranaca, nije način da se o bilo čemu razmišlja u BiH. - To je put u nestanak BiH, poručio je Kovačević, prema čijim riječima prijetnje nekih izaslanika da će napustiti sjednicu bude li u dnevni red kao točka uvršteno i pitanje Ustavnog suda BiH, koju je na jednoj od ranijih sjednica predložio Nešković, nije način na koji treba rješavati bilo što.

- Ili ćemo se dogovarati ili BiH neće biti, kategoričan je Kovačević koji je, u replici Džaferoviću, koji tvrdi da navedena rješenja nisu dobra za ustavni poredak BiH, poručio da preuranjeno kvalificira i tumači zakon koji još nije u parlamentarnoj proceduri.

- Mi smo za Daytonski sporazum i dogovor tri konstitutivna naroda, a ne za nadglasavanje od strane nekih stranaca, zagovaramo da odluke o sudbini BiH donosimo mi koji u njoj živimo, da suci Srbi, Hrvati ili Bošnjaci donose odluke, a netko sa strane, argumentirao je Kovačević. Predsjedatelj Doma Kemal Ademović tvrdio je da prijedlog nije prošao odgovarajuću proceduru, no Klub Srba bio je stava da to nije točno i da je prijedlog morao biti uvršten. Na koncu je odlučeno da zahtjev izaslanika Neškovića nije dostavljen na odgovarajući način, zbog čega je on napustio sjednicu uz poziv kolegama iz Kluba Srba da urade isto. No, izaslanici SNSD-a sjednicu nisu napustili, iako su podržali njegov prijedlog.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

31 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

30 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

28 Lis 2024