Je li smanjenje kvote stranaca, a povećanje broja U21 igrača u zapisniku nužno dobra stvar?
Piše: Slaven Nikšić
Nastavila se praksa iz par prethodnih mjeseci kada je pandemija bila tema broj jedan u našem nogometu, kada su Savez i premijerligaši dosta razgovarali. A nažalost, čini se da će se nastaviti i praksa kreiranja odluka – koje će Savez i dalje krojiti po svomu, iako redovito pita klubove za mišljenje.
- Predstavnici Saveza i klubova BHT Premijer lige imali su priliku da na video konferenciji razgovaraju i razmijene mišljenja o nekoliko tema vezanih za iduću natjecateljsku sezonu, izvijestila je naša krovna kuća nogometa, a taj način želeći ostaviti dojam da će se mišljenja premijerligaša uvažiti, posebno ona kvalitetna.
I da, neki će klupski stavovi sigurno proći, no Savez je i prije znao saslušati pa onda odlučiti po svome. Gdje ćete boljeg primjera od još svježe, a nelogične odluke o završetku sezone? Da, presudila je odluka Ministarstva zdravstva RS-a po kojoj zabrana za profesionalni sport važi do 1. srpnja, ali sigurno se, da je Savez bio odlučniji, da je potisnuo uskogrudne klupske interese, ta odluka mogla okrenuti. Tako bi moglo biti i ovog puta, mada sada nema razloga previše dizat tenzije, već samo konstatirati da odluke koje budu donesene neće proizići iz stajališta da su najkvalitetnija. Dakle, o čemu se točno radi?
Sporna stavka o strancima
Savez je naglasio slijedeće stavke: da je većina klubova za mogućnost nastupa do pet igrača stranih državljana; da je većina protiv nametanja obaveze igranja jednog igrača mlađeg od 21. godine, odnosno da bude sve vrijeme u igri, za što su bili predstavnici FK Sarajevo i FK Mladost; da je jednostruki sustav u Kupu najbolje rješenje, da je najbolje da ljetni prijelazni rok traje do 2. listopada, da će se broj zamjena na utakmicama najvjerojatnije povećati sa sedam na devet igrača.
Je li nešto od navedenog sporno i zašto? Pa jedna se stavka čini takvom, ona o strancima. Već dvije sezone vrijedi pravilo o četiri stranca, koje je naslijedilo pravilo o šestorici, a ako se prisjetimo perioda kada je donesena ta odluka – Savez je tako odlučio bez obzora što klubovi nisu bili za. I ovog se puta premijerligaši protive, velikom većinom.
- HŠK Zrinjski je izričito protiv eventualnog prijedloga da jedan ili više U21 igrača iz obvezne kvote mora biti starter, jer smatra da su bilo kakva uvjetovanja kada su u pitanju profesionalni klubovi iz najjačeg ranga apsurdna, što potvrđuju i primjeri iz većine europskih liga kada je ova tematika u pitanju, poručili su Mostarci.
Želimo li neprofesionalnu ligu?
Zašto su Mostarci u pravu? Zato što bi, ako ćete već tako donositi propise samo da zadovoljite formu, onda mogli s Premijer lige lagano skinuti etiketu profesionalne, a dodati joj 'epitet' Lige i klubova bez ambicija. Sjetimo se samo da je prije dvije godine baš Zrinjskom na noge došao Ludogorec sa 17 stranaca u timu! Bi li taj isti Ludogorec bio jednako kvalitetan da je bio ograničen brojem stranaca? Sumnjamo.
Ipak, Savez će sigurno nastaviti forsirati mlade igrače i u zapisniku će ih vjerojatno morati biti četvorica, a ne trojica kao dosad… pravda se to obrazloženjem kako je analiza efekta dosadašnjeg pravila pokazala da je on bio nedovoljno snažan, da nije polučio željeni rezultat. U biti to ne zvuči loše, jer domaći, mladi igrači trebaju šansu, ali čini li se na taj apsolutno način dobro za Premijer ligu? Sumnjamo. Jer nije ni da je dosad bilo uvijek lako pronaći tri kvalitetna U21 igrača koja moraju u zapisnik – prije da je često slučaj da su ti igrači unutra, među osamnaest, samo forme radi – otputuju s momčadi znajući da neće igrati. S talentiranim momcima je drukčije, ali on bi izronili i bez restrikcija, zar ne? Uostalom, evo tu u susjedstvu, u Hrvatskoj, uopće nema pravila o trojici obveznih U21 igrača u zapisniku…
Problematičan prijelazni rok
Je li to sve što bismo mogli okarakterizirati spornim? Možda. Spomenuti otprilike u tom kontekstu vrijedi tek prijedlog o produljenju prijelaznog roka, ali čini se da će se tom problemu stati u kraj, čini se da Savez shvaća.
O čemu je riječ? O tomu da je prošle sezone ljetni prijelazni rok trajao do 19. srpnja, što je klubovima stvorilo probleme s igračima koje su željeli dovesti nakon tog datuma. Konkretno, u Zrinjskom su zamjenu za Irfana Hadžića, prodanog u kolovozu, mogli naći samo među igračima koji su bili slobodni za vrijeme trajanja prijelaznog roka, ne u trenutku kada ih se potpisuje. Jedan od prijedloga je da ljetni prijelazni rok potraje barem do 31. kolovoza, da se uskladi sa ostatkom Europe, a hoće li to proći, još ćemo vidjeti. Jer ponavljamo, u Savezu slušaju klubove, ali na kraju ipak oni odluče – po svom pa kako to po premijerligaše ispadne.