Kako da slijepi i gluhi ostvare biračko pravo?
Pitate li se ikada?
Politička participacija osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini je često otežana kombinacijom stavovnih, okolinskih i institucionalnih barijera. Trenutni izborni proces ne osigurava tajno glasovanje za slijepe osobe, da osobe s oštećenjem sluha ne mogu pratiti izborne debate, a određeni broj osoba s intelektualnim teškoćama je lišen prava glasa.
Glasovanje u vozilu
Predsjednik Unije organizacija osoba s invaliditetom u BiH Suvad Zahirović izjavio je da te prepreke ozbiljno ugrožavaju mogućnost ravnopravnog učešća osoba s invaliditetom u političkom životu.
Dodao je da od toga kako se politika odnosi prema određenoj grupi građana zavisi i kvaliteta njihovog života.
- Zbog toga je važno da osobe s invaliditetom, kao grupa koja čini oko 15 posto zajednice, uzme aktivno učešće u izborima i oblikuje odnos društva prema toj grupi, rekao je.
Mediji su ti koji trebaju otkriti kako kandidati planiraju osigurati pristupačnost izbornog procesa za osobe s invaliditetom na jednak i ravnopravan način s ostalim građanima i njihovim pravima.
Studija “Pristupačnost ostvarivanja biračkog prava za osobe sa različitim vrstama invaliditeta u BiH” otkrila je rasprostranjen negativan stav prema osobama s invaliditetom unutar izbornih institucija i političkih stranaka.
Zahirović je predočio je izazove s kojima se osobe s invaliditetom suočavaju u izbornom procesu, naglašavajući ključne probleme i prepreke. Izmjene Izbornog zakona nužne su I kako bi osobe s invaliditetom imale ravnopravan pristup izbornom procesu uključujući prilagodbu biračkih mjesta.
- Osobe s tjelesnim invaliditetom imaju problem pristupa glasačkim mjestima pa moraju glasovati iz vozila, na hodnicima ili putem mobilnih timova. Slijepim osobama glasački materijal nije pristupačan, nikada ne znaju za koga su glasovali, a upitno je i načelo tajnosti glasa. Osobe oštećenog sluha su uskraćene za informacije, posebno u predizbornim kampanjama, a određenom broju osoba s intelektualnim i psiho-socijalnim invaliditetom uskraćeno je pravo glasa i informacije im nisu prilagođene, rekao je Zahirović.
Uloga medija
Smjernice su osmišljene s ciljem da medijima omoguće kvalitetno, sveobuhvatno i etično izvještavanje, u skladu s principima Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom. Istaknuta je potreba za kontinuiranim zagovaranjem prava osoba s invaliditetom u političkim procesima, uz aktivno sudjelovanje medija u promicanju inkluzivnosti. Medijskim kućama i novinarima će se distribuirati Smjernice i potaknuti na praćenje problematike osoba s invaliditetom u izbornom procesu.
N. K.