Kinezi grade superračunalo s umjetnom inteligencijom u orbiti

AI utrka seli u svemir
Dok se diljem svijeta AI tvrtke bore za prevlast i što veći komad svjetskih resurska, kojima bi zadovoljile sve veće potrebe korisnika i njihovih AI modela, Kinezi imaju nešto drugačije planove. Naime, poznato je da održavanje AI modela funkcionalnima troši puno struje i računalne snage. Microsoft je, kako bi nahranio svoje AI potrebe čak odlučio ponovno revitalizirati poznatu nuklearnu elektranu u SAD-u, 'Three Mile Island'.
U Kini su pak odlučili resurse potražiti u svemiru. Točnije, lansirali su prvu seriju satelita koja će biti dio svemirskog superračunala s umjetnom inteligencijom. Kako javljaju kineski mediji, projekt 'Konstelacija tri tijela' sastojat će se od 2800 satelita, a prvih 12 lansirano je iz Centra za lansiranje satelita Jiuquan u sjeverozapadnoj Kini. Ideja je stvoriti orbitalnu superračunalnu mrežu koja će, kad jednom bude završena, omogućiti obradu podataka u orbiti i njihovo slanje na Zemlju. Za razliku od superračunala na Zemlji, ovo superračunalo ne treba vodu za hlađenje, već se koristi činjenicom da je u svemiru puno hladnije, prenosi Zimo.hr. Svaki satelit trebao bi biti opremljen modelom umjetne inteligencije s osam milijardi parametara te moći obrađivati sirove podatke u orbiti. Kad konstelacija jednom bude dovršena, očekuje se da će moći konkurirati najmoćnijim superračunalima na Zemlji.
Iako su Kinezi napravili prvi korak, nisu jedini koji gledaju prema orbiti kao mjestu u kojem bi mogli smjestiti svoja superračunala. I privatne američke tvrtke poput Axiom Spacea te Blue Origina imaju u planu izgradnju vlastitih orbitalnih računalnih mreža. Glavna je prednost takvih mreža što, osim što ne trebaju vodu za hlađenje, mogu koristiti solarnu energiju za svoj rad, čime smanjuju potrošnju energije na zemlji. Naime, Međunarodna agencija za energiju upozorila je da bi podatkovni centri diljem svijeta do 2026. godine mogli trošiti električne energije koliko i cijeli Japan. Hoće li kinesko lansiranje potaknuti i druge tvrtke da krenu istim putem i što će to značiti za astronomiju i proučavanje svemira, tek ćemo vidjeti. No, čini se kako se AI utrka seli u orbitu.