Koji sustav koristi Tužiteljstvo BiH za dodjeljivanja predmeta pojedinačnim tužiteljima?
Piše: Dragan Bradvica
Nedavno osnovano Privremeno istražno povjerenstvo Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH čini se ozbiljno je prionulo na posao oko stanja u pravosuđu naše zemlje kao i posljednjim aferama oko nabavki. Tako su na posljednjoj sjednici od Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH zatražili odgovor na nekoliko pitanja o tome koristi li Tužiteljstvo BiH CMS ili neki drugi sličan sustav za potrebe dodjeljivanja predmeta pojedinačnim tužiteljima i ukoliko ne koristi takav sustav za potrebe dodjeljivanja predmeta, ko odlučuje o dodjeljivanju predmeta.
- Ukoliko Tužiteljstvo BiH ne koristi takav sustav za potrebe dodjeljivanja predmeta, je li VSTV odobrilo takvu praksu? Ukoliko jeste, kada i na čiji zahtjev? Je li bilo koje drugo tužiteljstvo u BiH predmete dodjeljuje pojedinačnim tužiteljima bez korištenja CMS ili sličnog sustava?, pitanja su koja je Povjerenstvo uputilo VSTV-u.
Niz pitanja za pravosuđe
Nadalje, od Vijeća ministara BiH zatražene su sve informacije o postupanju nadležnih institucija u vezi uspostave širih pravila i jačanja sankcija po pitanju sukoba interesa nositelja pravosudnih funkcija, uključujući njihove bliske srodnike kao i raspoloživu dokumentaciju koja se tiče tog pitanja.
Zaključkom su zadužili Istraživački sektor Zajedničke službe Tajništva PSBiH da, do iduće sjednice, dopuni i eventualno ažurira s podacima o BiH, postojeće istraživanje o propisima o sudskim i tužiteljskim vijećima i drugim regulatornim tijelima u BiH iz 2015. godine.
Od Suda BiH Povjerenstvo traži sve podatke o predmetima koji se vode duže od pet godina, i to na način da se dostavi broj predmeta, godina kada je predmet započet, na koga se predmet odnosi i ime sudaca koji vodi predmet.
Radi svjedočenja, na narednu sjednicu pozvat će direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH i direktora Agencije za javne nabavke BiH, najavljeno je. Također, na sjednicu će biti pozvani i sudac Suda BiH Branko Perić, sudac Okružnog suda u Banjoj Luci Milan Blagojević i sudac Europskog suda za ljudska prava Faris Vehabović.
Nabavke u pandemiji
Nisu zaobiđene niti posljednje afere pa su od Uprave za neizravno oporezivanje BiH zatražene informacije o svim donacijama od 15. ožujka do 31. svibnja ove godine, s nazivom uvoznika i donatora, opisom i vrijednošću robe i podacima o krajnjem korisniku. Od UNO-a zatražili su detaljne podatke (proizvođač, zemlja porijekla, prodavač, iznos i količina i datum uvoza) vezano za uvoz respiratora u BiH od poduzeća 'Srebrna malina' i 'Medietic', kao i detaljne podatke o uvozu medicinske opreme za pokretnu bolnicu od poduzeća 'Balkan Global'. Isto tako, od Agencije za lijekove BiH traži se da dostavi detaljno sve podatke o izdavanju dozvole za interventnu nabavku respiratora poduzećima 'Srebrna malina' i 'Medietic', kao i podatke o zahtjevu i procedurama vezano za izdavanje dozvole za interventnu nabavku medicinske opreme za pokretnu bolnicu poduzećima 'Balkan Global' i 'Derby Trade'.