Konferencija 'Zdravstvo kao investicija 2024': Stručnjaci pozvali na efikasnije finansiranje i dostupnost lijekova
'Zdravstvo kao investicija 2024'
Pravo pacijenta na pristup lijekovima i pravo proizvođača lijekova na pristup tržištu ne smiju biti upitni u Bosni i Hercegovini, kao zemlji koja teži ulasku u Evropsku uniju, istaknuto je na Konferenciji "Zdravstvo kao investicija 2024", koja je u Sarajevu okupila eminentne domaće i inostrane stručnjake iz oblasti medicine, farmacije, ekonomije, osiguranja, IT sektora kao i donosioce odluka sa različitih nivoa u BiH.
Na Konferenciji je poručeno da sveobuhvatna reforma zdravstvenog sistema, koja uključuje unapređenje finansiranja, uključujući i terapije koje spašavaju živote na nivou Federalnog fonda solidarnosti, edukaciju kadrova i primjenu novih tehnologija, predstavlja osnovu za stabilnost zdravstvenog sistema.
Kroz model javno-privatnog partnerstva i jednak pristup tržištu esencijalnih lijekova, naglasili su stručnjaci, BiH može osigurati održiv i ravnopravan zdravstveni sistem, kakav je građanima i potreban, javlja BHRT.
Organizatori Konferencije su Američka trgovačka komora u BiH (AmCham) i Udruženje inovativnih proizvođača lijekova u BiH (UIPL).
AmCham BiH se u protekloj godini pridružio naporima Evropske unije, koja je u Izvještaju o BiH za 2023. godinu ukazala na protekcionizam i diskriminaciju u vezi s pozitivnim listama lijekova u kantonima Federacije BiH.
"Pacijenti su trpjeli jer su u nekim kantonima mogli dobiti lijekove na recept, dok su ih u drugim morali kupovati", istakla je Emina Saračević, advokatica i predstavnica zdravstvenog komiteta AmCham BiH.
Saračević je naglasila da su pozitivni pomaci vidljivi u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Kantonu 10, te da se nadaju da će do kraja godine svi pacijenti u Federaciji imati jednak pristup esencijalnim lijekovima s pozitivnih listi, bez diskriminacije.
Predsjednica Udruženja inovativnih proizvođača lijekova Ana Petrović poručila je da zdravstvo mora biti investicija.
"Naš cilj je da građanima BiH učinimo dostupnim najkvalitetnije i najbolje inovativne lijekove kakve imaju građani EU, SAD-a ili Švicarske. Naša motivacija je da unaprijedimo legislativu i cijelo okruženje ne samo za pacijente, već i za ljekare i da mi svi, kao građani Bosne i Hercegovine, imamo adekvatnu zdravstvenu zaštitu", naglasila je Petrović.
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović istakao je da je ulaganje u prevenciju najvažnija investicija.
"U Kantonu Sarajevu se provodi besplatni skrining program za pet vrsta karcinoma i pozivam građane da se odazovu. Program ovakvog obima još nije implementiran ni u svim zemljama EU. Moramo ulagati u zdravlje sada kako bismo izbjegli veće troškove u budućnosti", naveo je Hasanović.
Delegatkinja Doma naroda Parlamenta FBiH Belma Kapo naglasila je da je prava investicija u zdravstvo omogućiti svakom pacijentu lijek kada mu je potreban.
"U Kantonu Sarajevo napravljen je pomak obezbjeđivanjem lijekova za onkološke pacijente. Programom liječenja je obuhvaćeno oko 130 pacijenata", pojasnila je Kapo, izražavajući nadu da će zdravstveni sektor postati prioritet i na nivou Federacije BiH te da će budžet za narednu godinu uključiti sredstva za fond solidarnosti.