KORUPCIJA NAŠA SVAGDAŠNJA: Dragan Šojić pod optužnicom za korupciju
Piše: Dragan Bradvica
Korupcija u Bosni i Hercegovini nije nikakav fenomen nego svakominutna pojava. U inozemstvu smo već jako dugo sinonim za korupciju, kriminal, nepotizam i klinetelizam, a tu ljagu sa sebe ćemo teško skinuti sve da od danas i počnemo funkcionirati kao normalna država. A svima je jasno da se to neće dogoditi.
Posljednji u nizu visokih dužnosnika koji se suočio s optužnicom za koruptivna djela je Dragan Šojić. Naime, tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarskog kriminal i korupciju podigao je optužnicu protiv Dragana Šojića, rođenog 1961. godine u općini Šabac, državljanina BiH i R Srbije, uposlenog na poziciji direktora Službe za zajedničke poslove institucija BiH.
Optužnica
Optuženi se tereti da je od 2018. do 2022. godine, u svojstvu službene osobe u institucijama BiH, postupao protivno zakonu i pozitivnim propisima, zloupotrijebivši službenih položaj, kako bi sebi pribavio nezakonitu imovinsku korist, te nanio štetu proračunskim sredstvima i resursima institucije kojom je rukovodio.
U optužnici se navodi, da je optuženi zloupotrebljavao službena vozila institucije, kako bi više puta privatno putovao u inozemstvo, na područje R Srbije i R Crne Gore, bez službenih naloga i potrebne procedure za korištenje službenih vozila u institucijama BiH, zatim da je sačinjavao i u putne naloge unosio neistinite podatke o navodnom kretanju vozila unutar BiH, unosio netočne podatke o službenim putovanjima, boravku na poslu i prisutnosti na radnom mjestu kada nije boravio na poslu, kako bi ostvario pravo na platu i naknade iz radnog odnosa.
Optuženi se tereti da je, kao službena osoba u institucijama BiH, iskoristio i prekoračio službene ovlasti te je nezakonitim postupanjem, na ime neosnovano isplaćenih plaća, toplih obroka, goriva i servisiranja vozila, pribavio sebi nezakonitu korist u iznosu od najmanje 41.877,78 maraka, te u istom iznosu oštetio proračun BiH, čime je počinio kazneno djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 220. Kaznenog zakona BiH.
Navode optužbe tužiteljstvo će dokazivati pozivanjem deset svjedoka, stručnog vještaka, kao i prilaganjem više stotina dokaznih materijala među kojima i obimnu financijsku i službenu dokumentaciju.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH, priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
Bez povjerenja žitelja u bh. pravosuđe
Naravno, ostaje za vidjeti na koji način će se razvijati ovaj slučaj, odnosno hoće li ju Sud BiH uopće potvrditi, a nakon toga i to će se događati tijekom suđenja.
Međutim, svima u ovoj državi je jasno kako se u BiH jednostavno više ne može preživjeti bez korupcije, kako je ona u institucijama vlasti toliko razgranata da smo neslavni europski prvaci.
I bez obzira na to, bez obzira što političari ili ravnatelji javnih institucija za mandat ili dva postaju milijunaši gotovo da i nemamo slučajeva visoke korupcije pred bh. pravosuđem.
Ono malo što i dođe uglavnom je završavalo oslobađajućim presudama, a i to nakon maratonskih sudskih postupaka. Logično je da zbog toga ogromna većina bh. žitelja nema povjerenja u naše pravosuđe, a u političare i institucije ga je već odavno u potpunosti izgubila.