Košarac prebacuje odgovornost: Zastoj na europskom putu nastao u FBiH
Zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH Staša Košarac smatra da iskorak na europskom putu ne bi bio moguć bez Republike Srpske, koja je, kako ističe, u tom procesu konstruktivan partner, dok je zastoj nastao zbog političkih odnosa u Federaciji BiH.
- Pitanja u svezi usvajanja Reformske agende za Plan rasta i nastavak europskog puta ne treba postavljati institucijama RS niti njenim predstavnicima na zajedničkoj razini. Očito da je europski put RS-a i BiH zaustavljen zbog političkih odnosa u FBiH. RS je, slijedom ustavnih nadležnosti i mehanizma koordinacije, aktivno sudjelovala u svim procesima i dala više no konstruktivan doprinos EU integracijama, navodi Košarac uz podsjetnik da je SNSD inzistirao da se u paketu realizira 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije. To je bio dio plana deeskalacije političkih odnosa kako bismo ubrzali europski put, dodao je on u objavi na Instagramu uz opasku da je isto i s Reformskom agendom za Plan rasta.
- RS je iznijela jasne stavove i komentare u svezi mjera iz Reformske agende, poštujući ustavne nadležnosti i mehanizam koordinacije te osiguravajući svoju punu vidljivost u procesu EU integracija. Politički je fer i opravdano reći da je FBiH blokirala isplatu prve tranše iz Plana rasta. To je iznimno loša politika i poruka, jer nas politički problemi u FBiH dovode u situaciju da budemo jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja je izolirana od korištenja sredstava iz Plana rasta, dodaje Košarac, koji tvrdi i da, unatoč činjenici da je zastoj uzrokovan u FBiH, pojedini stranci i dalje koriste pogrešne i tendenciozne narative kako bi za to okrivili politike institucija RS-a, što je, kako ističe, apsolutno neprihvatljivo.
- Diskutabilna je i pozicija Delegacije EU-a u BiH, koja je vrlo često politički uvjetovala RS. S druge strane, do sada ih nismo čuli da su jasno rekli da su problem i zastoj uzrokovani u FBiH. Stječe se dojam da su prestali zagovarati zatvaranje OHR-a i odlazak stranaca iz institucija u BiH, napominje on i ukazuje da postoje određeni politički napori dijela FBiH da, u sprezi s dijelom zapadnog faktora, problematizira i osporava definirani mehanizam koordinacije.
- Mehanizam koordinacije se ne može, niti će se mijenjati, jer RS neće dati suglasnost na to, poručuje Košarac.