Krišto pisala EU da su Schmidtove odluke pogubne za BiH
Ne želi poštene izbore?
SARAJEVO - Predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto uputila je danas pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, predsjednici Europskog parlamenta Roberti Metsoli, visokom predstavniku EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josepu Borrellu i povjereniku Europske komisije za susjedstvo i proširenje Oliveru Varheljiju vezano za Izborni zakon, a u kontekstu europskog puta Bosne i Hercegovine, prenosi Fena.
Predsjedateljica Krišto je podsjetila na nedavno otvaranje pregovora i kazala kako je svima u BiH jasno da je za Bosnu i Hercegovinu od posebnog značaja cjelokupna izborna reforma. Istaknula je kako BiH kao buduća zemlja članica Europske unije treba Izborni zakon koji neće biti produkt nametanja ili preglasavanja - priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Sukladno tome, predsjedateljica je podsjetila da se s posebnom pažnjom radi na usuglašavanju izmjena i dopuna Izbornog zakona. Nadležno ministarstvo pravde je 21. ožujka 2024. uputilo u proceduru nacrt Zakona. Isti se trenutno nalazi u javnoj raspravi na koji svi u BiH u ovome trenutku mogu dati svoje komentare i amandmane - navodi se u priopćenju.
Kazala je kako je nametanje opsežne međunarodne supervizije od čak 114 popravaka nespojivo s Europskom budućnosti BiH, a najpogubnije je za neovisnu i suverenu BiH, uzevši u obzir da se radi o Zakonu na kojem počiva demokratski sustav i koji je poslije Ustava BiH, najvažniji pravni akt.
- Čvrsto držim da nametanje odluke o izmjenama i dopunama Izbornog zakon BiH, za mene, kao predsjedateljicu Vijeća ministara BiH predstavlja jedan neočekivani izazov na koji ćemo, skupa s Vama, morati odgovoriti na način da se ne ugrozi naš EU put, kao niti rad institucija BiH, jer upravo institucije u BiH moraju preuzeti odgovornost za donošenje svih odluka - kazala je Krišto u svom pismu visokim dužnosnicima EU.
Na kraju pisma, predsjedateljica je istaknula kako je potrebno nastaviti suradnju i zajednički rad te jačati povjerenje i poštivanje između nas u BiH, te dati potporu rješenjima koje će biti rezultat rada institucija BiH. Iskazala je uvjerenje da je samo tako moguće napraviti iskorak nužno potreban za sve nas u BiH pa i naš europski put - navodi se u priopćenju.