Kukrika osvojio 13 titula na Kosovu, klub će umiroviti njegov dres sa brojem 18

30 Lip 2020

Kukrika osvojio 13 titula na Kosovu, klub  će umiroviti njegov dres sa brojem 18

Piše: Ersan Bijedić

Poslije osvajanja prvenstva Kosova u jedinoj aktivnoj europskoj rukometnoj ligi koja je nastavljena poslije strogih restrikcija izazvanih pandemijom koronavirusa, Čapljinci Ante Kukrika (38) i Nikola Prce (39) su sa svojim klubom Besa Famgas osvojili minulog vikenda i Kup Kosova.

Višestruki prvak Kosova, predvođen iskusnim dvojcem iz Čapljine, je na završnici Kupa igranoj u Prištini prvo savladao Kastrioti (kojeg vodi bivši bh. izbornik Kasim Kamenica) sa 31:20, da bi potom u nedjeljnom finalu bili bolji od domaćina Prištine sa 23:21. Za Antu Kukriku je ovo bila šesta titula u Kupu, a za svojih sedam godina u klubu, osvojio je isto toliko naslova prvaka Kosova. Sa ukupno 13 titula sa Besa Famgas nije neobično da će ostati upamćen kao legenda ovog kluba, a da ga tako vide i u Peći pokazali su najavom umirovljenja njegovog dresa s brojem 18, koji je nosio svih sedam sezona.

- Čak i više od svih osvojenih titula mi znači to da smo od mog dolaska do danas, od malog kluba stigli do toga da u Europi pobjeđujemo ekipe kao što su Drammen, Dukla, Beykoz, rekao je Ante Kukrika.

Koliko se udomaćio u Peći ukazuje i njegova nedavna izjava za kosovske medije da u Peći ima više prijatelja nego u rodnoj Čapljini. Odlazak iz Besa Famgas znači i njegov vrlo vjerojatni završetak karijere u kojoj se najviše zadržao upravo na Kosovu. Kukrika je nastupao za Čapljinu, Zrinjski, Metković, Club Africain i Esperance (Tunis), Prato (Italija), Vardar (Makedonija), Pandurii (Rumunjska), Tatran (Slovačka), Sloga (Doboj), As Sad (Liban) i Besa Famgas (Kosovo). Ante je igrao za 12 klubova u 9 zemalja, bio prvak i osvajač Kupa u 6 različitih država, igrao u europskoj, afričkoj i azijskoj Ligi prvaka te bio član reprezentativnih vrsta Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Za mlađe selekcije Hrvatske je igrao na dva europska i svjetskom prvenstvu. Bio je kapetan “generacije Brazilaca”, odnosno reprezentacije koja je pod vodstvom izbornika Irfana Smailagića na juniorskom SP-u u Brazilu osvojila 5. mjesto. Nakon matične Čapljine i Zrinjskog (Mostar) je nastupao za tad snažni Metković s kojim je 2002. godine osvojio Kup Hrvatske, što mu je prva titula. S tuniskim Club Africainom, za koji je nastupao dvije godine, je osvojio dva nacionalna Kupa, prvenstvo i afričku Ligu prvaka. S makedonskim Vardarom je osvojio naslov prvaka, sa slovačkim Tatranom iz Prešova prvenstvo i Kup, s libanonskim As Sadom titulu prvaka i Kup te kosovskim Besa Famgas sedam prvenstava i šest trofeja Kupa. Ukupno je to 23 titule, od čega 11 naslova prvaka, 11 titula osvajača Kupa i trofej najboljeg u afričkoj Ligi prvaka.

Prce vjerojatno ostaje

Nikola Prce je u Besa Famgas stigao ove sezone i odmah se okitio naslovima prvaka i osvajača Kupa kao kapetan momčadi. Rukometaš koji će u kolovozu napuniti 40 godina je najavio da najvjerojatnije ostaje u ovom klubu i sljedeće sezone.

- U pregovorima smo i najvjerojatnije ostajem i sljedeće sezone u Peći, kazao je Prce.