Migranti s Lipe idu u objekt na Bradini, mještani prosvjeduju
Nekoliko dana nakon što su se predstavnici Međunarodne organizacije za migracije (IOM) povukli iz prihvatnog centra na Lipi, od kada više od tisuću migranata boravi pod otvorenim nebom bez osnovnih uvjeta za život, u utorak su po migrante u taj bivši kamp stigli prvi autobusi. Tijekom prijepodnevnih sati, nije bilo nikakvih zvaničnih informacija o tome gdje bi oni bili izmješteni.
U obraćanju nakon sjednice Vijeća ministara BiH, ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić je kazao da je u okviru rješavanja akutnih pitanja migrantske krize dan ranije upućen prijedlog te je donesena preliminarna odluka, uz suglasnosti raznih razina vlasti, da migranti s Lipe nadomak Bihaća budu prebačeni u objekt Oružanih snaga BiH na Bradini.
“Dobili smo jučer suglasnost domaćih institucija i međunarodnih organizacija koje su odgovorne za upravljanje migrantskom krizom u BiH da migrante koji borave na otvorenom na Lipi smjestimo na bivšu lokaciju OS BiH na Bradini. Tražili smo da Ministarstvo obrane uputi zahtjev Predsjedništvu BiH da tu lokaciju, budući da ju Oružane snage još uvijek osiguravaju, u posredstvu Vlade FBiH kojoj je namijenjena, ustupi Službi BiH za poslove sa strancima na razdoblje od četiri mjeseca“, naveo je Cikotić pojasnivši da bi migranti tu trebali biti privremeno dok se kamp Lipa ne uredi i ne napravi za dugotrajnu namjenu za njihov smještaj.
Na svim razinama postoje određeni otpori
“Na svim razinama postoje određeni otpori. Migrantska kriza je nešto što nije bilo planirano. Migranti su osobe koje borave na našem prostoru i koje su nepoželjne gdje god ih hoćete smjestiti. Postigli smo minimum koncenzusa potrebne političke volje na više razina. Ima otpora ali, oni će biti u jednom zatvorenom Covid režimu dva tjedna a potom u ograničenom režimu kretanja kako bi Služba BiH za poslove sa strancima imala puni nadzor“, precizirao je ministar kazavši i da je plan za četiri mjeseca sve te migrante premjestiti na Lipu, koja je prije desetak dana proglašena privremenim prihvatnim centrom, gdje bi moglo stati blizu 1.500 migranata. Prema ministrovim riječima, Vijeće ministara BiH nije imalo konsenzus o lokaciji na Bradini, ali postoji potrebna suglasnosti Predsjedništva BiH te Vlade FBiH.
“Cijenimo da ćemo tako, uz osporavanja na najnižoj, lokalnoj razini, imati razumijevanje da ovo pitanje i akutnu humanitarnu krizu riješimo i migrante zbrinemo u objekte gdje se mogu zagrijati, nahraniti i imati minimum higijenskih uvjeta koje BiH treba pružiti“, kazao je Cikotić uz opasku da su konzultacije i dalje u tijeku jer je vrijeme za rješavanje tog pitanja kratko. Predsjedništvo BiH će, dodao je, tražiti da Vlada FBiH ustupi lokaciju Službi za poslove sa strancima. Migrante će se voziti na tu lokaciju dok se, u međuvremenu, odlučuje. “Koliko znam, imamo donesenu preliminarnu odluku. Ne bude li dovoljno mjesta na Bradini koristit ćemo i Migrantski centar Delijaš. Svi će biti smješteni i naredna dva tjedna podvgnuti Covid režimu“, poručio je.
Kako doznaje Klix.ba, odluci da se migrante smjesti na Bradini usprotivio se ministar financija Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH).
I mještani MZ Bradina protiv dolaska migranata
Nakon što je objavljeno novo odredište za migrante koji su broavili na lipi, mještani Mjesne zajednice (MZ) Bradina kod Konjica okupili su se kako bi iskazali svoje protivljenje najavljenom dolasku migranata. Oni su nezadovoljni jer je vojarna u koju bi migranti trebali biti smješteni udaljena svega 10 metara od Druge osnovne škole.
Dogovor Ministarstva sigurnosti BiH, IOM-a i Delegacije EU-a
Kako je prvobitno za Novinsku agenciju Patria rekao Dražan Rozić, korodinator IOM-a za migrantsku krizu, migrantski centri Blažuj i Ušivak nadomak Sarajevu puni su te se migrante iz Lipe tamo neće smjestiti. Iako nije mogao govoriti o detaljima, otkrio je da postoji treća lokacija gdje će migranti biti smješteni, a koju su dogovorili Ministarstvo sigurnosti BiH, IOM i Delegacija EU-a. Rozić je kazao da ne znaju točan broj migranata, ali da ih je tijekom podjele obroka u ponedjeljak bilo 450, dok je jučer taj broj bio nešto veći.
Ni MUP Sarajevske županije (SŽ) jučer prijepodne nije bio obaviješten o dolasku autobusa s migrantima na prostor te županije niti je do podne zatražena njegova asistencija.
Ministar Kljaić: Nemamo zvanične potvrde gdje će biti smješteni migranti
Oglasio se i ministar unutarnjih poslova Unsko-sanske županije (USŽ) Nermin Kljaić kazavši da ni on nema zvaničnu potvrdu o tome gdje će migranti biti prebačeni. “Procesom migracija u našoj zemlji treba upravljati Vijeće ministara BiH, tj. Ministarstvo sigurnosti. Drago nam je da su napokon preuzeli odgovornost za krizu u našoj županiji. Više od deset autobusa je stiglo na lokaciju Lipa i napokon će ljudi biti smješteni u humanije uvjete. Mi nemamo informaciju koja će to lokacija biti. Također, drago nam je da su nas napokon ispoštovali i razumjeli te odustali od Migracijskog centra ili, bolje reći, industrijske zone 'Bira' u središtu Bihaća“, naveo je ministar unutarnjih poslova USŽ-a Kljajić.
Bevanda demantira Cikotića
Ministar financija BiH Vjekoslav Bevanda poručio je da nema nikakve odluke Vijeća ministara BiH o premještanju migranata iz Bihića na Bradinu niti takav dokument postoji. Ovo priopćenje je uputio nakon što je premještanje migranata najavio ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić.
-To ne postoji, makar to neko zvao i preliminarnom odlukom što zakon o Vijeću ministara i poslovnik o radu ne poznaju. Ministar Cikotić može da predlaže razna rješenja za migrantsku krizu i poziva se na odluke raznih razina vlasti, ali mora znati da se odluke u Vijeću ministara donose sukladno zakonskoj proceduri, dodao je Bevanda.