MIGRANTSKA KRIZA: I dalje bez rješenja za katastrofu u Krajini
Migrantska kriza koja u posljednih dana potresa Bihać je eskalirala je u nedjelju navečer, kada je u kampu na lokaciji Lipa došlo do fizičkog obračuna između dvojice migranata, nakon čega je jedan hospitaliziran.
Na stotine migranata i dalje boravi na otvorenom, u ostacima izgorjelog kampa Lipa u Bihaću. Boravak im dodatno otežavaju snijeg i niske temperature a rješenje za tu situaciju, tj. iznalaženje drugog prostora za smještaj tih ljudi, još se ne nazire. Međunarodne humanitarne organizacije zabrinute su katastrofalnim uvjetima kojima su izloženi migranti i tražitelji azila u privremenom prihvatnom centru Lipa nadomak Bihaća te su poručile da se ze te ljude odmah mora pronaći alternativno rješenje.
Riješiti trenutni problem, a onda teret krize raspoređivati i na druge dijelove države
Od zatvaranja kampa Lipa, bh. javnost svjedoči pojačanim tenzijama na relaciji Ministarstvo sigurnosti BiH - vlasti Grada Bihaća te Unsko-sanske županije (USŽ) te prebacivanju odgovornosti za situaciju u kojoj su se našli migranti.
Stavovi svih strana su i jučer ostali nepromijenjeni te rješenja i dogovora o sudbini migranata i izbjeglica nema.
Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić izjavio je da migranti trebaju ostati u USŽ te ocijenio da nije prihvaljivo njihovo premjieštanje u kampove van te županije. Kako prenosi RTV USŽ, ministar je poručio da, tek kada budu riješeni trenutni problemi, onda treba stvarati političke i organizacijske uvjete kako bi teret krize bio raspoređen i na druge dijelove države. S tim se stavom, pak, nije suglasio gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić, koji ne drži da migranti s Lipe trebaju ostati u Bihaću. Prema pisanju “Avaza“, ministar sigurnosti Cikotić zatražio je od Vijeća ministara BiH pet milijuna KM za upravljanje migrantskom krizom u zemlji.
Lukač: Nemamo namjeru postavljati punktove
Nakon posljednjih zbivanja u migrantskom kampu Lipa, ministar unutarnjih poslova RS-a Dragan Lukač ocijenio je jučer da nema potrebe za formiranjem policijskih punktova na međuentitetskoj liniji razgraničenja.
“Nemamo namjeru postavljati punktove, a Policija RS-a je svakodnevno angažirana i stavlja pod kontrolu migrante, gdje god da se pojave u RS-u“, rekao je Lukač i najavio da će Policija RS-a nastaviti aktivnosti kako sigurnost građana ne bi bila ugrožena.
Van der Auweraert: Humanitarna katastrofa
BiH se nalazi u humanitarnoj katastrofi, poručio je tijekom gostovanja na N1 Peter van der Auweraert, šef misije IOM-a u BiH, te ponovio da su IOM i međunarodna zajednica spremni osigurati krov nad glavom za 1.500 do 2.000 migranata, ali da im za to treba potpora lokalnih vlasti.
Van der Auweraert je naveo i da je bilo dosta pritisaka u prošlosti, ali u ovom trenutku IOM ne zna što uraditi niti kakav se pritisak može izvršiti, zbog čega se BiH nalazi ovakvoj u situaciji.
“Trenutno je nekih 8.000 migranata u BiH, izbjeglica, 5.000 ih je u centrima i oni su zbrinuti. Problem je s 3.000 koji žive na otvorenom. U Lipi ih je 1.000, a 1.500 i 2.000 koji žive u napuštenim zgradama i improvizovanim kampovima. Za njih žurno moramo naći rješenje“, ukazao je Van der Auweraert za N1 dodavši da IOM tijesno surađuje s bh. vlastima, daje prijedloge jer želi osigurati potporu.
“No, potreban nam je konsenzus o tome što dalje. Kada je Vijeće ministara BiH odlučilo da će Lipa biti stalno mjesto za migrante, bio sam optimist, a prazno je. Vlasti USŽ-a ne žele aktivirati objekt 'Bira' i sada smo u kaosu. IOM ne može otići na teren i reći gdje će biti smještaj. Treba nam odluka vlasti i odobrenje vlasti na terenu. Resurse imamo, treba nam politička odluka da se to provede od vrha do dna“, istaknuo je šef Misije IOM-a u BiH te podsjetio da je otvaranje kampa na Lipi bilo brzo rješenje zbog pandemije COVID-19.
No, nakon osam mjeseci, ništa se nije napravilo.
“Nismo mogli ostati u Lipi. To je bila najteža profesionalna odluka koju sam donio, povući se iz kampa bez rješenja. Nismo mogli ostati, kamp je nesiguran“, kazao je on pojasnivši da IOM isključivo zanima rješenje za migrante, tali da ona ne odlučuje o otvaranju ili zatvaranju kampova. S. N.
Nezavisni blok će tražiti izdvajanje tri milijuna KM za pomoć USŽ
Na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, zastupnik Nezavisnog bloka Amer Obradović predložiti će amandman na Prijedlog proračuna FBiH za 2021. godinu kojim će tražiti izdvajanje tri milijuna KM za pomoć Unsko-sanskoj župnaiji (USŽ) za ublažavanje posljedica migrantske krize. Kako je najavljeno iz te stranke, u obrazloženju tog amandmana but će ukazano da se situacija u USŽ-u usložnjava, a da Vlada FBiH u predloženom proračunu nijednom riječju ne spominje taj akutni problem.