MOSTAR: Učitelji i profesori danas na ulici
VEĆA PRAVA I BOLJI UVJETI RADA
Sindikati osnovnih i srednjih škola HNŽ-a i mostarskoga Sveučilišta će prvi put Dan učitelja obilježiti prosvjedujući i tražeći svoja prava na ulici. Prosvjedna šetnja će se održati u Mostaru danas s početkom u 12 sati, “ustaljenom rutom” od Kantarevca, preko Rondoa do zgrade Vlade.
-Ignorantski odnos Vlade na naše zahtjeve traje još od kraja prošle godine, a ključna točka nezadovoljstva odnosi se na plaće. Vlada HNŽ-a nema sluha za povećanje plaća, unatoč višemjesečnim pregovorima i brojnim prosvjedima i štrajkovima upozorenja. Posebno je velik problem neusklađivanje plaća s rastućim životnim troškovima, tako da prosvjetni radnici ne mogu održavati životni standard koji odgovara njihovoj obrazovnoj kvalifikaciji i ulozi u društvu. Napominjemo ovom prigodom kako prosvjetna struka nikada nije bila ovako degradirana kao danas. Unatoč svemu i dalje držimo kako se samo kroz dijalog s Vladom može radnicima u obrazovanju omogućiti dostojanstvo popravljanjem statusa u društvu, poručili su u posljednjem priopćenju iz sindikata koji okupljaju prosvjetne djelatnike.
Nema odstupanja
Prosvjednoj šetnji će se pridružiti i Jedinstveni sindikat državnih službenika i namještenika pravosuđa HNŽ. Štrajk koji su početkom rujna pokrenuli Sindikati, na zahtjev Vlade Općinski sud u Mostaru prvo je privremeno zabranio, a potom proglasio nezakonitim.
Sindikati su takvu odluku suda nazvali sunovratom demokratije i uložili žalbu. Od zahtjeva za povećanjem plata neće odustati. U rješenju stoji da nije ispoštovan proces mirenja, nisu dogovoreni poslovi koji se ne prekidaju za vrijeme štrajka, te da se štrajkom krši konvencija o pravima djeteta. Sindikati su ovu odluku nazvali skandaloznom i udarom na demokraciju i pravo na štrajk za više od tri tisuće prosvjetnih radnika.
Sindikati su uložili žalbu na odluku suda. Od svojih zahtjeva neće odustati, jer kažu da novaca ima. Premijer i ministri imaju najveće plaće u Federaciji, tvrde Sindikati, dok je plaća prosvjetara, kažu, među najnižima, tek na osmom mjestu po kantonima.
- Naši zahtjevi su isplata jednokratne pomoći, 2750 maraka, povećanje plaće od 30 posto, zatim vraćanje mentora i savjetnika u stari status koji su imali, zatim isplata bolovanja preko 42 dana našim djelatnicima, kao i ostalima, navodi Josip Milić iz Sindikata srednjih škola.
Simbolika
Ministarstvo obrazovanja od prosinca 2023. je usvojilo nove pedagoške standarde i normative, čime je smanjena najniža granica broja učenika u razredu sa 18 na 14, a kako nastavnici ne bi izgubili normu ili postali tehnološki višak, zatim pravilnik o napredovanju za osnovne škole kojim je omogućeno napredovanje nastavnika.
- Izradili smo novi Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju i Zakon o obaveznom predškolskom odgoju i obrazovanju, koji jedino HNŽ nije imala u FBiH, poručio je ministar obrazovanja Adnan Velagić.
U svojim ranijim istupima je naglašavao kako je potrebno nastaviti razgovore s predstavnicima sindikata I vidjeti u kojem pravcu će se tražiti rješenje nakon konačne odluke suda o zabrani generalnog štrajka, odnosno do pravomoćnog okončanja sudskoga postupka.
- Mi smo partneri i zajedno trebamo raditi na unaprjeđenju našeg obrazovnog sustava. Svima su nam u interesu bolji uvjeti školovanja za našu djecu. Moramo svakako sjesti i razgovarat, a do kojeg ćemo rješenja doći ne bih prejudicirao niti mogao pretpostavit, ali da ćemo razgovarat to je zasigurno, istaknuo je ministar.
Podsjećamo, prosvjetari će danas simbolično prosvjedovati jer je u subotu međunarodni dan učitelja. Tim povodom će se neki od njih odazvati središnjoj svečanosti u Bihaću koja će se održati u petak, dok su u samu subotu odustali od prosvjeda, jer je riječ o neradnom danu u kojemu je zgrada Vlade prazna.
N. K.