Na koji način se mrtvaci prijavljuju za izbore?
Beskrupulozne krađe glasova, podmićivanja, prijetnje i poništavanje izborne volje građana česti su slučajevi u Bosni i Hercegovini. I na posljednjim izborima održanim 2018. godina regularnost izbora nikada nije razriješena do kraja na način da je javnost stekla povjerenje da izbori nisu ‘pokradeni’.
Često u BiH čujemo da su na biračkom popisu nalaze umrle osobe, a mnogi ljudi tvrde da se znalo dogoditi da se odluče u zadnji tren izaći na izbore, a onda na biračkom mjestu otkriju da je netko drugi za njih glasovao.
Manipulacije
A glasovati za drugog, pa čak i za nekog tko je umro, ukoliko imate uspostavljenu kontrolu nad biračkim odborom na način kako je opisano u prethodnom odlomku ovog teksta uistinu nije teško.
Dovoljno je uzeti glasački listić, ubaciti ga u kutiju i improvizirati potpis umrle osobe na mjestu predviđenom za to. Ukoliko se nitko ne žali ili nitko nije primijetio da ste to učinili, nitko se na taj postupak neće ni žaliti, niti će to itko otkriti.
Sudeći po informacijama SIP-a očigledno je da se isto radi ili slično radi kada je u pitanju glasovanje poštom. Već mnogo puta detaljno smo pisali o raznim malverzacijama i ‘kreativnim’ načinima krojenja biračke volje od strane brojača umjesto birača, a sada su u javnost izašli i konkretni podaci o mrtvim osobama koje su se nekim ‘čudom’ prijavila za glasovanje na lokalnim izborima 2020. godine.
Naime, portal istraga.ba došao je do dijela konkretnih imena i prezimena osoba, koje iako mrtve, žele izaći na ovogodišnje izbore. Najmanje stotinu takvih osoba prijavilo se za glasovanje poštom iz inozemstva.
Kako govore podaci koje je objavio spomenuti portal SIP BiH je već dostavio dokaze za oko 50 slučajeva, a u narednim danima bi ta lista trebala biti kompletirana. Najveći broj “mrtvih” birača prijavio se za glasovanje iz Srbije. U pitanju su, uglavnom, birači iz općina na lijevoj obali Drine. Osim za glasovanje iz Srbije, mrtvi birači su se prijavljivali za glasovanje iz Hrvatske, Njemačke, Austrije, Švicarske, Slovenije…
Osim mrtvih birača, uočeno je da su desetine bh. državljana, i bošnjačke i srpske nacionalnosti, prijavljeni na nepostojećim adresama u Srbiji.
Također je zabilježeno da je na jednoj adresi za glasovanje iz dijaspore prijavljeno preko 50 glasača, svih nacionalnosti.
Popis mrtvih glasača
Portal istraga.ba objavio je i dio mrtvih bh. državljana koji su se “osobno” prijavili za glasovanje putem pošte.
Tako se primjerice, za izbornu jedinicu Višegrad prijavilo najmanje sedam mrtvih birača koji bi trebali glasati iz dijaspore. U pitanju su Sergej Suharev, Vidak Lakić, Radomir Marković, Ivo Pecirep, Vasiljka Marković, Radiša Trifković i Radmila Pejović. Svi su prijavljeni za glasanje iz Srbije. Isti broj mrtvih birača se prijavio za glasovanje za Općinu Orašje. U pitanju su dvije osobe koje se zovu Mato Krištić, te Adam Vincetić, Jela Nedić, Hajrija Rustemović, Ahmet Škrebić i Marijan Baotić. Svi koji se nalaze na SIP-ovom popisu “mrtvih” birača svoje biračko pravo ostvaruju glasovanjem putem pošte.
Iz susjedne Općine Odžak za prijavili su se mrtvi Kata Ivelj, Manda Grgić, Ljubica Milojević, Pero Dujak, Ivan Banić, Manda Brdar i Stjepan Martinović. Isto je uradio i umrli Bajro Sadžak iz Stoca. Anto Zebo i Vid Martić su također prijavljeni za glasanje putem pošte. Oni bi trebali glasati za Općinu Brod. SIP BiH je utvrdio da su u pitanju mrtve osobe koje je netko drugi prijavio za glasanje iz inozemstva. Za Općinu Šekovići bi trebali glasovati Radojka Vučičević, Nikola Mitrović i Jovan Krstić. I oni su, prema informacijama iz SIP-a BiH - mrtvi. Umrli Domin Petonjić i Stipo Jurić su prijavljeni za glasovanje u Općini Jajce, a mrtav je i Mevludin Ahmetbašić koji se prijavio za glasovanje za Brčko.
Nije greška
Važno je naglasiti da na ovom popisu nisu u pitanju mrtvi birači koji se, zbog neažurnosti, nalaze na biračkom spisku. Radi se, naime, o osobama koje su nakon smrti prijavljene za glasanje iz inozemstva, a jedini zakoniti način da se netko prijavi za takvo glasovanje jeste - osobno.
Znači, ne radi se ni o kakvim starim biračkim popisima niti eventualnim greškama.
Na koji način su se mrtve osobe prijavile, odnosno tko ih je prijavio za sada nije poznato, a hoće li i kada to biti otkriveno, također nije poznato. Istražni organi o ovome za sada šute.