Dnevni.ba - PRELOADER

Nakon blagog ekonomskog oporavka izgledi ipak negativni za četvrti kvartal

25 Stu 2020


Nakon blagog ekonomskog oporavka izgledi ipak negativni za četvrti kvartal

Piše: Dragan Bradvica

Ekonomska situacija u Bosni i Hercegovini, najblaže kazano, nije dobro i domaći kapacitetu su pri kraju, bez novih zaduženja ali i korjenitih reformi vrlo brzo bi mogli dodirnuti dno. To sve više govore i političari koji su do sada upućivali poruke kako je sustav stabilan i likvidan, ali sada više niti mogu niti žele kriti istinu.

Nesporno je kako nas zbog ograničenja koje je uvela i naša zemlja, a pogotovo članice Europske unije, ponovno nam prijeti usporavanje ekonomskih kretanja pa bi i oporavak mogao trajati dulje. Nažalost, to će za brojne mikro, male i srednje velike kompanije značiti i ključ u bravu a nove desetke tisuća novih nezaposlenih, rast nezadovoljstva i mogući socijalni bunt.

Oporavak pa zastoj

Svoju analizu trenutnog stanja u BiH, kako izvještava Indikator.ba, dala je Raiffeisen banka koja je zadržala nepromijenjenu prognozu ekonomskog rasta za Bosnu i Hercegovinu za 2020. od -5,2 posto. Banka je istovremeno malo prema gore revidirala svoj očekivani rast BDP-a za 2021., sa trenutnog rasta od tri posto na međugodišnjoj razini 3,8 posto, očekujući da će pozitivne vijesti o dostupnosti vakcina povećati povjerenje potrošača i povjerenje privatnog sektora počevši od trećeg kvartala 2021. u BiH. Iznoseći svoja očekivanja za četvrti kvartal 2020., banka je ocijenila da će biti negativan uslijed pritiska na uslužni sektor i pooštravanja mjera zbog drugog vala COVID-19 u BiH.

Nadalje, primjećuje snažan oporavak u realnom sektoru u rujnu u industriji, maloprodaji i izvozu, ali su izgledi ipak negativni zbog novog 'laganog zaključavanja' u četvrtom kvartalu. Također, kako navode, vidljivo je usporavanje rasta nezaposlenosti u trećem kvartalu sa ukupno 29 tisuća radnika koji su izgubili posao otkako je COVID-19 pogodio zemlju, a stopa nezaposlenosti biti će do 17,5 posto u 2020.

- Izvoz robe teško je pogođen krizom COVID-19: u razdoblju prvi-treći kvartal 2020. ukupni izvoz robe u BiH opao je za -12,6 posto na međugodišnjoj razini i iznosio je 7,57 milijardi maraka što je u skladu s našim procjenama da će izvoz robe u cijeloj 2020. opasti za -10,7 posto međugodišnje, navode iz Raiffeisena. Indeks maloprodaje u BiH nastavio je silazni put u rujnu sa padom od -4,3 posto na međugodišnjoj razini, čime je obilježen sedmi mjesec opadanja zaredom.

Razina kredita

- U četvrtom kvartalu očekujemo usporavanje dinamike maloprodaje dok bi naš bilančni cilj za indeks maloprodaje mogao biti podložan reviziji sa trenutnih -6,5 posto međugodišnje. Slično europskom modelu i mi očekujemo da ćemo vidjeti tržne centre i ugostiteljske usluge kao dio mjera suzbijanja drugog vala COVID-19 u BiH, navode istraživači Raiffeisena.

Dubina ekonomske krize vidljiva je u bankarskom sektoru budući da nema potražnje za financiranjem, pa je registrirana i prva negativna stopa rasta ukupnih kredita u rujnu 2020.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

3 h 10 min

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Stu 2024