Dnevni.ba - PRELOADER

O nepovjerenju Vijeću ministara BiH na idućoj sjednici

09 Pro 2020


O nepovjerenju Vijeću ministara BiH na idućoj sjednici

Zastupnički dom Parlamenta BiH na današnjoj sjednici, razmatrajući obiman dnevni red, nije podržao inicijativu Nezavisnog bloka da se razmatra smjenu Vijeća ministara BiH.

Naime, osam državnih parlamentaraca iz Nezavisnog bloka, Naše stranke i SDP-a BiH potpisalo je zahtjev za iniciranje glasanja na jučerašnjoj sjednici o nepovjerenju Vijeću ministara BiH obrazlažući da, prema podacima relevantnih nevladinih organizacija, po broju predloženih zakona i održanih sjednica aktualni saziv Vijeća ministara ima najlošiju ocjenu u regiji.

“Očito je Vijeće sastavljeno čisto matematičkim načelima koja jamče podjelu vlasti, bez ikakvog jasnog plana o tome što ta vlast treba činiti i u kojem smjeru treba voditi ovu državu“, navodi se u obrazloženju.

Zastupnici su odbili i da se po žurnom postupku razmatra Prijedlog zakona o dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, predagatelj kojeg je Saša Magazinović (SDP BiH). Zbog nepostojanja entitetske većine odgođena je rasprava o inicijativi istog zastupnika o ukidanju jubilarnih nagrada dužnosnicima.

Niti inicijativa Kluba Naše stranke da se u dnevni red uvrsti točka temeljem koje bi se u roku od 10 dana otpočelo postupak traženja od nadležnih tijela SAD-a informacije o tome da je Nikola Špirić bio uključen u javnu korupciju i ostvario korist od nje, uključujući ostvarivanje nepropisne koristi tijekom obnašanja javnih funkcija i ometanje javnih procesa tijekom  mandata kao člana Zastupničkog doma Parlamenta BiH, nije dobila potrebnu potporu većine zastupnika, zbog čega jučer nije ni razmatrana. U dnevni red nije uvrštena ni inicijativa Nenada Stevandića (Srpski klub), kojom je zatražio je da Parlament BiH zatraži da u roku od sedam dana bude sazvana sjednica Zajedničkog povjerenstva za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH kako bi se detaljno istražilo navode predsjednika VSTV-a BiH Milana Tegeltije o kontinuiranom i nezakonitom nadzoru i prisluškivanju.

MN: Magazinović pozvao na usvajanje 'travanjskog paketa', posebno SNSD

Klub zastupnika SDP-a BiH u Zastupničkom domu Parlamenta BiH u proceduru je bio dostavio amandmane na Ustav BiH, za koje je ranije Ustavnopravno poovjerenstvo utvrdilo da nisu sukladni Ustavu BiH, temeljem čega su zastupnici jučer razmatrali negativno mišljenje Povjerenstva. Amandmanima, koji su zapravo predstavljaju tzv. "travanjski paket", predviđa se jačanje kapaciteta državnog parlamenta, kao i uvođenje funkcija predsjednika BiH te premijera države. Precizirane su nadležnosti i odnosi između institucija BiH i entiteta, a postojećim nadležnostima institucija BiH dodaju se obrana i sigurnost, uspostava i funkcioniranje Suda i Tužiteljstva BiH te ostalih nadležnosti koje se uređuje zakonom. Zastupnik SDP-a Saša Magazinović je pozvao, napose zastupnike SNSD-a da ih prihvate podsjetivši ih da je upravo lider SNSD-a Milorad Dodik bio taj koji je radio na tim amandmanima 2006. godine.

Problematiziran novi aranžman s MMF-om

Mira Pekić, zastupnica PDP-a, zatražila je odgovor o utrošku sredstava iz proračunske pričuve u posljednja dva mjeseca. Kako je navela, dobila je pismeni odgovor u kojem stoji da do 30. rujna nije bilo odluka Vijeća ministara BiH koje su se ticale trošenja proračunskih sredstava od 27,8 milijuna KM za sanaciju ekonomskih šteta uzrokovanih pandemijom korone.

Odgovorio joj je ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda kazavši da Ministarstvo na tromjesečnoj razini podnosi izvješća o utrošku sredstava i najavljujući da će informacija o korištenju sredstava iz proračunske pričuve biti razmatrana na narednoj sjednici Vijeća ministara BiH. Napomenuo je da je posebnom odlukom Vijeća ministara na stavci "Pomoć za Covid" donesena odluka o raspodjeli sredstva u iznosu od 14,4 milijuna KM entitetima i Brčko Distriktu. Zastupnik Demokratskog narodnog saveza (DNS) Nenad Nešić od ministra financija i trezora zatražio je odgovore o novom kreditnom aranžmanu s  MMF-om i uvid u Pismo namjere i Memorandum kako bi vidio za što su planira sredstva od zaduženja. Za Nešića je zabrinjavajuće što sedam ljudi u ime svih institucija donosi odluku o iznosu zaduženja te o sadržaju Pisma namjere pojašnjavajući da posjeduje informacije da će BiH preuzeti obveze koje narušavaju suverenitet zemlje i entiteta. Ministar Bevanda je prenio da je u Pismu namjere jasno navedeno da je potrebno usvojiti proračun BiH i Zakon o električnoj energiji, a koji već pet godina stoji u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, dodajući da sredstva od MMF-a koriste entiteti. Imajući u vidu da će sutra ovo pitanje razmatrati Fiskalno vijeće, Bevenda je izrazio nadu da će biti postignut dogovor jer BiH  treba taj novac, ali je naglasio da neće potpisati Pismo namjere i Memorandum bez jasno propisanih kriterija za raspodjelu novca.

MN: Lovrinović Tegeltiji: Hoćete li smijeniti Cikotića?

Nikola Lovrinović, zastupnik HDZ-a BiH, upitao je predsjedatelja Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltiju (SNSD) hoće li će pokrenuti postupak smjene ministra sigurnosti BiH Selme Cikotića (SDA) nakon što je Tužiteljstvo BiH odlučilo ponovo razmotriti status ministra Cikotića u optužnici za ratne zločine protiv hrvatskih civila na području Bugojna.

Tegeltija je, pak, obrazložio da je uvjet da netko obnaša dužnost državnog ministara da protiv njega nije izrečena kazna za kazneno djelo i da nije potvrđena optužnica, te je podsjetio da je prilikom imenovanja Cikotića Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH konstatirala da ne postoji kazna ili potvrđena optužnica.

“Trenutno nema tužiteljske odluke o tome niti potvrđene optužnice na osnovu koje on ne bi mogao obnašati tu dužnost. Ako se potvrdi optužnicu, razgovarat ćemo ponovno o tome“, kazao je Tegeltija na što je Lovrinović ocijenio da bi, zbog nove odluke Tužiteljstva BiH, Cikotić sam trebao podnijeti ostavku. Jučer je  razmatrana i Lovrinovićeva inicijativa kojom traži da se 23. kolovoz obilježava kao Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritatirnih režima, a što je izazvalo burnu raspravu zastupnika o tome koje su stranke nastale iz fašizma i totalitarizma.

Tegeltija: U posljednjih pet godina BiH napustilo 20.386 osoba

Zukan Helez (SDP BiH) tražio je odgovor predsjedatelja Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije na pitanje o stanju populacije u BiH ocijenivši da je danas BiH, izuzev ratom zahvaćenih država, zemlja koja gubi najveći postotak stanovništva, da je negativna stopa prirodnog priraštaja, što je alarmantno. Pitao je i postoji li strategija za rješenje tog pitanja imajući u vidu bojazan da BiH postane zemlja staraca ako se ovako nastavi te je pozvao lidere vladajućih stranaka da narede svojim ministrima da poduzmu mjere i naprave operativni plan kako to zaustaviti.

Tegeltija je kazao da je u periodu od pet godina, od 2015. godine, rođeno 147.980, a 189.273 umrlih, te je negativni prirodni priraštaj 41.293. Govoreći o odlasku, naglasio je da je to teško izračunati jer neki prijavljuju odlazak dok drugi ne, ali u posljednjih pet godina mjesto boravka odjavilo je 20.386 osoba što znači da u prosjeku iz BiH godišnje mjesto boravka odjavljuje oko 4.000 osoba.

Do zaključenja ovog broja Dnevnog lista nije bila okončana rasprava o svim točkama dnevnog reda sjednice. S. N.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 h 58 min

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Stu 2024