Odgoda nastave zbog vrućina i generalni štrajk
Učenici u HNŽ-u neće u klupe u ponedjeljak 2. 9.
Na današnjoj sjednici Vlade Hercegovačko-neretvanske županije donesena je odluka o odgodi početka nastave u osnovnim i srednjim školama za tjedan dana.
Vlada je, kako su poručili kasnije, odluku donijela radi iznimno visokih temperatura, koje se najavljuju i za početak rujna. Zahtjev za odgodu početka Ministarstvu prosvjete, znanosti, kulture i športa uputili su i aktivi ravnatelja osnovnih i srednjih škola.
Sukladno odluci nastava u svim osnovnim i srednjim školama u županiji će započeti 9. rujna. Sindikati osnovnih i srednjih škola u HNŽ-u ranije su najavili generalni štrajk za 4. rujna i od toga zasad ne odustaju.
- Osamnaest godina nakon posljednjeg velikoga štrajka, sindikati osnovnih i srednjih škola koji nastavu izvode na bosanskom i hrvatskom jeziku stupit u generalni štrajk. Nakon dva štrajka upozorenja i dva prosvjeda te višemjesečnih pregovora iz Vlade su ponudili sramotno povećanje plaće za 2,5 posto, na što je reakcija članova bila da se stupi u generalni štrajk, navedeno je u priopćenju Sindikata.
Prosvjedna šetnja
Tim povodom povjerenici osnovnih i srednjih škola su danas održali sastanak s kojega je poručeno kako su po primanjima, nakon povećanja u svim ostalim županijama, na samom dnu po visini plaće, a žive poslije Sarajeva, u najskupljoj županiji u Federaciji.
- Zbog svakodnevnih poskupljenja, koja samo u Vladi ne vide, zakovani smo na dno. Također, jedina smo županija u kojoj nije isplaćena ni marka pomoći po odluci Vlade FBiH za suzbijanje inflacije. Pored svega, jedini smo u BiH koji nemamo napredovanje u struci, pa profesori koji odlaze u mirovinu i koji su tek počeli raditi imaju istu plaću. Zbog tih i ostalih razloga u sindikatima smo jedinstveni da stupimo u generalni štrajk, ističu.
Prvog dana štrajka sindikati će organizirati prosvjednu šetnju članova. Okupljanje je ispred Kantarevca u 10 sati, a povorka će porom preko Rondoa pa do zgrade Vlade. Kao i dosad koristit će, i to u još većoj mjeri, trube, pištaljke i transparente.
- Gospodo iz Vlade pozivamo vas da se obratite ljudima i objasnite im ono što nam mjesecima ponavljate na pregovorima, poruka je iz Sindikata.
Sindikalisti su još u svibnju najavili generalni štrajk. U međuvremenu, 25. lipnja su uputili žurni zahtjev prema Vladi za mirovno vijeće i razgovore. Traže isplatu jednokratne pomoći po odluci Vlade, povećanje plaće za 30 posto, napredovanje u struci, raspisivanje natječaja na neodređeno vrijeme, redovitiju isplatu tužbi, usklađivanje toplog obroka s prosječnom plaćom u Federaciji, usklađenost otpremnina za odlazak u mirovinu i stopostotno bolovanje do 42 dana odsustva.
Odgovor Vlade
Vlada je potom predsjednicima Sindikata učitelja i Sindikata srednjih škola, Goranu Miličeviću i Josipu Miliću, uputila odgovore na prijedloge za mirnim rješavanjem radnog spora. Poručeno im je kako se zahtjevi koje su naveli odnose na prava utvrđena Kolektivnim ugovorom. Potpisnici pisama, premijerka Marija Buhač i ministar prosvjete, znanosti, kulture i sporta, Adnan Velagić smatraju kako u ovom trenutku ne postoje uvjeti za pokretanje štrajka, niti za pokretanje procedure za formiranjem mirovnog vijeća te navode kako Vlada ispunjava obveze iz važećeg Kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog odgoja i obrazovanja u HNŽ.
- Razumijemo vašu opredijeljenost i zalaganje da svojim članovima osigurate što bolji životni standard, ali smo uvjereni kako je odgovorna politika i zalaganje svih socijalnih partnera jedini alat za ostvarivanje svima zajedničkih ciljeva i rješavanja spornih pitanja, naveli su tada.
Inače, u brojnim zgradama u kojima se odvija nastava uvjeti su loši ili na rubu dobroga. Brojne škole ni danas nemaju kvalitetne sustave utopljavanja i hlađenja, uz ostale nedostatke i pravo je pitanje kada će ova problematika doći na red. Istina, nekoliko je novih zgrada u Mostaru koje su suvremene i primjer kako bi trebalo biti u svim drugim školama.
N. K.