ODRŽALI SASTANAK: RS pravi 'svoj' izborni zakon
U Banja Luci je u ponedjeljak održan sastanak predsjednika parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske, a koji je bio posvećen donošenju entitetskog Izbornog zakona.
Sastanku su nazočili i ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović i ministrica uprave i lokalne samouprave RS-a Senka Јujić, kao i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković te član Glavnog odbora te stranke Radovan Kovačević, predsjednik DNS-a Nenad Nešić, predsjednik SPS-a Goran Selak, potpredsjednik Socijalističke partije Srđan Todorović, glavni tajnik DEMOS-a Boran Bosančić.
Pozivu predsjednika entitetskog parlamenta se, pak, nisu odazvali predstavnici oporbenih stranaka. Na početku sastanka naglašeno je da je prijedlog Izbornog zakona Republike Srpske utemeljen u ustavima RS-a i BiH te je konstatirano da nema pravnih prepreka da on bude donesen. Ocijenjeno je i da zakon neće biti predmet nekog velikog sporenja a sudionici su naveli i da on podrazumijeva uvođenje novih tehnologija izborni proces.
- Nesporna je ustavna osnova za donošenje Izbornog zakona RS-a. Usuglašen je, i s Ustavom BiH, i s Ustavom RS-a, ustvrdio je predsjednik entitetskog parlamenta i stranke Ujedinjena Srpska Nenad Stevandić, koji je i sazvao sastanak.
Prema njegovim riječima, tekst Izbornog zakona predstavlja radnu verziju te će biti analiziran, nakon čega će, prije usuglašavanja konačnog teksta, biti dostavljene primjedbe. Bit će to najbolji izborni zakon u BiH i u zemljama regije, ustvrdio je.
- Uvrštena je i digitalna kontrola glasovanja. Onaj koji danas nije došao razgovarati je na fonu Christiana Schmidta i nametanja zakona preko oktroiranog Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH, poručio je Stevandić.
Premijer RS-a Radovan Višković također tvrdi da važeći Ustav entiteta te BiH dopušta RS-u urediti tu oblast.
- A to je da RS sama bira i predsjednika i potpredsjednike, gradonačelnike, načelnike i sve što nije na razini zajedničkih institucija. Danas je razmatrana verzija koja je modificirana u odnosu na onu koju smo razmatrali 4. siječnja te smo ugradili smo eventualne izmjene Izbornog zakona BiH - skeneri, video-nadzor, kako bi izborni proces u RS bio transparentan, dodao je premijer RS-a Višković, te ponovio da bi SIP BiH i nadalje bio nadležan za izbor članova Predsjedništva BiH i zastupnike u državnom Parlamentu.
Kako je, pak, poručio Srđan Todorović (Socijalistička partija), neprihvatljivo je nametanje izmjena Izbornog zakona BiH, jer bi to omogućilo manipulirajući položaj SIP-u BiH. I predsjednik DNS-a Nenad Nešić je, navodeći da žele suvremen zakon, iskazao protivljenje nametanju izmjena Izbornog zakona BiH od strane visokog predstavnika.
- RS ima pravo na svoj izborni zakon i izbore na svojoj teritoriji, dodao je Nešić, koji je i državni ministar sigurnosti.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik ranije je poručio da je taj bh. entitet odlučan izraditi vlastiti Izborni zakon koji je sukladan ustavima RS-a i BiH a koji ne bi zadirao u izbor članova Predsjedništva BiH i zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Verbalni duel na relaciji Nešić – Stevandić zbog Jelene Trivić
Sastanak je, inače, počeo verbalnim sukobom lidera DNS-a Nešića i predsjednika Narodne skupštine RS-a Stevandića. Nešić je, naime, od Stevandića zatražio riječ jer ima primjedbu, a nakon što mu ovaj to nije odobrio, došlo je do povišenih tonova te je Nešić negodovao.
- Ulaziš u meritum, ne poznaješ pravo čovječe. Zoveš Jelenu Trivić koja je vanparlamentarna stranka, mogao si pozvati i samostalne zastupnike, rekao je Nešić, na što je Stevandić replicirao da mu nije dao riječ. Komentirajući nakon sastanka verbalni duel sa Stevandićem, Nešić je pojasnio da samo zagovara poštivanje zakona jer je, po zakonu Narodni front Jelene Trivić vanparlamentarna stranka, dok su zastupnici koji djeluju u okviru te stranke samostalni zastupnici.