Dnevni.ba - PRELOADER

Organizatori Bh. povorke ponosa: Mi postojimo u ovoj državi i zahtijevamo zakone i zaštitu

23 Kol 2020


Organizatori Bh. povorke ponosa: Mi postojimo u ovoj državi i zahtijevamo zakone i zaštitu

SARAJEVO - U povodu druge Bh. povorke ponosa, upriličene tijekom proteklog vikenda u  online formatu, Organizacijski odbor Bh. povorke ponosa, zajedno s LGBTIQ osobama i onima koji ih podupiru, poručuje ovdašnjim vlastima da ne mogu čekati sporost sustavnih promjena, da u ovoj držav postoje i žive t stoga zahtijevaju zakone, zaštitu, sigurnost i ravnopravnost.

“Mi smo, nizom alternativnih akcija, obilježili datum na koji se trebala održati druga prosvjedna šetnja Bh. povorke ponosa. Kroz zauzimanje javnog prostora, održavanjem performansa i akcijom 'Ponos na četiri točka', poručujemo da su ulice bh. gradova i naše, ali da se ne osjećamo slobodno i sigurno na njima“, stoji u priopćenju u kojem se poručuje javnosti i institucijama da su LGBTIQ osobe dio bh. društva te da, kao takve, zahtijevaju jednaka prava. Nadalje se ističe i da Bh. povorka ponosa nije komercijalni događaj, već nužan politički prosvjed i iskaz otpora, kao što su to i prosvjedi drugih obespravljenih građana i građanki. Ukazujući na institucionalne i zakonske prepreke s kojima se LGBTIQ osobe kontinuirano i svakodnevno suočavaju, Organizacijski odbor Bh. povorke ponosa ističe da se kroz svoje djelovanje i borbu za jednakost susreo s ozbiljnim, neravnopravnim problemima prilikom pristupa javnom prostoru. Tako se navodi da sloboda okupljanja u BiH nije slobodna, iako zajamčena Ustavom BiH, da institucije zadužene za provedbu Zakona o javnom okupljanju imaju neproporcionalan pristup prosvjedima za ljudska prava, dok prosvjedi s predznakom LGBTIQ bivaju dodatno pogođeni...

“LGBTIQ zajednica se svakodnevno suočava s teškoćama nasilja i straha zbog stigme i diskriminacije koje doživljava od države i društva. Suočavamo se sa strahom od fizičkog i psihičkog nasilja, diskriminacije, mržnje, odbačenosti, nerazumijevanja, seksizma, rasizma, fašizma, ksenofobije, homofobije, bifobije i transfobije. Svaki izlazak iz sigurnog prostora za nas je potencijalna opasnost”, izjavila je Bisera Hodžić, članica Organizacijskog odbora.

Nadalje, LGBTIQ osobe u BiH još uvijek nisu zakonski jednake s heteroseksualnim osobama. Stoga sse ukazuje na potrebu da se u što kraćem roku donese Zakon o istospolnom partnerstvu koji bi zaštitio istospolne parove, koji se trenutno suočavaju s nemogućnošću ostvarivanja obiteljskih prava. Nadalje, nregulirano pitanje tranzicije trans osoba stvara ogromne probleme u svakodnevnom životu, zbog čega se traži žurnu zakonsku regulaciju tog pitanja i uspostave medicinskog tima koji bi zdravstveno pokrio tu oblast.

“Da bismo kreirali momentum i pravo vrijeme za nas, da bismo gradili zajednički prostor sigurnosti i pokazali da je to moguće, od nas se očekuje da stalno i iznova prelazimo vlastite granice i da razuvjeravamo društvo koje nas, pritom, u isto vrijeme mrzi i napada”, riječi su Mirze Halilčevića, člana Organizacijskog odbora iz kojeg ukazuju i da je uključivanje prava LGBTIQ osoba u javne politike zagovaranja i izrade akcijskih planova na svim razinama vlasti nužno kako bi se nadležne institucije dodatno obvezale na proaktivan rad na suzbijanju diskriminacije i nasilja u obitelji o na osiguravanju sigurnog javnog prostora za LGBTIQ osobe.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Stu 2024