Dnevni.ba - PRELOADER

Pad BDP-a u drugom kvartalu mogao bi biti veći čak i od onog iz 2009.

02 Lis 2020


Pad BDP-a u drugom kvartalu mogao bi biti veći čak i od onog iz 2009.

Piše: Dragan Bradvica

Vijeće ministara BiH je usvojilo Informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za siječanj - lipanj 2020. godine u Bosni i Hercegovini, u kojoj se kaže da je došlo do slabljenja ekonomske aktivnosti. U Informaciji se navodi da je u prvoj polovici godine u BiH zabilježen pad industrijske proizvodnje za 9,1 posto, pri čemu je pad izvozno orijentirane prerađivačke industrije iznosio 13  posto. To je, u kombinaciji s efektom izuzetno oslabljenje izvozne tražnje uslijed totalnog lockdowna zbog pandemije Covida-19, dovelo do pada ukupne vanjskotrgovinske robne razmjene za oko 1/5, pri čemu su stope pada izvoza i uvoza bile 15,1 posto, odnosno 18 posto.

- Pad broja zaposlenih i iznosa plaća, smanjen priliv doznaka iz inozemstva, kao i pad prometa u okviru maloprodaje za 7,4 posto te uvoza roba široke potrošnje od oko 15 posto nedvojbeno ukazuju na drastičan pad privatne potrošnje u BiH u drugom kvartalu 2020. Prihodi po osnovi PDV-a u ovom razdoblju su manji za 17,8 posto, što ukazuje na pad privatne potrošnje u strukturi BDP-a, navodi se u priopćenju Vijeća ministara BiH.

Bh. ekonomija

Dodaje se da bi BiH u drugom kvartalu ove godine mogla zabilježiti značajan pad BDP-a, čak višu stopu pada u odnosu na globalnu financijsku krizu iz 2009. Podaci iz domena javnih financija za prvo polugodište ove godine ukazuju na drastičan pad u prikupljanju javnih prihoda u BiH. Tako su ukupni javni prihodi smanjeni za oko osam posto, pri čemu su neizravni porezi smanjeni za 9,7 posto, a izravni za šest posto.

Uz ovo, Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o fiskalnoj održivosti za BiH, koju je pripremila Direkcija za ekonomsko planiranje. U Informaciji se navodi da razina javnog duga u BiH iznosi 33,4 posto BDP-a, što znači da je održiv, a samim time i javne financije. Deficiti veći od dva posto BDP-a koji su bili prisutni do 2014. zamijenjeni su suficitima posljednjih godina te je i s tog stanovišta fiskalna politika BiH održiva. Ostvareni suficit i održiva razina javnog duga doveli su do još jednog povoljnog pokazatelja održivosti, a to su smanjene potrebe za financiranjem.

Manji broj ilegalnih migranata

Jučer se raspravljalo i o migrantima pa se navodi kako je Službi za poslove sa strancima u lipnju prijavljeno je ukupno 1.555 nezakonitih migranata, što je smanjenje za 26 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine (2.109), ali je tri puta više nego u svibnju ove godine, kada je prijavljeno njih 514. Navodi se ovo u Informaciji Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti migracija u BiH za lipanj 2020., koju je usvojilo Vijeće ministara BiH i dostavit će je Predsjedništvu BiH. Dodaje se da je najviše prijavljenih nezakonitih migranata iz Afganistana (512), Pakistana (348), Bangladeša (255), Maroka (121) Iraka (93). U prvom polugodištu 2020. godine od ukupno 6.641 nezakonitog migranta prijavljenog. Službi za poslove sa strancima namjeru za podnošenje zahtjeva za azil iskazalo je njih 5.207, od čega su 162 osobe podnijele zahtjev za azil. Državljani Iraka, Afganistana i Turske podnijeli su najveći broj zahtjeva za azil u BiH u tom razdoblju.

- Među ključnim izazovima u borbi protiv nezakonitih migracija i u idućem razdoblju su jačanje institucija BiH, prvenstveno Granične policije, onemogućavanje nezakonitih ulazaka na dijelovima na kojima je zabilježen najveći migracijski pritisak te kadrovsko i materijalno-tehničko jačanje kapaciteta svih sigurnosnih agencija. Utvrđivanje identiteta nezakonitih migranata i zlouporaba sustava azila, kao i procesuiranje migranata koji su počinili prekršajna i kaznena djela, ključni su izazovi za iduće razdoblje, stoji u priopćenju.

Uštede od više od 14 milijuna maraka za idu za zdravstvo

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o raspodjeli 14.474.000 maraka iz proračuna institucija BiH namijenjenih za saniranje ekonomskih šteta uzrokovanih pandemijom Covida-19, a koji će biti usmjereni za zdravstveni sektor u BiH. Sredstva će biti alocirana entitetima i Brčko distriktu BiH, i to FBiH s 10 županija 61 posto, RS-u 37 posto i Brčko distriktu dva posto.  Vijeće ministara BiH osiguralo je ova sredstva za zdravstveni sektor u BiH vlastitim uštedama proračunskih sredstava, koja su sada preusmjerena za saniranje štete uzrokovane pandemijom Covida-19.

Pet milijuna eura granta za smanjenje posljedica COVIDA-19

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o grantu i Amandman 7. na Sporazum o financiranju od 27. veljače 2006. između KfW-a, Frankfurt na Majni, i BiH u iznosu pet milijuna eura za smanjenje posljedica Covida-19 za mikro, mala i srednja poduzeća putem Europskog fonda za BiH. Prvi dio sporazuma odnosi se na financijsku potporu Savezne Republike Njemačke u vidu granta, vrijednog pet milijuna eura, namijenjenog suzbijanju posljedica Covida-19 za mala, srednja i mikropoduzeća i bit će uplaćena u Europski fond za BiH.

Drugi dio predstavlja Amandman 7. na Sporazum o financiranju od 27. veljače 2006. između KfW-a i BiH, kojim se proširuje namjena sredstava Europskog fonda za kreditni program za smanjenje posljedica od Covida-19. Sredstva će biti dostupna malim i srednjim i mikropoduzećima, ali i privatnim domaćinstvima putem financijskih institucija u BiH (MKO i banaka).

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

13 h 15 min

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Stu 2024