Pet mjeseci čekali smo na ovo, hoće li biti vrijedno čekanja?
Piše: Slaven Nikšić
Žalili ste se na predugu zimsku pauzu, onih 100 dana bez natjecateljskog nogometa? E onda vam je pet mjeseci korona pauze zasigurno jako teško palo. Ali evo, čekanju je došao kraj, idućeg vikenda ponovno kreće Premijer liga BiH u svom 19. izdanju otkako se igra na teritoriju čitave BiH, nešto drukčija, ali opet ne do te mjere da vas iznenadi. Ili se možda ipak varamo?
Je li bilo dosta analiza, suhih teorija i projekcija? Nama jeste. Priče nam je dosta, zaželjeli smo se nogometa, a vjerujemo i da su svi ostali – oni koji od njega žive, ali i oni kojima nogomet uljepšava život. U redu, čekanju je došao kraj, iza nas je sušnih pet mjeseci, ali što nas čeka idućeg vikenda i generalno što nam iduća sezona može donijeti s jednog statističkog i povijesnog aspekta?
Okrnjena sezona
No prije nego pogledamo u budućnost, idemo najprije napraviti jedan rezime dosadašnje korona perioda. Dakle, sve je stalo početkom ožujka, kada je odigrano 22. kolo. Nitko tada nije ni slutio kakav će kaos pogoditi svijet i BiH, a i kada nam se dogodilo što se dogodilo, djelovalo je kao da će nam se nogomet brzo vratiti, za neka tri mjeseca… kada se vratio u veći dio Europe, u regiju. No, naši državni i nogometni vlastodršci, možda u nimalo slučajnoj kolaboraciji, a možda i ne, odlučili su da se sezona kod nas ipak neće nastaviti, da će biti završena onako kako je tabela pokazala poslije 22. kola… nakon dvije trećine prvenstva. Sarajevo je proglašeno prvakom, europske su vize dobili i Željezničar te Borac, u niži su rang ispali Čelik i Zvijezda. Nije to bilo po nekim, recimo to tako, logičnim aršinima, jer sudbina svih spomenutih, ali i nespomenutih klubova, određena bez odigravanja zadnje trećine prvenstva, ali bilo je kako je bilo – sada nam, ali i njima, nema druge nego se okrenuti onomu što dolazi, novoj sezoni. Treba početi idućeg vikenda…
Je li Savez spreman?
'Treba početi', ne 'počet će'. To treba značiti da danas više ništa nije sigurno. Jer u BiH se svakodnevno pobroji po nekoliko stotina novozaraženih. Je li Premijer liga BiH spremna na scenarij da se u nekom od klubova za vrijeme sezone pojavi zaraženi igrač, djelatnik, više njih? Nismo sigurni. Jer lako je bilo kontrolirati situaciju za vrijeme priprema, zaraženi igrači i kontakti bi išli u samoizolaciju, bili bi opetovano testirani i to bilo to. Bez pritiska koji sa sobom donosi natjecateljski ritam i svih organizacijskih zahtjeva koji ga prate. Zanima nas recimo što bi se dogodilo da se zarazi čitava ekipa, kao što je slučaj bio sa Mladosti – bi li to bio detalj koji bi u izolaciju poslao samo igrače tima iz Doboj Kaknja, bi li to bio detalj koji izolirao i rivala iz prošlog kola, ili bi u Savezu odlučili da je dosta igre s vatrom, da je najbolje sve opet zakočiti? Službeni COVID-19 plan podrazumijeva poništenje iduće sezone samo ako se ona prekine prije nego što budu odigrane dvije trećine prvenstva, dakle manje od 22 kola.
Jesu li klubovi spremni?
Jasno je da svi klubovi nisu u jednakoj financijskoj mogućnosti odgovarati na izazove koje sa sobom vuče korona. Vjerujemo da je bilo prikrivanja zaraženih, a znamo da svi nisu testirali igrače. Tu nema tajni da se svi nisu jednako efektno nosili sa opasnosti koju sa sobom povlači virus, a tajni nije bilo ni u pripremama – već trećim ove godine (prve počele u siječnju, druge u svibnju kada su se klubovi još nadali nastavku i treće sredinom siječnja). Dakle, koliko su premijerligaši spremni, tjelesno, taktički, na svim razinama?
Vremenski, ovo nisu bile neke okrnjene pripreme. Trajale su kao i svake ljetne pripreme, s tom razlikom da se igralo samo unutar granica BiH – nije bilo priprema u Sloveniji i slično. Kupres je opet postao poželjna destinacija, a većina se premijerligaša u svojih pet-šest utakmica u velikoj mjeri zadovoljila ogledima s niželigašima. Vjerojatno su takve utakmice u trenutku kada govorimo o tri-četiri natjecateljske utakmice u osam mjeseci bile i najprimjerenije, a ako se taj detalj i osjeti na terenu, očekujemo da će se to najviše vidjeti u Europi… gdje će većinom čekati rivali koji su nastavili prekinutu sezonu.
Jesmo li svi spremni
na nova pravila?
Nije da će se zaigrati s dvije lopte, s dva vratara, ali promjena će u natjecateljskim propozicijama biti. U zapisniku će se tako naći četiri umjesto dosadašnja tri U21 igrača, unutra će moći biti uvršteno pet umjesto dosadašnja četiri stranca. Da će ovo pomoći bogatijima, vjerojatno hoće, ali da će napraviti drastičnu razliku – neće. Također, klubovi će u zapisniku koristiti 20 igrača, a bit će im dozvoljeno i pet izmjena. Neće napraviti razliku, u to smo uvjereni, izostanak publike, ali da će gledatelji na tribinama nedostajati – hoće. Sarajevski derbi, ali i Mostarski, kao i Hercegovački te još par većih utakmica, sigurno neće biti iste, ali Savez je u zadnjem obraćanju javnosti po tom pitanju (prije oko mjesec dana) naglasio da će sezona početi bez gledatelja pa nam nema druge nego se prilagoditi.
Hoće li kod nas postavljati kartonske navijače kao u Bundesligi? To je neka druga priča koja više veze ima sa nogometnim duhom nego sa propozicijama, a ako pitate nas – ne, nećemo vidjeti kartonske navijače. Zvučne efekte koji simuliraju publiku milijun posto nećemo, jer do jučer svi premierligaši nisu imali ni reflektore…
Sarajevo je favorit, blagi ili izraženi?
Na svu sreću, kako god čudna bude nadolazeća sezona, vjerujemo da će se razlika praviti na terenu… a tamo je zadnje dvije sezone najbolje bilo Sarajevo. Pretprošle posebno, jer Bordo tim je bio najbolji nakon 33, ne 22 kola. I dalje momčad Vinka Marinovića ima kvalitetu, no prije glasnih prognoza treba vidjeti kako će ona izgleda kada počnu utakmice za bodove. Sigurno je da joj samopouzdanja ne bi trebalo nedostajati, jer ipak je svezala dvije, a ima priliku nadoštiklati i treći titulu – nešto što je u PL dosad napravio samo Zrinjski. Dakle, nije Sarajevo, barem iz ove perspektive, izraženi favorit, jer ipak će se nešto pitati i Željo, a Pod Bijelim brijegom se nadaju da će i oni biti faktor. Borac? Možda, moguće da imaju dinamita za dva vezana zapažena rezultata, dok su ostali, barem na papiru, ipak iza. I posrnuli Široki koji je treći puta ostao bez Europe, i Velež koji se u povratničkoj sezoni pokazao kao tvrd orah, ali ne puno više od toga. Nimalo nevažan detalj bit će i do 2. listopada produžen prijelazni rok, što će reći da će dolazak pojačanja biti moguć i u kasnu premijerligašku jesen, a prava pojačanja mogu promijeniti tijek sezone.
Sve u kompletu ne zvuči kao da je pred nama obična sezona, ali ipak se nadamo da će to biti. Neka bude klasik, ali zbog tijesne bitke za naslov i trofeje, ne zbog nekih drugih razloga.
………………………………………..
RASPORED PREMIJER LIGE BiH 2020/21.
1. kolo
Borac – Mladost DK
Sloboda – Radnik
Željezničar – Velež
Zrinjski – Olimpik
Široki Brijeg – Tuzla City
Krupa – Sarajevo
2. kolo
Mladost – Sarajevo
Tuzla City – Krupa
Olimpik – Široki Brijeg
Velež – Zrinjski
Radnik – Željezničar
Borac – Sloboda
3. kolo
Sloboda – Mladost DK
Željezničar – Borac
Zrinjski – Radnik
Široki Brijeg – Velež
Krupa – Olimpik
Sarajevo – Tuzla City
4. kolo
Mladost DK – Tuzla City
Olimpik – Sarajevo
Velež – Krupa
Radnik – Široki Brijeg
Borac – Zrinjski
Sloboda – Željezničar
5. kolo
Željezničar – Mladost DK
Zrinjski – Sloboda
Široki Brijeg – Borac
Krupa – Radnik
Sarajevo – Velež
Tuzla City – Olimpik
6. kolo
Mladost DK – Olimpik
Velež – Tuzla City
Radnik – Sarajevo
Borac – Krupa
Sloboda – Široki Brijeg
Željezničar – Zrinjski
7. kolo
Zrinjski – Mladost DK
Široki Brijeg – Željezničar
Krupa – Sloboda
Sarajevo – Borac
Tuzla City – Radnik
Olimpik – Velež
8. kolo
Mladost DK – Velež
Radnik – Olimpik
Borac – Tuzla City
Sloboda – Sarajevo
Željezničar – Krupa
Zrinjski – Široki Brijeg
9. kolo
Široki Brijeg – Mladost DK
Krupa – Zrinjski
Sarajevo – Željezničar
Tuzla City – Sloboda
Olimpik – Borac
Velež – Radnik
10. kolo
Mladost DK – Radnik
Borac – Velež
Sloboda – Olimpik
Željezničar – Tuzla City
Zrinjski – Sarajevo
Široki Brijeg – Krupa
11. kolo
Krupa – Mladost DK
Sarajevo – Široki Brijeg
Tuzla City – Zrinjski
Olimpik – Željezničar
Velež – Sloboda
Radnik – Borac
*Od 12. do 22. kola igra se
'obrnutim' rasporedom, od 23.
do 33. po rasporedu koji se
odredi Bergerovim tablicama
…………………………………..
Prvaci BiH
2003. Leotar Trebinje
2004. Široki Brijeg
2005. Zrinjski
2006. Široki Brijeg
2007. Sarajevo
2008. Modriča
2009. Zrinjski
2010. Željezničar
2011. Borac
2012. Željezničar
2013. Željezničar
2014. Zrinjski
2015. Sarajevo
2016. Zrinjski
2017. Zrinjski
2018. Zrinjski
2019. Sarajevo
2020. Sarajevo
Otkako se igra
zajednička PL
Trofejni treneri
2003. Mile Jovin (Leotar)
2004. Ivo Ištuk (Široki Brijeg)
2005. Franjo Džidić (Zrinjski)
2006. Ivica Barbarić (Široki Brijeg)
2007. Husref Musemić (Sarajevo)
2008. Slaviša Božičić (Modriča)
2009. Dragan Jović (Zrinjski)
2010. Amar Osim (Željezničar)
2011. Vlado Jagodić (Borac)
2012. Amar Osim (Željezničar)
2013. Amar Osim (Željezničar)
2014. Branko Karačić (Zrinjski)
2015. Dženan Uščuplić (Sarajevo)
2016. Vinko Marinović (Zrinjski)
2017. Blaž Slišković (Zrinjski)
2018. Blaž Slišković (Zrinjski)
2019. Husref Musemić (Sarajevo)
2020. Vinko Marinović (Sarajevo)
Najbolji strijelci
2003. Emir Obuća (Sarajevo) 24
2004. Alen Škoro (Sarajevo) 20
2005. Zoran Rajović (Zrinjski) 17
2006. Petar Jelić (Modriča) 19
2007. Stevo Nikolić (Modriča) 19
Dragan Benić (Borac) 19
2008. Darko Spalević (Slavija) 18
2009. Darko Spalević (Slavija) 17
2010. Feđa Dudić (Travnik) 16
2011. Ivan Lendrić (Zrinjski) 16
2012. Eldin Adilovič (Željezničar) 19
2013. Emir Hadžić (Sarajevo) 20
2014. Wagner (Široki Brijeg) 18
2015. Riad Bajić (Željezničar) 15
2016. Leon Benko (Sarajevo) 18
2017. Ivan Lendrić (Željezničar) 19
2018. Miloš Filipović (Zrinjski) 16
2019. Sulejman Krpić (Željezničar) 16
2020. Mersudin Ahmetović (Sarajevo) 13
Osvajači Kupa
2001. Željezničar
2002. Sarajevo
2003. Željezničar
2004. Modriča
2005. Sarajevo
2006. Orašje
2007. Široki Brijeg
2008. Zrinjski
2009. Slavija
2010. Borac
2011. Željezničar
2012. Željezničar
2013. Široki Brijeg
2014. Slavija
2015. Olimpik
2016. Radnik
2017. Široki Brijeg
2018. Željezničar
2019. Sarajevo
2020. nije odigrano
Otkako se za trofej
natječu oba entiteta