Predstavljen Plan cijepljenja Covid-19 u Federaciji BiH
U petak je u Sarajevu predstavljen Plan cijepljenja u FBiH pri čemu je istaknuto da će cjepiva biti besplatna za sve građane a cijepljenje dragovoljno.
“Županije su dobile u zadaću formirati operativne timove za provođenje cijepljenja i timove za cijepljenje u zdravstvenim ustanovama. Počelo se praviti popise prioriteta i na temelju njih će se organizirati imunizaciju. Stručno-savjetodavno tijelo za imunizaciju prihvatilo je prijedlog prioritetnih skupina i plan imunizacije. Prvo će se cijepiti zdravstvene radnike, štićenici socijalnih ustanova za starije osobe te djelatnike tih ustanova, osobe s kroničnim oboljenjima te osobe zaposlene u nekim značajnijim javnim službama”, precizirao je Davor Pehar, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Operativne timove zadužene za provođenje Plana čine voditelji provedbe Plana, osobe za logističku superviziju i osobe zadužene za nadgledanje procesa cijepljenaja na terenu. U svim zavodima za javno zdravlje formirani su takvi timovi, rečeno je na tiskovnoj konferenciji. Pehar je za utorak je najavio sastanak s operativnim timovima na kojem će biti fomiran Odbor za koordinaciju te će dogovorene detaljnije procedure procesa cijepljenja a operativni timovi bit će educirani o transportu i rukovanju cjepivom i o načinu na koji će izvještavati o potrošnji te o mogućim neželjenim reakcijama. Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH je pojasnio da je cilj Plana cijepljenja protiv COVID-19 pružiti okvir za cijepljenje protiv korovavirusa u cilju očuvanja zdravlja a provođenje cijepljenja će se temeljiti na jednakosti i pravičnosti prema najugroženijima.
Moguće neželjene reakcije
Mia Blažević iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH napomenula je također da svaka bolnička ustanova treba imati svoj tim, dok će u domovima zdravlja za taj proces biti zaduženi timovi obiteljske medicine, HES službe te ostali liječnici. “Propisan je način distribucije cjepiva od skladištenja do mjesta cijepljenja. To zahtijeva ultrahladni lanac, radi se o novom cjepivu kakvo do sada nikada nismo imali a koje traži ove uvjete. Cjepivo je potrebno iskoristiti u roku od pet dana od dana kada ga se izvadi iz ultrahladnog skladišta. Raspoređivat će se po broju stanovnika u županijama te po prioritetnim skupinama”, kazala je Blažević dodavši da je predloženo da se cijepljenje odvija svakih 10 minuta kako se pacijenti ne bi susretali, što znači da bi u jednom satu bilo cijepljeno šest osoba. “Osoblje je dužno informirati sve ljude koji pristanu na cijepljenje o sastojcima cjepiva i mogućim neželjenim dejstvima te je potrebno pacijenta nadzirati 15 minuta nakon što primi cjepivo”, istaknula je Blažević dodavši da su neželjene rekacije, poput crvenila od uboda, očekivane. “Svakako se mora utvrditi razlog reakcije, do koje može doći iz više razloga“, ukazala je ona.
Zadovoljni razinom poštivanja mjera
Prije zvaničnog predstavljanja Plana cijepljenja protiv COVID-19 u FBiH, pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez se na tiskovnoj konferenciji osvrnuo na početak pandemije koronavirusa od ožujka prošle godine do danas. “Potencirali smo rizična razdoblja i prilagođavali mjere. To su bili praznici, ljetovanja... U velikoj mjeri se to poštivalo, no uvijek imate izvjestan postotak onih koji mjere neće poštovati. Možemo biti zadovoljni i zahvalni stanovništvu. BiH je među vodećim u osobnoj higijeni, što je u ovome jako bitno“, naveo je, između ostalog, Čerkez uz ocjenu da je stanje zadovoljavajuće te da se neće mijenjati propisane mjere već da one ostaju kao i do sada. “Sve krize i potencijalne prijetnje su pratile pravodobne mjere, što je vrlo bitno. Broj smrtnih slučajeva ovog je tjedna pao za 43% u odnosu na prethnodni“, naveo je on. Pomoćnik federalnog ministra za javno zdravlje napomenuo je i da je FBiH osigurala sredstva i za ovu godinu u visini od 12 plus 2 milijuna, u slučaju da se omogući i izravnu nabavu cjepiva.“Svi želimo da cjepivo što prije dođe. Mi smo mala zemlja, FBiH radi svoj posao i spremna je primiti cjepiva i krenuti u taj posao, a spremni smo i nabavljati ih još“, poručio je Čerkez i dodao da bi to značilo 800.000 doza za 400.000 stanovnika preko COVAX mehanizma. Naime, očekuje se još 800.000 doza preko zajedničkog sustava EU-a a imamo i sredstva za druga cjepiva, poput AtraZeneca, za koju se očekuje da će biti registrirano do kraja siječnja.
Statistike ukazuju na pad broja novozaraženih i umrlih
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH od petka, u FBiH su prijavljeni rezultati testiranja 1.824 uzorka, od kojih su 224 pozitivna na COVID-19. Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u svim županijama. Istodobno je Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno 10 smrtnih ishoda tako da je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.352. U Federaciji BiH su od početka pandemije testirana ukupno 373.473 uzorka, a COVID-19 je potvrđen kod 75.741 osobe. Zaključno s petkom, evidentiran je oporavak 58.093 pacijenta dok je aktivno bilo 15.296 slučajeva COVID-19. U Brčko Distriktu BiH je registrirano 25 novih slučajeva zaraze.
SKB Mostar: Od 524 testiranih, 61 uzorak pozitivan na korona virus
U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar na bolničkom liječenju su, prema podacima od petka, bila 54 bolesnika, od kojih 12 na invazivnoj i jedan na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali bili klinički stabilno. U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB-a Mostar na koronavirus testirana su 524 uzorka a u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) potvđren je 61 uzorak pozitivan na korona virus: 42 iz Mostara, 1 iz Stoca, 2 iz Čapljine, 1 iz Jablanice, 3 iz Konjica, 7 iz Čitluka i 5 iz Prozora-Rame. Županijski i općinski sanitarni inspektori izdali su u četvrtak 142 rješenja o samoizoliranju i izoliranju, a na snazi ih je 2.470. Ukupno je izdano 23.622 rješenja, objavio je Krizni stožer Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a.
RS: Još 71 osoba pozitivna na virus korona
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, u Institutu RS-a za javno zdravstvo, Univerzitetskom kliničkom centru RS-a, Univerzitetskoj bolnici u Foči i u bolnicama Sv. Vračevi u Bijeljini i Sv. apostol Luka u Doboju izvršeno je testiranje 667 laboratorijska uzorka, a virus korona potvrđen je kod 71 osobe. Institutu RS-a za javno zdravstvo je u 24 sata prijavljeno i osam smrtnih slučajeva osoba pozitvnih na ovaj virus. Do sada je u RS-u potvrđeno 38.652 slučajeva zaraze virusom, a ukupno je preminulo 1.931 osoba kod kojih je potvrđen test na virus korona. Oporavilo se ukupno 24.848 osoba, a testirano je ukuono 173.248. Prema podacima od petka, 5.819 osoba bilo je pod zdravstvenim nadzorom. Direktor Instituta RS-a za javno zdravstvo Branislav Zeljković cijeni da je epidemiološka situacija u tom entitetu i dalje nepovoljna, s velikim brojem osoba pozitivnih na koronavirus. Zeljković je na tiskovnoj konferenciji u Banja Luci ukazao i na veliki broj pacijenata koji su na respiratoru te je još jednom pozvao građane da se pridržavaju zaštitnih mjera.
Njemačka zdravstvenim ustanovama donirala 50 ventilatora i 10.000 puls-oksimetara
Veleposlanica Njemačke u BiH Margaret Uebber je, u ime Vlade svoje zemlje, u petak uručila donaciju koja se sastoji od 50 ventilatora i 10.000 puls-oksimetara namijenjenih bolnicama u BiH a vrijednost donacije iznosi oko 530.000 eura. Uručenju su prisustvovali Ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević, Boris Rebac, predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije i predstavnici entitetskih kriznih stožera, Goran Čerkez i Vlado Miovčić. “Svi smo nadali da ćemo se što prije moći vratiti normalnom životu, ali i u 2021. godini smo se intenzivno pozabavili pandemijom. Još uvijek je ova incidenca od 7 dana, ne samo u BiH, već i u Njemačkoj, vrlo visoka. Protekla godina je pokazala da se korona ne dotiče samo pojedinca, već sviju nas, zbog čega je potrebno ujediniti se i zajedno se boriti protiv nje. Nitko nije siguran dok nismo svi sigurni, zato je bitna solidarnost kako bismo savladali ovu krizu. I zato je Njemačka odlučila poslati BiH ovu donaciju“, kazala je veleposlanica Uebber. Boris Rebac iz Svjetske zdravstvene organizacije u BiH je, pak, pojasnio da se radi o dva tipa opreme koja podrazumijeva ono što se stručno zove kiseonička potpora i što je trenutno najvažnije za pacijente u bh. bolnicama. Najavio je i da će donirana oprema, bude li moguće, već idućeg tjedna biti distribuirana bolnicama širom zemlje.