Dnevni.ba - PRELOADER

Premijerka Buhač u prvom redu s optuženikom za korupciju

01 Lis 2024


Premijerka Buhač u prvom redu s optuženikom za korupciju
Međunarodni simpozij o održivosti u sektoru voda

Međunarodni znanstveno-stručni simpozij 'Strateške odrednice održivosti u sektoru voda' na temu 'Na raskrižju voda – Izazovi klimatskih promjena i čiste vode' održan je u Čapljini.

Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač otvorila je stručni simpozij ističući pri tom kako je tema simpozija točno ono što nam u ovomu trenutku treba. 

Na fotografijama s navedenog događaja vide se kako premijerka Marija Buhač sjedi u prvom redu zajedno s optuženikom za korupciju Smiljanom Vidićem, kadrom njihove zajedničke stranke HDZ BiH. 

Naime, Županijsko tužiteljstvo HNŽ je nakon provedene istrage podiglo optužnicu protiv Smiljana Vidića (1963.), iz Čapljine i Darke Šimovića (1972.), iz Čapljine, zbog osnovane sumnje da su kao supočinitelji, Smiljan Vidić počinio produljeno kazneno djelo "zlouporaba položaja ili ovlasti" iz čl. 383. st. 3. u vezi sa st.1. KZ F BiH, a Darko Šimović počinio kazneno djelo "zlouporaba položaja ili ovlasti" iz čl. 383. st. 3. u vezi sa st.1 KZ F BiH, a koju je Županijski sud u Mostaru u cijelosti potvrdio, priopćeno je u siječnju ove godine iz Tužiteljstva HNŽ-a.

Bez obzira na presumpciju nevinosti opravdano je zapitati se je li moralno da se premijerka HNŽ-a javno sastaje s optuženicima za koruptivne radnje. 

U istom redu s njima sjedi i kandidatkinja HDZ-a BiH za gradonačelnicu Čapljine Iva Raguž, koja je obiteljski povezana s Vidićem.

Optužnica 

-Optužnicom se Smiljan Vidić, kao načelnik općine Čapljina i Darko Šimović, kao državni službenik - pomoćnik rukovoditelja organa državne službe u Službi geodetskih i imovinsko-pravnih poslova općine Čapljina, sumnjiče da su u vremenskom razdoblju od ožujka 2011. godine do siječnja 2015. godine na području općine Čapljina, u svojstvu službenih osoba u F BiH, zajednički i dogovorno, iskoristili svoj službeni položaj i ovlasti, prekoračivši granice svoje službene ovlasti i ne obavivši svoje službene dužnosti koje im njihova funkcija daje u pogledu upravljanja općinskim i državnim građevinskim zemljištem na području općine Čapljina i to ne u cilju u kojem su im takva ovlaštenja data, nego s ciljem da drugom pribave protupravnu imovinsku korist, odnosno pričine imovinsku štetu općini Čapljina, posljedicom kojih propusta Smiljana Vidića i Darke Šimovića, neregistrirana pravna osoba „Neretva energija“ d.o.o. Čapljina je dobila na korištenje zemljište površine 143.159 m² u općini Čapljina, a potom dana 29.01.2015. godine, postala i vlasnikom dodijeljenog zemljišta, prema Rješenju Općinskog suda u Čapljini, na koji način su osumnjičeni pravnoj osobi „Neretva energija“ d.o.o. Čapljina pribavili protupravnu imovinsku korist u vidu stjecanja prava vlasništva nad zemljištem, iako nisu imali pravo na to, za koje je vještačenjem utvrđeno da je u 2015. godini vrijedilo 1.002.113,00 KM, a pravna osoba „Neretva energija“ je isto dodjelom platila 143.159,00 KM, na koji način je pravnoj osobi „Neretva energija“ d.o.o. Čapljina pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu od 858.954,00 KM, a općini Čapljina pričinjena šteta u vidu gubitka prava vlasništva nad navedenim zemljištem u visini 1.002.113,00 KM, procijenjene vrijednosti u 2015. godini, navedeno je tada iz Županijskog tužiteljstva.

-Također, Tužiteljstvo je u optužnici, sukladno Zakonu, predložilo Sudu da se osumnjičenima izrekne sigurnosna mjera zabrane obavljanja zvanja, djelatnosti i dužnosti jer postoji opasnost da bi takvo obavljanje moglo poticajno djelovati da počine novo kazneno djelo vezano uz obavljanje zvanja, djelatnosti ili dužnosti, istaknuto je iz Tužiteljstva.

-Tužiteljstvo će navode optužnice dokazivati ispitivanjem određenog broja svjedoka i vještaka, te prilaganjem većeg broja materijalnih dokaza, stoji u tom priopćenju.

Evo što je bilo na događaju

'Svjesni kako klimatske promjene utječu na dostupnost i kakvoću vodnih resursa, moramo uporno promišljati načine kako ublažiti te negativne učinke odnosno kako iznaći rješenja za boljim i kvalitetnijim upravljanjem vodnim bogatstvima. Na tomu tragu, dok je još uvijek živa netočna percepcija o Hercegovini kao suhoj zemlji kamena, očito je kako nismo ni svjesni kolikim bogatstvom raspolažemo. Međutim, osnovno je pitanje kako tim bogatstvom upravljamo. To, prije svega, u svjetlu zaštite pitke vode i za naraštaje koji dolaze', poručila je Buhač, naglasivši kako očekuje konkretne zaključke koji će pomoći povlačiti bolje i konkretnije poteze na tragu zaštite hercegovačkih voda, izvijestila je županijska Vlada. 

Smatra kako ova tema zahtjeva sinergiju mjesnih, županijskih, entitetskih, tako i državnih vlasti, ali i općeljudske globalne napore. Cilj Simpozija jest promicanje provedbe Agende 2030, s naglaskom na Ciljeve održivoga razvitka povezane s vodom. 

Okupljene je pozdravio i resorni ministar Mario Jurica, istaknuvši kako je ulaganje u vodnu infrastrukturu jedna od prioritetnih aktivnosti njegova ministarstva, za što je ove proračunske godine izdvojeno 8,9 milijuna maraka, raspoređenih za projekte po svim gradovima i općinama HNŽ-a. 

'Posljednjih desetljeća, svjedoci smo prostorne i količinske ograničenosti vode kao važnoga resursa, a poražavajuća su predviđanja kako će u sljedeća dva desetljeća polovica svjetskoga prostora biti suočena s nedostatkom vode. Vodni su resursi ključnim čimbenikom za održivi razvitak i postizanje ciljeva Agende 2030. Naše ministarstvo opredijeljeno je očuvanju i zaštiti prirodnih resursa i podržava sve inicijative koje će pridonijeti proglašenju Bune, Bunice i Bregave zaštićenim područjima. Aktivno smo uključeni u rješavanje problematike koju uzrokuje projekt Gornji horizonti koji prijeti velikom ekološkom štetom koja uključuje narušavanje izvora sa sliva Neretve te povećanje saliniteta', kazao je ministar, ocijenivši Hrvatsku kao primjer valjanoga i sustavnoga rada na unaprjeđenju vodnih resursa. 

Naveo je kako su početkom rujna ove godine otpočeli s provedbom prekograničnoga projekta s RH, s ciljem uspostave sustav prikupljanja i praćenja podataka o utjecaju saliniteta na donji tok Neretve i njenih pritoka, na kakvoću vode, poljoprivrednih kultura i biološku raznolikost delte Neretve. 

'Projektnim aktivnostima obuhvaćeno je i uspostavljanje specijaliziranoga sustava za praćenje pokazatelja površinskih i podzemnih voda, agro-klimatskih varijabli i biološke raznolikosti, što će poslužiti kao podloga za procjenu i iznalaženje odgovarajućih rješenja glavnih izazova koje taj projekt identificira', pojasnio je Jurica.

Inače, znanstveno stručni simpozij organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ, u suradnji s Gradskim poglavarstvom Čapljine, Fakultetom prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru te Parkom prirode Hutovo blato.

Hercegovina


FOKUSIRAN NA MOSTAR

Kordić: Nemam ambicije preuzeti HDZ

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić gostovao je u programu N1 u emisiji Newsnight prilikom čega je...

30 Lis 2024

Sud u Mostaru: Otvoren stečajni postupak nad Hercegovačkom bankom

Nakon više godina čekanja, otvoren je stečajni postupak nad Hercegovačkom bankom d.d. Most...

29 Lis 2024

JABLANICA PRED LOKALNIM IZBORIMA

Na djelu politička zloupotreba tragedije u Jablanici?

Dok Jablanica pokušava barem djelomično zaliječiti strašne rane prouzrokovane nezap...

29 Lis 2024