Preventivni pregledi su pola zdravlja
Listopad se dugo promovira kao mjesec borbe protiv karcinoma dojke. đ
Na taj način se nastoji utjecati na svijest ljudi, a kako bi se skrenula pozornost na rasprostranjenost bolesti i značaj prevencije odnosno ranog otkrivanja opake bolesti.
Rak dojke trenutačno je vodeća maligna bolest kod žena, kako u razvijenim tako i u zemljama u razvoju. U Bosni i Hercegovini godišnje od nje prosječno obolijeva oko 1.600 žena, dok njih 800 u prosjeku nažalost kasnije gubi borbu za život. Kada se rak dojke otkrije u ranoj fazi uz adekvatnu dijagnostiku i liječenje, šanse za izlječenje i produžetak života daleko su veće nego u slučajevima kada se bolest otkrije u kasnoj fazi.
Najvažnije je, tvrde liječnici, oboljenje otkriti na vrijeme, kako bi modaliteti kasnijeg liječenja bili uspješni.
Obolijevaju i mlade žene
Stava su i kako svaka žena nakon 20. godine života treba započeti s redovitim samopregledima koji se rade otprilike drugog do petog dana nakon prestanka menstrualnog ciklusa. Kod žena kod kojih postoje genetske predispozicije, preporučuju se i redovnije kontrole, kao i obvezni ultrazvučni pregledi, dok je kod svih slučaju da se primijete promjene, potrebno što ranije javiti se liječniku i uraditi žurne analize.
Od raka dojke inače najčešće obolijevaju žene iznad 50. godine života, dok u novije vrijeme češće obolijevaju i mlađe – one u četrdesetim, tridesetim pa čak i dvadesetim godinama.
Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, ali je svega jedan posto zabilježenih slučajeva bio kod pripadnika muškog spola. Nažalost, svake godine i na području Hercegovačko-neretvanske županije broj oboljelih od karcinoma dojke je u porastu, a tim povodom vlasti su u ovom dijelu Federacije BiH prošle godine pokrenule program preventivnog skrininga s ciljem otkrivanja bolesti na vrijeme.
U kompletnom procesu značajnu ulogu imala je i Udruga Novi pogled, okupivši na jedno mjesto žene koje su dosad pobijedile opaku bolest ili se i danas bore s njom. S obzirom na to da su ranijih godina, redovito izlazile na ulice i obilježavale Dan roza vrpce, ovog puta to u ovoj Udruzi neće učiniti zbog opasnosti od zaraze koronavirusom i preporuka kojim se nalaže zabrana većih okupljanja, posebno u zatvorenih prostorima.
Predsjednica Maja Memić navodi kako je program preventivnog skrininga iz prošle godine bio efikasan, te da je pokrenut zbog naglog porasta broja malignih oboljenja u Hercegovini u to vrijeme. I bio je isključivo namijenjen osobama ženskog spola.
- Posebno je važno naglasiti da je to program za zdrave žene. Dakle, one koje se pregledavaju preventivno. Pozivali smo žene koje su u momentu prijema poziva mislile da su zdrave. I većina ih je srećom bila zdrava, dok je mamografija kod sedam pozvanih žena nažalost pokazala postojanje malih tumora. S otkrivanjem na vrijeme, šansa za izlječenjem je veća, navodi Memić.
Žurno nastaviti mamografije
S obzirom na to da je pandemija korona virusa u punom jeku, te da upravo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji raste broj zaraženih, skrining se trenutačno ne vrši u bolničkim ustanovama, dok se ostali kontrolni pregledi onkoloških pacijenata redovito mogu uraditi.
- Pozivi na adrese žena odavno ne odlaze, što je na neki način i dobro jer imamo sve više slučajeva zaraze korona virusom. Ipak, smatram da bi u dogledno vrijeme trebalo nastaviti s tim, jer ako već ljudi normalno odlaze na poslove, djeca u škole, a studenti na fakultete, zašto onda i žene ne bi mogle na preventivne preglede? Naravno, uz maksimalno poštivanje svih mjera i preporuka. Naša udruga je 22. rujna organizirala besplatne preglede za žene Gacka. Pregledane su 53 osobe, a nalazi još uvijek nisu očitani. Na tomu se trenutno radi, navela je Memić.
U ovom trenutku među 660 bolesnica u HNŽ-u koje boluju od malignih oboljenja, njih 124 oboljelo je od raka dojke, što je zaista previše u odnosu na ukupan broj stanovnika.
J. S.