Raguž: Situacija u BiH se radikalizira, Dodikov manevarski prostor se sužava
Mir nije sve, ali bez mira sve je ništa. Još uvijek imamo mir koji nije savršen, ali je i on bolji od nastavka rata, poručio je Martin Raguž, bivši predsjednik HDZ-a 1990. i dodao da je 28 godina sasvim dovoljno da se sagleda i dobre i loše strane Daytonskog sporazuma. Loša strana je da je, iako je Dayton osigurao kontinuitet države, ona ustrojena na jedan novi način.
- Kao država tri konstitutivna naroda, BiH je sastavljena od dva entiteta. Taj novi okvir je pokazao niz slabosti. Od neravnopravne pozicije, kako konstitutivnih naroda, tako i diskriminacije građana kao pojedinaca. Mogućnost blokada, različitih tumačenja, a la carte uzimanje vrijednosti i ključnih sadržaja tog Sporazuma... Došlo je do krajnjih granica - zaglavljeni smo nakon 28 godina, naveo je Raguž i ocijenio da BiH treba novi društveni, suvremeni konsenzus, novi društveni ugovor za europsku zemlju, obrazložio je i pojasnio da bi on podrazumijevao dogovor ključnih predstavnika i institucija u BiH o nekoliko temeljnih načela važnih za budućnost zemlje.
- Prvo da je BiH međunarodno priznata, suverena, demokratska, multietnička država, koja crpi svoj kontinuitet, ne samo iz Daytonskog mirovnog sporazuma, već iz raznih povijesnih događaja…Ako se vi pozivate na Dayton, a predsjednik RS-a se stalno poziva na Dayton, onda Banja Luka ne može biti Srbija. Oni se moraju opredijeliti - ili Dayton ili Srbija, naveo je Raguž te je, govoreći o nadležnostima, istaknuo da one nisu oduzete ni RS-u ni FBiH, već su prenesene.
Na pitanje zašto međunarodna zajednica ne zaustavi Milorada Dodika u prijetnjama odcjepljenjem, kazao je da se 'ta vrsta manevarskog prostora sužava'. Dodao je i da ovakva BiH ne treba Europskoj uniji. Kada je riječ o državnoj koaliciji, ocijenio ju je kao neodgovornu vlast.
- Oni su zajedno odgovorni za ono što su najavili, kazao je i ocijenio da nam geopolitičke okolnosti idu na ruku strateški se opredijelimo da želimo biti dio jednog civiliziranog, mirnog svijeta.