'Reformska' i 'spasiteljska' Vlada Federacije
Vrlo malo rade u korist žitelja, ali zato ih nakon stotina milijuna maraka na domaćem sada zadužuju i na inozemnom tržištu
Piše: Dragan Bradvica
Sve što je sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) obećavala prije prošlih Općih izbora palo je u vodu danom tih izbora. Nevjerojatnim makinacijama zapadnog dijela međunarodne zajednice i visokog predstavnika u Bosni i Hercegovi 'trojkaši' su došli do toliko željenih fotelja i krenuli s novim obećanjima.
Nažalost po konstitutivne narode i žitelje ove zemlje niti od njih uglavnom nije bilo ništa. Osim podjele plijena i ispunjavanja beskonačne liste želja predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika i čelnika HDZ-a BiH Dragan Čović 'trojkaši' ne rade gotovo ništa drugo. Logično je i bilo očekivati da se u takvoj političkoj atmosferi nadovežu ekonomski i demografski problemi, na koje vlatsi nemaju odgovor.
A, barem se tako čini, i do sada pjevana likvidnost Federacije ostaje daleka prošlost. Nikad bolja naplata poreza nije dovoljna pa su se 'reformatori' i 'spasitelji' bjesomučno zaduživali na domaćem financijskom tržištu. Nažalost po stanovnike FBiH, niti to nije dovoljno pa kreću i inozemna zaduživanja.
Nova zaduženja
Naime, najprije je S&P nedavno dodijelio FBiH kreditni rejting B+/B sa stabilnim izgledima, a Goran Miraščić, ekonomski savjetnik premijera FBiH, za Bloomberg Adriju kaže da je ocjena tražena upravo zato da bi se stvorili uvjeti da FBiH potraži dodatna sredstva na jednoj od europskih burzi.
- S obzirom na to koliko nam je sredstava potrebno da zatvorimo proračunski nedostatak, i za kapitalne investicije, ne možemo sve to osigurati, ili jako teško možemo osigurati na domaćem tržištu, zato nam je bio potreban kreditni rejting. Mi moramo izaći na inozemstvo tržište, vidjet ćemo kada će to biti, rekao je Miraščić.
Inače, FBiH je planirala da ove godine uzme 395 milijuna maraka dugoročnih kredita, od toga 195 milijuna maraka od Svjetske banke, a 200 milijuna maraka kroz neku vrstu vrijednosnih papira.
Uz sve to, FBiH se u prvoj polovini ove godine zadužila više od 125 milijuna maraka emisijom trezorskih zapisa. Kada na to dodamo obveznice zaduženje ide i preko 200 milijuna maraka.
'Trojkaška' paradigma
Postavlja se logično pitanje kako je moguće da odjednom kada su se 'reformatori' i 'spasitelji' dokopali udobnih fotelja u vlasti FBiH muku muči s likvidnošću? Što se to u kratkom razdoblju toliko promijenilo da FBiH polako, ali sigurno sve više počinje ličiti na ekonomski razorenu RS? Kako je moguće da u vrijeme kada je inflacija punila državnu blagajnu kao nikada prije nedostaju stotine milijuna maraka ili čak više od milijarde samo u FBiH? Ili se ipak događa vrlo jednostavna stvar – na vlasti su podkapacitirani, opskurni i nesposobni kadrovi koji jedino i isključivo rade sve kako bi na vlasti i ostali, a to znači održavali Čovića i Dodika sa osmjehom na licu.
U toj formuli svima je dobro – 'trojkaši' su u foteljama, Dodik i Čović ostvaruju ciljeve o kojima ranije nisu mogli ni sanjati – a jedino narodi i žitelji opet izvlače najdeblji kraj. Isti oni u koje u koje su se zaklinjali 'trojkaši', a koje su zaboravili iste one sekunde kada su znali da će u vlast.