Schmidt: Prekrajanje granica, umjesto intenziviranja aktivnosti na ukidanju granica, nije rešenje
Visoki predstavnik
Nakon što su, zbog u Općoj skupštini UN-a usvojene Rezolucije o Srebrenici, vlasti Republike Srpske najavile zahtjev za 'mirno razdruživanje', visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je u Dnevniku Nove BH, odgovarajući na pitanje hoće li i kada reagirati, odgovorio protupitanjima: - Razilaženje u koje svrhe? Iz kojeg razloga? Istaknuo je da svi koji poznaju povijest Zapadnog Balkana znaju da prekrajanje granica, umjesto intenziviranja aktivnosti na ukidanju granica, ne bi bilo rešenje.
- To bi moglo uzrokovati probleme za budućnost. Tako da apeliram da jedni drugima hitno prestanu govoriti što bi trebalo uraditi i da svatko sa svoje strane pogleda što može učiniti kako bi se situacija dalje mirno odvijala. Ovo nije vrijeme kad su nam potrebne neke velike TV emisije, već vrijeme kada treba u tišini razmišljati i mirno komunicirati, poručio je. U svjetlu činjenice da je Narodna skupština RS-a ipak usvojila nekolicinu zakona koje je međunarodna zajednica ocijenila nedemokratskim te, odgovarajući na pitanje što ako bude usvojen i tzv. Zakon RS-a o stranim agentima, na osnovu kojeg bi brojne organizacije i pojedini mediji bili proglašeni stranim plaćenicima, Schmidt je konstatirao da postoji načelo koje je dogovoreno u Europi da u svim zemljama, ne samo članicama EU-a, postoji sloboda izražavanja.
- Ovaj zakon, slijedom onog što sam do sada vidio i čuo, potpuno je suprotan tom načelu. Takva situacija navodi ljude da ništa ne govore i da ne kažu što misle, što ne možemo prihvatiti. Svi oni političari u Banja Luci koji misle da bi tako ispali 'dobri momci' i 'pravi momci', neka samo pogledaju Gruziju. Ako je ovo pokušaj da se donese zakon i napusti europski način razmišljanja i logika, to onda, nažalost, ne možemo prihvatit, dodao je Schmidt koji očekuje da će EU, međunarodna zajednica, a osobito građani, djelovati protiv toga putem političke odluke na izborima.