SNSD i partneri iz RS-a traže sulude stvari
Izazivanje kriza
Poništavanje svih odluka OHR-a, protjerivanje visokog predstavnika i američkog, britanskog i njemačkog veleposlanika…
Piše: Dragan Bradvica
Novi dan, nova kriza ili naznake iste. Ovo je društveno-politička stvarnost Bosne i Hercegovine. A tako je bilo i u srijedu. Naime, SNSD-ovci i stranke iz Republike Srpske okupljene oko njih službeno su zatražili zakazivanje sjednice Parlamentarne skupštine BiH na kojoj će tražiti protjerivanje stranaca i zabranu OHR-a. Podsjetimo, radi se o zahtjevima koje je ranije postavio predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik, a iste usvojila Narodna skupština RS-a, a ukoliko oni ne budu usvojeni na državnoj razini entitetske vlasti kreću u usvajanje svog izbornog zakona, kao i aktiviranje drugih zakona koji ruše državu.
- Klub zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu PS BiH uputio je predsjedavajućem ovog doma zahtjev za održavanje žurne sjednice ovog doma, izjavila je predsjedavajuća Kluba zastupnika ove stranke Sanja Vulić.
Vulić i Petković
Klub zastupnika SNSD-a zatražio je da točka dnevnog reda bude 'Razmatranje aktuelne političke situacije u institucijama BiH - ustavna zakonodavna uloga Parlamentarne skupštine u skladu sa članom IV 4.a) Ustava'.
Vulić je izrazila očekivanje da će sjednica biti održana idućeg tjedna, ali o datumu nije mogla govoriti.
- Prema Poslovniku, o opravdanosti i žurnosti sjednice odlučuje predsjedavajući ovog doma. Unaprijed govoriti o materijalu i ishodu sjednice, bilo bi neodgovorno. Razgovarat ćemo o detaljima na samoj posebnoj sjednici, istakla je ona.
Milan Petković, zastupnik Ujedinjene Srpske u PS BiH, također je potvrdio ovu informaciju kazavši kako su iz kolege iz SNSD-a obavijestile o svojim namjerama, od njih za to tražili i dobili podršku. Dodao je da zahtjev Kluba zastupnika SNSD-a treba ići na Kolegij Zastupničkog doma koji zakazuje sjednicu. Predsjedavajući Zastupničkog doma trenutno je Nebojša Radmanović iz SNSD-a. Petković je u razgovoru za RTRS naveo da formalno ne postoji prepreka za održavanje sjednice, ali da će 'bošnjački zastupnici sigurno pokušati spriječiti da se ovo nađe na dnevnom redu'. Dodao je da, ako se nađe na dnevnom redu, očekuje da budu podržani zaključci SNSD-a, a onda je kasnije rekao da su bliži tome da se RS donese svoj izborni zakon jer sumnja da će postojati većina u Zastupničkom domu koja će podržati zaključke SNSD-a 'znajući kako glasaju Bošnjaci prije svega, znam da neće donijeti nešto što je u suprotnosti sa stavom OHR-a ili bilo kojeg veleposlanstva'.
Petković je kazao i da je dogovor većine, odnosno predstavnika koalicije na državnoj razini ('trojaka', HDZ i SNSD) bio donošenje izmjena Izbornog zakona BiH.
- Bili smo blizu izmjena Izbornog zakona i uvođenja većine procedura koje je zamislio Schmidt, a tiču se integriteta izbornog procesa. Ali su Hrvati ti koji su kroz izmjenu Izbornog zakona željeli da se izmijeni Izborni zakon da se implementira odluka 'Sejdić-Finci' i već kada se radi već izmjena Izbornog zakona da i oni dobiju svog, kako kažu, legitimnog predstavnika u Predsjedništvu BiH. Došli smo do finalnog teksta, ali Hrvati su rekli da neće podržati takav Izborni zakon i zato nije došlo do izmjena Izbornog zakona, rekao je Petković.
Ubrzano kretanje u pogrešnom smjeru
Unaprijed je jasno kako niti jedna stranka mimo onih koje su podijele ovaj zahtjev neće za njega dići ruke. Sam Dodik je toga svjestan i zbog toga je vjerojatno iste postavio, a kada budu odbijeni onda će u svom glasačkom tijelu nastaviti prosipati populističke teze i nastaviti razvaljivati državu. Jer zahtjevi da će glasa za maltene poništavanje postojanja OHR-a, protjerivanje visokog predstavnika i američkog, britanskog i njemačkog veleposlanika svakako nisu nešto za što bi iole ozbiljna politička stranka glasala. I dok se ishod sjednice Zastupničkog doma PS BiH unaprijed zna, ne zna se koji će točno biti Dodikovi koraci nakon toga. Hoće li ponovno biti jak samo na riječima ili će ipak otići korak dalje, ostaje da se vidi. Ali ukoliko realizirao sve što je najavljivao – potpuna blokada državnih institucija, zakoni RS-a koji ruše državu, prekidanje svih odnosa sa sarajevskom 'trojkom' (SDP, NiP, NS)… - stvari će se ubrzano kretati u pogrešnom smjeru.