Što je sve danas odlučila Vlada FBiH...
Sjednica
Na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, Vlada Federacije BiH u četvrtak je utvrdila Nacrt zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u FBiH te ga uputila u parlamentarnu proceduru. Tim se zakonom uređuje zaštitu i opseg zaštite prijavitelja nepravilnosti, postupak prijave nepravilnosti, postupke zaštite prava prijavitelja nepravilnosti, obveze subjekata na koje se taj zakon odnosi i druga pitanja od značaja za zaštitu prijavitelja.
Kako se obrazlaže, svrha tog zakona je osiguravanje učinkovitog sustava zaštite prijavitelja nepravilnosti od bilo kojeg oblika ugrožavanja ili povrede njegova te prava drugih osoba koje, temeljem tog zakona, uživaju zaštitu koja bi mogla biti u svezi prijave nepravilnosti kojima se povređuje javni interes, uključujući i prijavu nepravilnosti koja se odnosi na poduzimanje koruptivnih radnji, kršenje ljudskih prava te na zlouporabu službenih ovlasti ili službenog položaja.
Temeljem tog zakona, prijava nepravilnosti u FBiH pokriva otkrivanje informacija o povredi prava koja se odnosi na javnu nabavu, financijske usluge, proizvode i tržišta, sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma, sigurnost i usklađenost proizvoda, sigurnost prometa, zaštitu okoliša, zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost, sigurnost hrane i hrane za životinje, zdravlje i dobrobit životinja, javno zdravlje, zaštitu potrošača, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, te sigurnost mrežnih i informacijskih sustava, uključujući i informacije o korupciji, kršenju ljudskih prava, zlouporabi službenih ovlasti ili službenog položaja.
Kako se navodi u obrazloženju, razlozi za donošenje ovog zakona ogledaju se u činjenici da u FBiH ne postoje pravni, a niti institucijski mehanizmi kojima bi se osiguralo djelotvornu zaštitu prijavitelja nepravilnosti. Predlagatelj zakona ukazuje i da je u Mišljenju (Avis) Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU definirano 14 prioriteta koje je BiH dužna ispuniti u kontekstu procesa europskih integracija te je u oblasti vladavine prave, kao jedan od prioriteta, istaknuto jačanje prevencije i borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, među ostalim i kroz usvajanje i primjenu propisa o sukobu interesa i zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
Utvrđen Nacrt zakona o premjeru i katastru nekretnina
Vlada je, na prijedlog Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, utvrdila i Nacrt zakona o premjeru i katastru nekretnina te ga uputila u parlamentarnu proceduru. Predlagač ističe da je taj zakon nastao iz potrebe da se oblast geodetskih poslova, katastra nekretnina i zemljišnih knjiga uredi na kvalitetan i jedinstven način, kao i iz hitne potrebe usvajanja zakona koji objedinjuje tehničke podatke o katastarskim česticama iz katastra i nositelje prava preuzimanjem iz zemljišne knjige u zajednički informacijski sustav. Usvajanjem tog zakona, uz Zakon o stvarnim pravima i Zakon o zemljišnim knjigama, očekuje se stvaranje suvremenog i kvalitetnog okvira za razvoj zemljišne administracije koji je usklađen s europskim standardima.
Predloženim tekstom zakona se oblast katastarskog premjera i katastra nekretnina usklađuje i s novim tehničko-tehnološkim rješenjima (GIS, GPS), a glavna razlika u odnosu na postojeći sustav katastra u FBiH, koji je katastar poreznog tipa, jest što katastar mijenja svoju osnovnu svrhu i, umjesto porezne, to je sada svrha osiguranja točnih i ažurnih granica vlasništva i drugih stvarnih prava, čime se daje dodatnu kvalitetu sigurnosti vlasništva i drugih stvarnih prava. Donošenje ovog zakona će, među ostalim, unaprijediti i čuvanje i korištenje podataka katastarskog premjera i katastra nekretnina, kao i registar prostornih jedinica i adresni registar. Nadalje, revidirat će se poslovne procese postupanja u katastru i nastavno u zemljišnim knjigama u cilju značajnog smanjenja broja procedura i izbjegavanja dvostrukih provedbi nastalih na temelju važećih propisa u katastarskim i zemljišnoknjižnim postupcima.
O iznalaženju načina za izvršavanje obveze prema NUB BiH
Vlada je na sjednici prihvatila i Informaciju Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti o obustavi rada uposlenih u Javnoj ustanovi Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH (NUB BiH) i o poteškoćama u odvijanju redovnog rada te ustanove te je zadužila Federalno ministarstvo financija iznaći mogućnost izdvajanja interventnih sredstava za isplatu plaća njenim uposlenicima. Istodobno je zaključkom zatraženo od sedam institucija kulture od značaja za BiH
- Zemaljskog muzeja BiH, Umjetničke galerije BiH, Nacionalne i univerzitetske biblioteka BiH, Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Historijskog muzeja BiH, Kinoteke BiH, Biblioteke za slijepa i slabovidna lica BiH - u roku od 15 dana od dana donošenja tog zaključka, Vladi, putem njezina Glavnog tajništva, dostaviti financijska izvješća za 2023. i za prvih šest mjeseci 2024. godine, što uključuje sve prihode i rashode, a osobito pregled prihoda ostvarenih iz proračuna svih razina vlasti i prihoda ostvarenih od vlastite djelatnosti te pregled prihoda ostvarenih od domaćih i stranih donacija. Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti, Federalno ministarstvo kulture i sporta i Federalno ministarstvo pravde zaduženi su Vladi FBiH predložiti način vršenja upravljačkih prava prioritetno za NUB BiH, zbog odlaska njezina direktora u mirovinu, te za ostalih šest spomenutih ustanova.