Štrajkovi i najave štrajkova svuda oko nas
Radnici sve nezadovoljniji
Оsim okupljanja predstavnika svih Sindikalnih organizacija zdravstva iz Republike Srpske, ranije su u štrajku bili radnici u pravosuđu. Nezadovoljstvo radnika širom Bosne i Hercegovine raste.
Radnici u pravosuđu u Republici Srpskoj traže povećanje plaća i jednaku primjenu zakona, tvrdeći da nemaju isti tretman kao i nositelji pravosudnih funkcija.
- Sama činjenica da je moralo doći do ovoga je za mene kao građanina poražavajuća, jer bi ja rado da živim u državi gdje je vladavina prava, gdje se zakon primjenjuje. Sve što mi tražimo je da se primjeni zakon koji već postoji. Ništa drugo, ništa treće, peto i ništa novo, kaže tužiteljska asistentica Tatjana Bajlović.
Glas digli i liječnici
Plaćom su nezadovoljni i zdravstveni radnici u Bosni i Hercegovini. Zbog tog nezadovoljstva godinama je primjetan odlazak radnika najčešće u Njemačku. Odlučili su se na radikalnije mjere.
- Nadam se da će pregovori za početak krenuti do kraja mjeseca a onda da ćemo dogovoriti kolektivni ugovor kojima će se ujednačiti prava doktora u Federaciji. Oni se trenutno razlikuju do 50 posto. To su ogromne razlike. Smatram da će se ta prava izjednačiti i da će biti doktorima svejedno gdje rade u Federaciji, da li će to biti Orašje, Goražde, Sarajevo, Mostar, Tuzla ili bilo koje drugo manje mjesto u Federaciji i da će plaće biti jednake svima. Savez strukovnih sindikata liječnika medicine i stomatologije FBiH, ističe Marina Berberović iz Savez strukovnih sindikata liječnika medicine i stomatologije FBiH.
Nezadovoljstvo radnika u Bosni i Hercegovini je veliko. Taj glas postaje sve jači. Rješenja koja nadležni nude su gotovo nikakva. Vlast ne čuje. Rješenja ne nude. Resorni ministri ignoriraju radničke zahtjeve.
- Svi imaju pravo. A svi imaju svoje resorne ministre pa neka se resorni ministri malo bave. Ne treba premijer svim i svačim da se bavi, stav je predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića.
-Štrajk ili radnički bunt ne izostaje. Ipak, u postizanju ciljeva, izostaje dosljednost, ističe sociolog Vladimir Vasić.
- Ovo je izborna godina u BiH. Možemo očekivati sve. Ali najprije možemo da očekujemo dakle da se iskoriste odnosno da se na najgori mogući način iskoriste ti štrajkovi u smislu pridobijanja političkih poena vezano za radničku muku. Niko neće izaći na ulicu zato što mu je dosadno nego zato što ima teške uvjete rada, kaže Vasić.
Hoće li u ovoj godini radnici uspjeti da se izbore za radnička prava u Bosni i Hercegovini ili će po isprobanom receptu u inozemstvo, pitanje je. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji nezadovoljstvo proračunskih korisnika je najveće u Federaciji. Najglasniji su posljednjih mjeseci prosvjetni djelatnici.
Sramna ponuda
Predstavnici Vlade dali su, kako su naveli iz Sindikata - sramnu ponudu koje se, prema prvim reakcijama, već izjašnjava za generalni štrajk, priopćeno je. Podsjetili su da su sindikati obrazovanja 20. veljače održali dvosatni štrajk upozorenja, a potom su, nakon poziva vlasti, pristali prekinuti sve aktivnosti do kraja ožujka i nastaviti pregovore.
Ono što su sindikati obrazovanja tražili je povećanje plaća od 15 posto, pokretanje procesa napredovanja u struci, potpisivanje sporazuma o zbrinjavanju radnika, izradu Pedagoških standarda, sistematske preglede, raspisivanje natječaja na neodređeno i pomoć po Uredbi Vlade FBiH.
- Ovo je još jedan šamar zaposlenima u obrazovanju kojima se pokazuje koliko se oni i njihov rad cijene. Razočarani ponudom koju su dobili, sindikalni predstavnici su ove informacije proslijedili članstvu koje se, prema prvim reakcijama, već izjašnjava za generalni štrajk, navedeno je u priopćenju.
N. K.