Dnevni.ba - PRELOADER

Svijet se sve više dijeli na bogate i siromašne, odnosno odabrane i otpisane

18 Sij 2021


Svijet se sve više dijeli na bogate i siromašne, odnosno odabrane i otpisane

Piše: Dragan Bradvica

Kako su upozoravali brojni najznačajniji filozofi, sociolozi, povjesničari i ekonomisti kako će pandemija korona virusa samo još produbiti jaz između bogatih i siromašnih nažalost iz dana u dan je sve vidljivije.

I dok se ovaj jaz produbljuje na individualnoj razini unutar država tako je i među državama, pa one bogate i kroz ovu krizu brode poprilično bezbrižno dok siromašne 'pucaju po šavovima'. Gomilaju se 'izgubljene generacije' mladih ali i vojska 'beskorisne klase' koja je uslijed tehnološkog napretka ostala bez posla i s vrlo malom mogućnosti zaposlenja, prava radnika se dodatni urušavaju.

Nadalje, hipoteza o sve većem jazu između bogatih i siromašnih potvrđena je i kod nabavke cjepiva što je zgrozilo dobar dio planete. Tako su bogate države već nabavile ili rezervirale i pet puta više cjepiva nego imaju stanovnika pa one siromašnije sve da i imaju dovoljno novca za nabavku ne mogu doći na red barem još tri, četiri mjeseca.

Sve ovo je tempirana bomba za postkorona svijet jer potlačeni, osiromašeni i obespravljeni pojedinci i države sigurno neće mirno promatrati takav svijet.

Cjepiva samo za bogate

Direktor za krizne zdravstvene situacije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Michael Ryan potvrdi je kako u 36 dana primijenjeno je oko 28 milijuna doza cjepiva protiv covida-19 u 46 zemalja svijeta. Izrazio je žaljenje što se one uglavnom provode u bogatim zemljama.

- Mislim da smo dosad primijenili 28 milijuna doza cjepiva. Korišteno je pet različitih cjepiva i platformi. Trenutačno se cijepljenje provodi u nekih 46 zemalja, ali među njima je samo jedna s niskim dohotkom, istaknuo je Michael Ryan, a 38 od tih 46 su bogate. Jasno kaže kako ima zemalja koje žele i treba im cjepivo, a neće ga dobiti, osim ako ga mi bolje ne raspodijelimo pa se svi, kako dodaje, moramo više potruditi.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres u petak je izrazio žaljenje zbog 'brojke koja slama srce' - dva milijuna umrlih u svijetu od koronavirusa, te se osvrnuo na činjenicu da 'solidarnost pada' u odgovoru svijeta na virus.

- Danas svjedočimo vakuumu u pogledu cjepiva. Cjepiva dolaze u dobrostojeće zemlje brzo, dok ih u siromašnima uopće nema. Znanost uspijeva – ali solidarnost pada, upozorio je Guterres.

Bez navođenja imena, Guterres je kritizirao to što 'neke zemlje dogovaraju dodatnu kupnju sa strane, nabavljaju više nego što je potrebno'.

Nužno više solidarnosti

- Vlade imaju odgovornost štititi svoje stanovnike, no ‘vakci-nacionalizmom’ će zemlje same sebe poraziti te će usporiti globalni oporavak. Covid-19 se ne može pobijediti pojedinačno zemlju po zemlju, stava je Guterres.

Rekao je da se prioritet mora dati onima koji se nalaze na prvoj crti obrane: humanitarcima i rizičnim osobama'.

Čak je još i prije izbijanja pandemije korona virusa i Svjetski ekonomski forum naglašavao kako su svijetu potrebne tektonske promjene jer su razlike sve dramatičnije.

Suprotno od dioničarskog kapitalizma kojem je cilj ostvarivati sve veću zaradu dioničarima tvrtke, kapitalizam dionika je sistem u kojem su korporacije orijentirane k interesima svih dionika – kupcima, dobavljačima, zaposlenicima, dioničarima i lokalnoj zajednici.

Nažalost, pandemija je pokazala kako svijet ipak ne ide tim smjerom nego samo i isključivo po tome tko ima a tko nema novac, bogatstvo, resurse i moć.

Ovi koji nemaju i dalje su na začelju hranidbenog lanca i skoro s nikakvom šansom za podizanje s dna na koji ih je, uz ine druge faktore, bacila i nepravedna globalizacija.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 21 min

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Stu 2024