U BiH 15 novih smrtnih slučajeva od Covida-19
Prema pregledu epidemiološkog stanja koje redovno dostavlja Ministarstvo civilnih poslova, u Bosni Hercegovini dosad je 28.710 potvrđenih slučajeva zaraze virusom korona, a testirano je 251.160 osoba.
Umrla su 903 pacijenta, dok su evidentirane 22.274 osobe oporavljene od virusa korona.
Prema podacima koje je Federalni zavod za javno zdravstvo objavio u utorak u podne, tom su Zavodu, od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji, prijavljeni rezultati testiranja 1.714 uzoraka, od kojih je 198 pozitivnih na COVID-19. Novi slučajevi registrirani su u svim županijama. U navednom je razdoblju Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno 11 smrtnih ishoda tako da je, zaključno s utorkom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 564. Od početka pandemije korona virusa, u FBiH su testirana ukupno 164.482 uzorka, a COVID-19 potvrđen je kod 18.687 osoba. Zaključno s današnjim danom, oporavilo se 15.395 pacijenata, dok je aktivnih bilo 2.728 slučajeva/pozitivnih na COVID-19.
U mostarskoj COVID-bolnici 31 pacijent
U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar na bolničkom liječenju je, prema podatcima od utorka, bio 31 pacijent, od kojih osam na invazivnoj, jedan na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali bili klinički stabilno. U SKB Mostar su, od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji, testirana 532 uzorka te su u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) potvrđena 53 pozitivna slučaja: 27 iz Mostara, 21 iz Čitluka, po 2 iz Konjica i Čapljine te 1 iz Neuma, objavio je Krizni stožer Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a.
Predstavnik WHO-a u Sarajevu: Praćenje kontakata mora biti bolje
Predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i UN-a u BiH posjetili su u utorak Zavod za javno zdravstvo Sarajevske županije, kojom su prilikom naveli da su zadovoljni učinjenim u borbi protiv pandemije korona virusa uz ocjenu da se, pak, uvijek može više. “Kada je riječ o resursima koji su na raspolaganju, odgovor bi bio zadovoljavajući. No, situacija je takva da pandemija i dalje postoji i mislimo da se dosta toga još može uraditi da bi se širenje virusa zaustavilo“, kazao je Victor Olsavszky, predstavnik WHO-a u BiH. Jedna od tih stvari je praćenje kontakata zaraženih. “To je nešto što ovaj Zavod dobro radi i za što im je potrebno puno resursa. U biti, oni su u tome uspjeli, uspješnost je od 60 - 80% kada je riječ o kontaktima jedne zaražene osobe. No, smatramo da to treba proširiti kako bi postotak bio veći jer se jedino na taj način širenje virusa može kontrolirati“, poručio je Olsavszky.
RS: 63 novozaražene osobe i 4 smrtna slučaja
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, u Institutu RS-a za javno zdravstvo, Univerzitetskom kliničkom centru RS-a, Univerzitetskoj bolnici u Foči i u bolnicama Sv. Vračevi u Bijeljini i Sv. apostol Luka u Doboju izvršeno je testiranje 428 laboratorijskih uzoraka, a novi virus korona potvrđen je kod 63 osobe. Prema mjestu prebivališta,18 osoba je iz Banja Luke, po 8 ih je iz Gradiške i Doboja, 7 iz Prijedora, po 4 osobe iz Bijeljine i Laktaša, tri iz Foče, 2 iz Rudog i po jedna osoba je iz Višegrada, Zvornika, Kotor Varoša, Mrkonjić Grada, Novog Grada, Pala, Prnjavora, Stanara i Ugljevika. U promatranom su razdoblju Institutu RS-a za javno zdravstvo prijavljena i četiri smrtna slučaja kod kojih je potvrđeno prisustvo novog virusa korona a radi se o dva muškarca i dvije žene starije životne dobi iz Modriče, Doboja, Prnjavora i Banjaluke. Do sada je u RS-u potvrđeno 9.706 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 318 osoba koje su bile pozitivne na virus, dok se do sada oporavilo ukupno 6.596 osoba.
Preporuke za studentske domove
Institut RS-a za javno zdravstvo objavio je i preporuke za studentske domove i centre. U cilju relaksacije mjera koje su na snazi, a kako bi se spriječilo ili smanjilo prenošenje virusa SARS-CoV-2, nužna je primjena donesenih mjera kako bi studenti imali osiguran smještaj u studentskim domovima i vratili se svojim obvezama na fakultetima. Za početak, poručuju iz Instituta, u cilju redukcije broja studenata - korisnika domova, preporuča se korištenje domova za studente koji su iz udaljenih dijelova RS-a i nemaju drugo rješenje za boravak i stanovanje. Prije početka rada studentskih domova u svim objektima (paviljonima) nužno je izvršiti generalno čišćenje i dezinfekciju cjelokupnog prostora, površina, kreveta, namještaja i dugih predmeta i pribora kao i okolnog prostora.