U sljedećih 100 godina BiH očekuju razorni potresi - u Trebinju, Neumu, Banja Luci i području Treskavice
Piše: V.S.Herceg
Potres jačine 6,3 koji je u utorak pogodio središnji dio Hrvatske, a nakon kojege je uslijedio i niz manjih potresa, odnijevši ljudske žrtve i prouzročivši veliku materijalnu štetu, ponovno je u središte pozornosti doveo i temu o seizmičnosti tla u Bosni i Hercegovini.
Prema istraživanjima i po osnovu instrumentalnih podataka, prognoze nisu sjajne jer pokazuju da BiH u sljedećih 100 godina očekuju razorni potresi. No, to zasigurno ne znači paniku, ali oprez i pripravnost kao i poduzimanje sigurnosnih mjera svakako da.
Predviđaju se razorni potresi u jugoistočnom i sjeverozapadnomdijelu BiH
"Iako je nazahvalno davati 'prognozu' seizmičkih događanja za bilo koju teritoriju, ipak po osnovu instrumentalnih podataka (kataloga), primjenjujući matematičko-fizikalni model seizmičnosti, došlo se do zaključka da se u sljedećih 100 godina na području BiH mogu očekivati potresi maksimalnog intenziteta do VIII stupnjeva Mercalijeve ljestvice. Potresi tog intenziteta izazivaju materijalna oštećenja na građevinskim objektima. Međutim, za vremenski period više od 100 godina, prema ovim prognozama, može doći do razornih potresa u jugoistočnom i sjeverozapadnom dijelu BiH (područje Trebinja, Neuma, Banja Luke i planine Treskavice) koji mogu izazvati ogromne materijalne štete na građevinskim objektima i odnijeti puno ljudskih života", rezultati su istraživanja Centra za seizmologiju, Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Po osnovu raspoloživih podataka urađeno je izvješće o seizmičnosti područja BiH, a na temelju seizmoloških i geoloških podataka definirane su seizmički aktivne zone i aktivni seizmotektonski rasjedi u kojima se generiraju potresi.
"Područje BiH je uključeno u središnje dijelove Dinarskog planinskog sustava koji je smješten sjeveroistočno od kompresijskog geotektonskog kontakta između Jadranske mase i Dinarida. Jadranska masa (Adriatic microplate), kao dio Afrike, pritisnutaizmeđu Apenina i Dinarida duž seizmičkih aktivnih rasjeda. Zabilježeni potresi na području Bosne i Hercegovine vezani su za energiju nastalu subdukcijom Afričke ploče pod Europsku ploču. Na samom području BiH gotovo se svakodnevno javljaju potresi intenziteta manjeg od III stupnja Mercallijeve ljestvice, koje registriraju samo seizmološki uređaji", pojašnjava se u analizi.
Prognoza seizmičnosti Bosne i Hercegovine
Seizmolozi navode da područje BiH spada u seizmički relativno aktivnu zonu. Generalno gledano, ovo područje je tektonski vezano za veliki rasjed Zemljine kore koji od sjeverne Indije (Himalaji) preko područja Irana, Turske i Grčke (istočni Mediteran) te prelazi južnim dijelom područja gdje skreće ka sjeverozapadu. Pored ovog globalnog rasjeda postoji nekoliko značajnih regionalnih rasjeda (bugojanski, višegradski, neretvanski, banjalučki). "Duž svih ovih rasjeda mogu se generirati potresi razorne jačine", upozoravaju seizmolozi.
"Području planine Treskavice (koja je zbog toga i dobila ime) registrirana je epicentralna zona vrlo snažnih potresa. Na svim ovim područjima, prema našoj povijesnoj arhivi, javljali su se potresi magnitude veće od 3,0 Richtera ili više od V stupnjeva Mercallijeve ljestvice u epicentru. Također, na područjima Dubrovnika, Makarske, Knina i Crne Gore javljaju se potresi razrorne snage koji mogu imati značajan učinak i na području BiH", navodi se.
No, na samom području BiH gotovo svakodnevno se javljaju, prosječno tri potresa intenziteta manjeg od III stupnja Mercallijeve ljestvice, koje registriraju samo seizmološki uređaji. Snažniji potresi su relativno rijetki. Dubina hipocentra se kreće od 4 do 30 km. Od tog broja, svake godine bude desetak potresa koji mogu izazvati osjetljivo podrhtavanje tla ili nanijeti materijalnu štetu na građevinskim objektima. Od 1900. godine tj. od kada se na ovom području potresi instrumentalno registriraju, zabilježeno je 1.084 potresa čija je magnituda bila veća od 3,0 Richtera ili intenzitet veći od V stupnjeva Mercallijeve ljestvice, odnosno, da to su potresi koji su izazvali materijalne štete ili su odnijeli ljudske živote.
Povezanost rasjednih struktura i potresa
Seizmolozi Centra za seizmologiju zaključuju da su zabilježeni potresi na području BiH vezani za energiju nastalu subdukcijom Afričke ploče pod Europsku ploču. Ova energija, primarno tektonska energija, je distribuirana kao seizmička energija preko seizmički aktivnih rasjeda. Analiza mehanizama zemljotresa ukazuje na prevladavajuću kompresijsku tektoniku s reversnim rasjedima u južnom dijelu i horizontalnu u sjevernim dijelovima zemlje. Upoređujući tektonske podatke sa dogođenim potresima očita je veza između rasjednih struktura i potresa.
"Na bazi postojećih podataka može se zaključiti da se jaka seizmička aktivnost javlja uz granice geotektonskih jedinica (pravac SZ-JI), duž longitudinalnih dislokacija (pravac SZ-JI) i poprečnih rasjeda (pravac SI-JZ i S-J)", navodi se u 'Katalogu potresa' u BiH.
Od 1905. godine do 2012. godine na ovom području uređaji su zabilježili 75 potresa čija je magnitude bila viša od 5,0 Rihtera ili intenziteta većeg od VI stupnjeva Mercallijeve ljestvice. To su potresi koji su izazvali materijalne štete ili su odnijeli ljudske živote. Prikupljanjem arhivskih podataka o potresima, pronađenih u Istanbulu, Veneciji, Beču i Dubrovniku, osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća izrađen je Katalog povijesnih potresa Bosne i Hercegovine (do 1900. godine). Također, na temelju instrumentalnih podataka, uglavnom seizmografa u BiH, izrađen je katalog potresa BiH od 1900. godine, a unos novih podataka je u tijeku i danas.
Seizmologija u BiH
Snažniji potresi su relativno rijetki. Dubina hipocentra se kreće od 2 km do 35 km. Podaci o potresima su podijeljeni u tri glavne skupine (perioda): Povijesni period – period prije pojave seizmoloških uređaja iz kojeg su podaci prikupljeni na temelju povijesnih zapisa u arhivama Beča, Dubrovnika, Istanbula i Kotora.
Prema tim zapisima izvršena je procjena seizmičkog intenziteta, odnosno magnitude, i određena je epicentralna zona pojedinih potresa. Nakon 1900. godine došlo je do naglog povećanja broja potresa, ne zbog pojačane seizmičke aktivnosti nego zbog postavljenja mehaničkih i elektromehaničkih seizmoloških instrumenata koji su mogli registrirati događanja i ispod ljudske osjetljivosti - prvi seizmograf u BiH postavljen je u Sarajevu i počeo je sa radom 1905.godine. Treći period u ovom izvješću je od 2000. godine kada su u upotrebu ušli digitalni seizmografi koji mogu registrirati i lokalne potrese vrlo male magnitude.