Ukrajinska pravoslavna crkva o ikoni koju je Dodik poklonio Lavrovu
Prvi čovjek Ukrajinske pravoslavne crkve, mitropolit Epifanije, komentirao je skandal od 14. prosinca u Sarajevu, kada je ruskom ministru vanjskih poslova Sergeyu Lavrovu predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ikonu, za koju je naknadno rečeno da je drevna ukrajinska ikona iz okupiranog Luganska. “Ovo je politički gest prema Ruskoj Federaciji jer je ta ikona upravo s teritorija koji je sada, nažalost, pod okupacijom. I to ne ovisi o nama kao crkvi. Zaista je dobro što je Ministarstvo vanjskih poslova BiH reagiralo na taj događaj jer se takve stvari uopće ne bi smjele događati. Svaka nacija mora poštivati druge nacije i ne činiti takve stvari“, izjavio je mitropolit ukrajinski Epifanije u intervjuu za Ukrajinski servis Radija Slobodna Europa (RSE).
Naime, sumnja se da je sporna a darivana ikona iznijeta iz Luganska, grada na istoku Ukrajine, koji se nalazi na prostoru koji je od 2014. godine pod kontrolom proruskih snaga.
Istim je povodom i Veleposlanstvo Ukrajine u BiH uputilo notu Ministarstvu vanjskih poslova BiH tražeći detaljne informacije o tome zašto je 300-godišnja ukrajinska ikona poklonjena Lavrovu.
Slučaj "ikona": Tužiteljstvo formiralo predmet
Je li, kada je i kako pozlaćena ikona Svetog Nikole, podrijetlom iz Luganjska, stigla u BiH, pitanja su na koja nadležne instance u zemlji i dalje ne daju odgovor: ni Predsjedništvo BiH, ni Ured predsjednice RS-a, ni istražna tijela. Kako N1 nezvanično saznaje, SIPA nema otvoren predmet "ikona iz Luganska". Predmet nema ni INTERPOL BiH, koji je nadležan u slučaju. “Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH - NCB INTERPOL Sarajevo, u okviru čije nadležnosti je međunarodna operativna policijska suradnja, tj. suradnja putem INTERPOL-a, do sada nije službeno zaprimila zahtjev za postupanje od strane nadležnih tijela u BiH kao i NCB INTERPOL Kiev u svezi tog predmeta. Bude li zahtjev dostavljen, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH- NCB INTERPOL Sarajevo će, sukladno svojim nadležnostima, postupiti po istom“, rečeno je za N1.
Tijekom petka je, pak, priopćeno da je Tužiteljstvo BiH zaprimilo informaciju od ministrice Ministarstva vanjskih poslova BiH Bisere Turković u kojoj se navodi da je Ministarstvo zaprimilo notu veleposlanstva Ukrajine. “Diplomatska nota Tužiteljstvu BiH nije dostavljena. Formiran je predmet te će biti izvršene provjere“, priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
Turković: Pokrenuti postupci prema Tužiteljstvu, SIPA-i i INTERPOL-u
S druge strane, ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković izjavila je u petak da su, koliko je čula, pokrenuti su postupci prema Tužiteljstvu, SIPA-i i INTREPOL-u. Ministarstvo vanjskih poslova BiH, naime, proslijedilo je Predsjedništvu BiH notu koju je Veleposlanstvo Ukrajine u BiH dostavilo tom ministarstvu, a nakon što je Dodik poklonio Lavrovu ikonu prilikom njegova posjeta Istočnom Sarajevu 15. prosinca. Iz Dodikovog Ureda je, kakoje prenijela novinska agencija SRNA, priopćeno da je riječ o 'pozlaćenoj ikoni nastaloj prije otprilike 300 godina a pronađenoj u Luganjsku'. “Optužbe su i više no ozbiljne i Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine i njihova crkva izjasnili su se o ovome. I svjetski mediji pišu o tome. Svi su zgranuti činjenicom da se ukradeno umjetničko djelo može iznijeti iz zemlje, poklanjati dalje i tretirati ga kao vlastito, najlegalnije stečeno, a u ovom slučaju je riječ o ukradenoj robi i to podliježe kaznenoj odgovornosti“, navea je Turković.
Vratite bh. nacionalno blago
Saša Magazinović, zasatupnik SDP-a BiH u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, uputio je institucijama vlasti Srbije te Predsjedništvu BiH i Ministrastvu vanjskih poslova BiH pismo koje se tiče umjetničkog djela koje ima status nacionalnog spomenika BiH, a koje se nalazi u Srbiji, gdje je, u međuvremenu, proglašeno nacionalnim blagom te zemlje. U svom obraćanju, zastupnik Magazivonić traži da ono bude vraćeno našoj zemlji.
On je, konkretno, podsjetio da se u Novom Sadu izlaže umjetnička slika Đoke Mazalića, koja je u vlasništvu obitelji Mulabdić iz BiH, a koja je ukradena, zbog čega je Interpol raspisao tjeralicu. Kako je naveo, u okviru projekta “Novi Sad 2021 Europska prijestolnica kulture grad kandidat”, na stranici digitalizacija.ns.rs (Vreme je za Novi Sad), urađena je reprodukcija djela “Magdalena pokajnica” autora Đoke Mazalića, te je navedeno da je spomenuta slika u vlasništvu kolekcionara iz Novog Sada. Magazinović upozorava da se spomenuto djelo predstavlja kao kulturno dobro Srbije i, prije svega, Grada Novi Sad.
“Riječ je o umjetničkom djelu koje je Nacionalni spomenik BiH. Radi se o djelu ‘Magdalena’, čiji su vlasnici Damirka i Enver Mulabdić, državljani BiH, a isto umjetničko djelo je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH proglasilo Nacionalnim spomenikom”, navodi Magazinović u pismu Ministarstvu kulture i informiranja Srbije te osobito ističe da, temeljem dokumentacije koju posjeduje obitelj Mulabdić, a koju mu je dostavil Centar protiv krijumčarenja umjetninama, postoje relevantne informacije te fotografije koje govore o neupitnom vlasništvu nad navedenim umjetničkim djelom. On podsjeća i da su o krađi/nestanku tog, kao i druga tri djela iz umjetničke zbirke Damirke i Envera Mulabdić, podnesene prijave nadležnim agencijama u BiH.
“Molim da ozbiljno shvatite ovu situaciju i zarad dobrosusjedskih odnosa, međunarodne reputacije Novog Sada i Srbije, ali da, prije svega, s ciljem zaštite otuđenog kulturnog dobra, nacionalnog spomenika BiH, spriječite daljnju promociju navedenih umjetničkih djela u okviru manifestacije Europska prestolnica kulture Novi Sad 2021. Dobronamjerno skrećem pozornost i ukazujem na ovaj diplomatski skandal koji možete spriječiti”, poručujje Magazinović te traži pomoć da se nacionalni spomenik BiH vrati kući.