VEĆ SE TRAŽE IZLIKE Dodik: Od nas se očekuje promjena Ustava a to će ići teško
Piše: Dragan Bradvica
Ocjene iznesene u Izvješću Europske komisije nisu povoljne za Bosnu i Hercegovinu ali to su njihovi stavovikako vide BiH a od Mišljenja Komisije se pravi mit, kazao je član Predsjedništva BiH iz RS-a Milorad Dodik nakon što je kolektivnom šefu države uručeno Izvješće od napretku od strane voditeljaDelegacije EU u BiH Johanna Sattlera.
Opet je kazao kako je BiH zarobljena država, nesposobna da se kreće jer je zarobljena međunarodnim intervencionizmom. Dodik dobrim smatra da će u sljedećoj godini bitiotvorena vrata za BiH da se bori za kandidatski status. Shodno tome će se narednom razdobljuvoditi ozbiljan politički razgovor o mnogim temama u BiH, između ostalog o 14 prioriteta iz Mišljenja, reformi Ustava, pitanju udaljavanja stranih sudaca iz Ustavnog suda, kao i zatvaranju Ureda visokog predstavnika u BiH.
- Bit će teško doći do promjene Ustava, koja se očekuje u ovoj fazi. Ovo je neuobičajeno za proces pridruživanja EU. Obično se na kraju, pred samo punopravno članstvo, traži korekcija Ustava, a nama to traže gotovo na početku, kazao je Dodik.
Pravosuđe je katastrofa
Poručio je kako je napravljen mit od mišljenja EU, ali da je suglasan sa dijelom njegovog sadržaja. Priznaje kako postoji problem u pravosuđu, vladavini prava ali u dobrom dijelu od toga je oprao ruke.
- Već ranije sam to rekao veleposlanicima a reći su i svima drugima - oni su to kreirali, a ne mi. Sada nama pričaju da to ne valja. Mi govorimo 20 godina da to ne valja. I stvarno ne valja, to je katastrofa. Ukoliko se traži naše sudjelovanje, onda je to sveobuhvatna reforma pravosuđa, nikakvi segmenti, poručio je Dodik. Pri stavu je da je Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH neustavno formirano i to politikama bivšeg visokog predstavnika Paddyja Ashdowna koje je okarakterizirao katastrofalnim.Ponovio je stav kako je za sve buduće promjene potrebno postići politički kompromis u skladu sa Ustavom.
Napomenuo je da je EU izdvojila devet milijardi eura za projekte na zapadnom Balkanu, ali da se još ne zna koliko će od tog novca pripasti BiH. Očekuje da će taj novac biti namijenjen za glavne investicije kao što su koridor Vc, željezničke pruge, zaštita okoliša.
Očekuje kako će narednih dana biti poznato koliko je od ovih sredstava grant, a koliko su kreditna sredstva, kao i koji su uvjeti za cijeli regiju.
- Vjerujem kako će biti i političkih uvjeta, do sada je bar uvijek tako bilo, zaključio je Dodik.
Odmah krenuti s reformama
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović rekao je da će članovi Predsjedništva naredni tjedan izdati zajedničku izjavu koju će uputiti svim institucijama kako bi se bez odlaganja radilo na 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije. Uz to, kaže kako je nužno sprovesti cjelovitu reformu pravosuđa u BiH jer se set vladavine prava posebno negativno ocijenjen u Izvješću.
- Jasno je ukazano da tu praktički nema nikakvog napretka i da preporuke međunarodnih stručnjaka, kako što je Reinhard Priebe, uopće nisu realizirane. Od nas se očekuje da napravimo jednu cjeloviti reformu sustava pravosuđe u BiH a prvi korak bi bilo usvajanje izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u koji se tiče integriteta i članova Vijeća i nositelja pravosudnih funkcija. Mislim kako nema razloga da se to ne uradi odmah, navodi Džaferović.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o izbornim nepravilnostima, rekao je da Središnje izborno povjerenstvo BiH mora spriječiti sve zloupotrebe.
- Neka SIP provjeri svaku prijavu i neka rade svoj posao. Neka kao regulator izbora omoguće da izborna volja ljudi na izborima bude što vjernije prikazana, rekao je Džaferović.