Za promicanje doniranja organa u BiH ključno razviti svijest obitelji da daju suglasnost
Sa simpozija "Imamo donore - imamo transplantacije" poručeno
Za promicanje doniranja organa u BiH ključno je razviti svijest obitelji da daju suglasnost za doniranje kada nastupi moždana smrt, ocijenjeno je na simpoziju koji je pod sloganom "Imamo donore - imamo transplantacije" upriličen u Sarajevu. Akademik prof. dr. Halima Resić iz Donorske mreže BiH drži nužnim educirati obitelji o takvim situacijama kao i što više mladih usmjeravati u transplantacijsku medicinu kako bi se osiguralo dovoljno kadrova u toj oblasti. Pojasnila je da je za pristupanje BiH međunarodnoj organizaciji za poticanje i koordinaciju transplantacije organa EUROTRANSPLANT potrebno imati 10 donora na milijun stanovnika, dok se u BiH trenutačno ni ne znamo koliko ih ima.
Šef Klinike za nefrologiju KCUS-a prof. dr. Damir Rebić izjavio je da, samo na osnovu povećanja broja kadaveričnih transplantacija, tj. presađivanja organa s preminule osobe na živu, možemo računati da se razvija transplantacijski program u BiH. On je podsjetio da je ove godine prvi put u KCUS-u uspostavljena ravnoteža između broja kadaveričnih transplantacija i transplantacija živih srodnih ili živih nesrodnih. Rebić potrebnim smatra uspostaviti sustav u kojem svaka disciplina ima svoju zadaću u danom trenutku te ga širiti na što veći dio BiH kada su u pitanju eksplantacijske bolnice.
Prema riječima zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Saše Magazinovića, uloženi su značajni napori kako bi došlo do jednoglasne odluke u Parlamentu da BiH krene prema članstvu u EUROTRANSPLANT-u, a što je, kako je naveo, politika dugo kočila. Dodao je i da osobno neprestano vrši pritisak na institucije da taj postupak ide što je brže moguće kako bi BiH postala dio obitelji europskih zemalja koje imaju mogućnost razmjene organa.
Bošnjak pohvalila rad Donorske mreže BiH i UDITB FBiH
I ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak, koja je sudjelovala na simpoziju održanim u organizaciji Donorske mreža u BiH i Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u FBiH, u suradnji s Kliničkim centrom Univerziteta u Sarajevu (KCUS), ukazala je na značaj podizanja svijesti o ovoj temi.
- Broj pacijenata koji čekaju transplantaciju kontinuirano raste, dok broj dostupnih organa ostaje nedostatan. Ta situacija traži žurno djelovanje i stručnu potporu svih nas, rekla je Bošnjak. Kako je jedna od ključnih tema simpozija bio potencijal BiH za pridruživanje međunarodnoj organizaciji koja podržava suradnju u darivanju i razmjeni organa među zemljama članicama (EUROTRANSPLANT), Bošnjak je navela da je Ministarstvo civilnih poslova BiH, nakon gotovo 14 godina zastoja,
početkom ove godine konačno, uz suglasnost nadležnih entitetskih ministarstava zdravstva, uputilo pismo namjere EUROTRANSPLANT-u, čime BiH službeno započinje proces pridruživanja toj važnoj međunarodnoj mreži i postavlja temelj za daljnje unapređivanje našeg sustava. Ministrica je pohvalila rad Donorske mreže BiH i Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH, ističući njihovu predanost u promidžbi darivanja organa i podizanju svijesti među građanima, čime se potiče solidarnost i humanost unutar zajednice.