Zakon koji pogoduje svima osim ljekarnicima u ZHŽ-u?
Prijedlog Zakona o ljekarništvu u ŽZH usvojen je na sjednici Vlade ove županije početkom mjeseca. Temeljem Zakona ukoliko se doista on usvoji i u Skupštini, ministar zdravstvaTomislav Pejić dobio bi mogućnost donošenja takozvanog Pravilnika o bližim uvjetima za otvaranje ljekarni na području županije, za koji je izgledno da bi u potpunosti liberalizirao ljekarničko tržište u ŽHŽ-u.
A to bi značilo da će se ljekarne moći otvarati bez ograničenja koja su po trenutno važećem Pravilniku, koji je propisao minimalnu udaljenost od 400 metara između dvije ljekarne, te jednu ljekarnu na četiri tisuće stanovnika.
Opskrba i radna mjesta
Postavlja se pitanje da li je nadležno ministarstvo napravilo analizu opskrbe lijekovima u županiji, odnosno da li su svjesni što sve novo može donijeti ovakav pristup. Pitanje je i da li postoji poštena analiza tržišta lijekova u ZHŽ-u, i gdje su uočeni nedostaci?
Veliko je pitanje i zašto bi se to radilo samo uZHŽ-u koja je dio FBiH?
-Ako je razlog donošenja ovoga Zakona da cijene lijekova prema pacijentnima budu povoljnije, to opet nije dobar argument, obzirom da cijene lijekova za cijelu državu određuje Agencija za lijekove i medicinksa sredstva BiH, dok su cijene lijekova provjerljive u cijeloj državi i definitivno nisu značajno veće ili manje u odnosu na cijene u našoj županiji. Možda se Zakonom, a posljedično i Pravilnikom nastoje pokriti ranija blago rečeno “probijanja sustava“ odnosno nepoštivanja zakonskih i podzakonskih propisa FbiH, rekao nam je jedan od ljekarnika iz ZHŽ-a, koji je zamolio da se ne objavljuje njegov identitet.
Ako Zakon doista zaživi neminovne su situacije u kojima bi neka ljekarnička ustanova iz Mostara, Tomislavgrada, Zenice, Tuzle, Bihaća, Sarajeva - dakle s prostora cijele Federacije BiH mogla organizirati posao na prostoru ove županije.
Istovremeno ljekarničke ustanove ili farmaceuti iz ŽHŽ-a ne bi imali prigodu ili bolje reći pravootvoriti ljekarnu u ostatku Federacije (mimo granica županije). Sumnjivi su i izgovori poput onog da novosvršeni farmaceutine bi imali gdje raditi ako se ne donese ovaj Zakon, jer dosad su županije napustile brojne osobe s visokim obrazovanjem bez posla, ali ne i farmaceuti.
- U ZHŽ-u danas nema niti jedan evidentirani farmaceut na biroima za zapošljavanje. Otvaranjem ljekarničkog tržišta na zamišljeni način, ZHŽ bi zasigurno postala ugrožena opskrbom lijekovima, kao i poslovanje ljekarni, čiji bi vlasnici neminovno radi izglednog lošijeg poslovanja bili prisiljeni smanjiti lager lijekova. Gotovo sigurno bi se i plaće djelatnika u ljekarnama drastično smanjile, smatra naš sugovornik.
Danas sve jasnije
Tokom jučerašnjeg dana pokušali smo doći do mišljenja nekoga iz vladajućih strukura, međutim nismo bilo baš dobre sreće. Premijer županije Zdenko Ćosić nije odgovarao na naše pozive.
Za razliku od Ćosića, ministar zdravstva Tomislav Pejić se javio na svoj telefon, ali je odbio detaljno govoriti na ovu temu. Na našu konstataciju kako ljekarnici u županiji negodiraju, te kako su nezadovoljni, rekao je kako su to samo njihova mišljenja i ništa drugo.
- Ono što na tu temu imam za kazati, ja ću kazati na sutrašnjoj (današnjoj) Skupštini. I siguran sam da će sve svakomu biti jasno ili kasnije. Dalje zaista ne bih komentirao, nemojte uzeti za zlo, zamolio je ministar.
Federacija BiH, prema Ustavu, dužna je osigurati primjenu najvišeg nivoa međunarodno priznatih prava i sloboda, utvrđenih u dokumentima navedenim u Aneksu 6. Posebno se to odnosi na pravo na život i slobodu, ze jednakost pred zakonom. Ovakav način rada generalno bi stvorio pravnu nesigurnost, te bi vjerojatno nažalost značajno otežao dalji rad i poslovanje farmaceutima u ovom dijelu zemlje.
J.S.